Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zhubněte, nebo přijdete o dávky, hrozí britská vláda obézním lidem

Svět

  19:00
LONDÝN - Britští konzervativci plánují vzít obézním lidem sociální dávky, pokud nezačnou cvičit a držet diety. Lidé podle premiéra Davida Camerona svou tloušťku zneužívají, aby se vyhýbali práci. Opatření se má týkat i narkomanů nebo alkoholiků.
Obezita. Ilustrační foto.

Obezita. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vládnoucí konzervativci dlouhodobě brojí proti zneužívání sociálních dávek. Podobně jako k obézním lidem přistupují třeba k narkomanům a alkoholikům. I ti by měli o dávky přijít, pokud se nezačnou léčit. O vládním návrhu informoval deník The Independent.

Podle strany žije v Británii nejméně sto tisíc lidí, kteří dlouhodobě pobírají dávky na nemoci, kterých se mohou zbavit. Britský premiér David Cameron prohlásil, že takoví lidé volí „život na dávkách“ a vyhýbají se tak práci. Konzervativci odhadují, že tyto dávky spolknou každoročně 350 milionů liber (asi 13 miliard korun - pozn. red.).

K TÉMATU:

Drogy a tuky

„Někteří mají problém s drogami nebo alkoholem, ale léčbu odmítají. Jiní mají problém se svou váhou, ale namísto změny životního stylu si řeknou o dávky,“ řekl Cameron v sobotu, kdy vládní návrh předložil. „Není fér žádat těžce pracující daňové poplatníky, aby takové lidi podporovali,“ dodal s tím, že pokud bude jeho strana opět zvolena, zasadí se o další snižování sociálních dávek.

V Británii se letos konají parlamentní volby a konzervativci se tímto krokem pravděpodobně snaží imponovat svým potenciálním voličům, kteří se rekrutují nejčastěji z řad střední třídy. Podobné návrhy se však v minulosti setkaly s odporem nejrůznějších charitativních organizací a také Britské zdravotnické asociace. Ta už v roce 2013 označila tehdejší téměř totožný návrh za „drakonický a hloupý“.

Trpí tím, že nemohou pracovat

Současný návrh je založen na výzkumu profesorky a poradkyně ministerstva zdravotnictví Carol Blacková. Tu požádal o zpracování studie sám Cameron. „Tito lidé (na dávkách - pozn. red.) netrpí pouze svými obtížemi, ale také vykořeněním z pracovního procesu, který je důležitou součástí života ve společnosti,“ řekla.

Opatření je v linii s předchozími návrhy konzervativců. Tím posledním bylo přiznání zvýšených pravomocí pracovním úřadům, které tak už nyní mohou snižovat nebo rušit dávky lidem, kteří se odmítají léčit ze závislostí.

Mohlo by vás zajímat