Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žirinovskij vybídl Japonce: Přesídlete se z ostrovů k nám do Ruska

Ruský politik Vladimir Žirinovskij | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský politik Vladimir Žirinovskij | foto: Jürg Vollmer

MOSKVA Bouřlivák ruské politiky a místopředseda poslanecké sněmovny Vladimir Žirinovskij v neděli vybídl Japonce, aby opustili svou příliš nebezpečnou ostrovní vlast a přesídlili do neobydlených ruských končin.

"Poslanecký klub Liberálně demokratické strany Ruska navrhuje ruské vládě obrátit se na Japonce s doporučením zahájit konzultace o přesídlení obyvatel ostrovů na ruské území," prohlásil Žirinovskij. Rusko je prý o řád bezpečnější než japonské ostrovy, ohrožené takovými živelními pohromami, že Japoncům "v dohledné perspektivě" hrozí vyhynutí.

K tématu:

"Máme spoustu míst, kde je zapotřebí dělných rukou a mozků, zejména japonských. Ať osídlí volné prostory, vybudují si tu obydlí, přijmou občanství, naučí se ruštinu a asimilují se. Nikomu vadit nebudou a Rusko jedině vydělá na spojení s tak pracovitým národem," uvedl předák ruských nacionalistů.

Pohled na skázu po tsunami.

Žirinovskij současně ujistil, že návrh se nikterak netýká souostroví Kurily, o něž Moskva vede s Tokiem spor. Jde o čtyři jihokurilské ostrovy, které koncem druhé světové války obsadila Rudá armáda a které Japonsko považuje za své území.

I seriózní pomoc
Roztržku možná zmírní pomoc, kterou ruský premiér Vladimir Putin nabídl hned po pátečním zemětřesení. Do postižených oblastí již míří dvě jednotky ruských záchranářů.


Federální agentura pro jadernou energii Rosatom rovněž nabídla Tokiu výpočty ruských odborníků ohledně dalšího možného vývoje na poškozeném prvém a třetím bloku jaderné elektrárny Fukušima. "Všechny výpočty jsme provedli a odešleme je i v případě, že se na nás japonští kolegové neobrátí," uvedl náměstek ředitele Alexandr Lokšin.

Současně ocenil, jak si japonští experti poradili se situací "v naprosto nepředvídatelných podmínkách" poté, co elektrárna byla postižena jak zemětřesením, tak následnou vlnou cunami. Japonci podle něj udělali "vše, co bylo možné", jakož i poskytli všechny ověřené informace bez snahy o nějaké zatajování.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...