Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko demonstrovalo vojenskou sílu. Na Rudém náměstí proběhla odložená přehlídka, Putin připomněl miliony obětí

Ukázka ruské vojenské síly má podle komentátorů vyvolat vlastenecké nadšení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukázka ruské vojenské síly má podle komentátorů vyvolat vlastenecké nadšení... | foto: Alexander ZemlianichenkoČTK

Moskva Jako ukázka vojenské síly současného Ruska vyzněla vojenská přehlídka uspořádaná ve středu na Rudém náměstí v centru Moskvy na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Přehlídka se původně měla konat v tradičním termínu 9. května, ale pandemie covidu-19 si vynutila její odložení.

Středeční termín vybral prezident Vladimir Putin se zřetelem na historii: před 75 lety se totiž na Rudém náměstí konala přehlídka vítězných sovětských vojsk.

Putin v projevu na přehlídce připomněl miliony obětí ze všech národů Sovětského svazu na válečné frontě i v zázemí. Řekl, že sovětská vojska nesla hlavní tíži boje proti nacistickému Německu a statisíce sovětských vojáků zaplatily svým životem za osvobození Evropy a ukončení holokaustu.

Tuto pravdu o válce musí Rusko podle šéfa Kremlu nadále hájit a předávat potomkům. Nikdy také nezapomene na příspěvek svých spojenců. Zdůraznil, že jen společně lze mír uchránit před novými hrozbami.

Přehlídky u Kremlu se zúčastnilo více než 14 tisíc vojáků, obdobných akcí po...
Ukázka ruské vojenské síly má podle komentátorů vyvolat vlastenecké nadšení...

Přehlídky u Kremlu se zúčastnilo více než 14 tisíc vojáků, obdobných akcí po celé zemi celkem 64 tisíc, uvedla agentura Interfax. Kromě jedenácti oddílů v historických uniformách a se zbraněmi z dob druhé světové války se představilo také 234 kusů historické a soudobé vojenské techniky, včetně dvou desítek premiér v podobě nejnovějších verzí tanků T-80BVM a T-90M, bojových vozidel pěchoty Kurganěc-25 s kanonem ráže 57 milimetrů a Armata s bojovým modulem Kinžal, obrněné vozy Tajfun-K a Tajfun-VDV či systémy protivzdušné obrany Derivacja-PVO, S-350, Pancir-SM, Buk-M3 či S-300V4.

Na přehlídce se také předvedly raketomety Tornado-S, TOS-1A a TOS-2, vozy pro pokládání minových polí ISDM, rakety pobřežní obrany BAL či vůz pro dálkové zneškodňování min Listva. Spolu s ruskými vojáky pochodovaly i spojenecké jednotky, včetně čínských vojáků či jednotky indických Sikhů. Ve vzduchu se předvedlo 75 vrtulníků a letounů.

Testy pro všechny účastníky

Ministerstvo obrany ujistilo, že vojáci se připravovali na přehlídku při dodržování všech hygienických norem. Úřady počítají s testy na koronavirus pro všechny účastníky akce. Kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na přehlídku omezen. Některá města, například Čeljabinsk, Irkutsk, Pjatigorsk či Simferopol, hromadné oslavy válečného vítězství zrušila, připomněla agentura Interfax.

Ukázka ruské vojenské síly má podle komentátorů vyvolat vlastenecké nadšení ruských voličů, kteří zakrátko přistoupí k urnám v celostátním referendu o ústavních změnách. Pokud budou přijaty, umožní Putinovi, aby se po dokončení nynějšího mandátu v roce 2024 případně znovu ucházel o nejvyšší funkci na dvě šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat od počátku tisíciletí až po květen 2036.

Ze zahraničních hostů přehlídce z hlavní tribuny přihlíželi prezidenti Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, srbský prezident Aleksandar Vučić či srbský zástupce ve vedení Bosny Milorad Dodik, jakož i prezidenti Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost většina světa neuznává. Kvůli protinákazovým opatřením byly tribuny zaplněny jen ze třetiny. Účast na květnové přehlídce původně přislíbil i český prezident Miloš Zeman, v novém termínu se ale defilé nezúčastnil s odvoláním na opatření v souvislosti s pandemií.

Do Moskvy přiletěl v úterý prezident Kyrgyzstánu Sooronbaj Žeenbekov, ale na přehlídku podle Interfaxu nešel, protože testy po příletu potvrdily koronavirus u dvou členů jeho delegace. „Sám prezident je v pořádku,“ uvedlo kyrgyzské velvyslanectví podle TASS s tím, že po návratu do Biškeku stráví prezident tři dny v izolaci.

Koronavirová nákaza v Rusku podle úřadů postihla více než 600 tisíc lidí a vyžádala si více než 8500 obětí. Denně přibývají tisíce nových případů. Nejhůře z ruských regionů je postižena Moskva. Přehlídka měla podle analytiků symbolicky Rusům předvést, že epidemie je překonána a že se tedy referendum může konat. Hlasování začne již ve čtvrtek, vyvrcholit má 1. července.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Italská pobřežní stráž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Italská pobřežní stráž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Italská pobřežní stráž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.