Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve stínu pandemie chystá Rusko odloženou oslavu Dne vítězství. Před přehlídkou musí veteráni do izolace

Původně měla být letošní přehlídka velkolepou demonstrací slávy a síly, její odložení efekt poněkud utlumilo. foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA - Váleční veteráni mají zažité, že se na oslavy vítězství na Rudém náměstí musí pod parádní uniformou dobře obléknout, protože v Moskvě v té době ještě bývá chladno. Letošní pandemie koronaviru převrátila tradiční zvyklosti vzhůru nohama. Kreml oslavy odložil na 24. června a bývalí bojovníci se proti nedávným očekáváním nakonec budou moci zúčastnit. Musí ale absolvovat dvoutýdenní karanténu, po ní je posadí do autobusu a dovezou přímo k tribuně.
  5:00

Rusko uspořádá vojenskou přehlídku na Rudém náměstí 24. června. Akce se přesunula kvůli pandemii

Podle agentury Bloomberg pobývá zhruba 80 veteránů v izolaci v jednom z oddychových zařízení poblíž Moskvy. Účelem je jednak starost o jejich zdraví, ale především ochránit prezidenta Vladimira Putina, s nímž budou sedět na společné tribuně.

Rusové se fotí u tanků, které v rámci nácviku projíždějí Moskvou.
Vojáci, kteří na odložené oslavy Dne vítězství nacvičují, mají předepsané...

„Doplňková bezpečnostní opatření jsou plně opodstatněná, pokud jde o bezpečnost hlavy státu,“ odůvodnil protivirovou zeď kolem Putina jeho mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko mělo včera 561 tisíc případů covid-19, z toho 240 tisíc aktivních, 7700 lidí na nemoc podle oficiálních statistik zemřelo.

Sedmašedesátiletý Putin už spadá do věkové kategorie více ohrožené koronavirem a je známý tím, že se i za normální situace snaží nákazám předcházet. Například loni důrazně doporučil členům vlády nechat se očkovat proti chřipce s tím, že on tak již učinil.

Na veřejnosti se Putin objevil během pandemie krátce a jen dvakrát na výročí konce války 9. května a při oslavách Dne Ruska 12. června. Většinu času tráví v rezidenci v Novo-Ogarjovu nedaleko Moskvy, občas zavítá do Kremlu. Návštěvám se nevyhýbá, každá ale musí projít speciálním dezinfekčním tunelem, kde ho doslova prostříkají speciálním roztokem. Koronavirus se totiž objevil i v nejvyšších politických patrech, nakazili se premiér Michail Mišustin, čečenský lídr Ramzan Kadyrov a prezidentský mluvčí Peskov.

Ukážou se i Číňané a Indové

Vojáci, kteří na odložené oslavy nacvičují, mají předepsané roušky a rukavice. Po trénincích ve vojenském prostoru u Moskvy teď absolvují večerní nácviky přímo v metropoli.

Původně měla být letošní přehlídka velkolepou demonstrací slávy a síly, její odložení efekt poněkud utlumilo. Před Kremlem bude defilovat 13 tisíc vojáků, 234 vozidel různého druhu a nad nimi přeletí 75 letadel a vrtulníků. Přehlídku zahájí tři desítky legendárních válečných tanků T-34, představí se třeba nejmodernější bojové vozidlo Armata s dálkovým modulem Kinžál nebo tanky T-90M. Ohlášené ale nejsou supermoderní rakety či další hvězdná technika, kterou v nedávné minulosti strašil prezident Putin. Zato návštěvníci uvidí protiletadlový systém Buk-M3, totožný s tím, jenž podle mezinárodních vyšetřovatelů sestřelil v červenci 2014 nad Donbasem malajsijský boeing na lince MH17.

Rusko zahájilo stíhání starosty Norilsku kvůli obřímu úniku ropy. Prý nedostatečně reagoval

Vedle ruské armády se v pochodovém proudu objeví také třináct dalších armád většinou z postsovětských zemí, ale i ze Srbska, Číny i Indie, která je významným odběratelem ruských zbraní.

Podobně jako vojenská účast vypadá i seznam hlav států, kromě detailů, že mezi nimi budou sedět i prezidenti Jižní Osetie a Abcházie, jež Rusko uznává jako samostatné země. Oproti původním plánům nepřijedou japonský premiér Šinzó Abe či francouzský premiér Emmanuel Macron, který dle Elysejského paláce nedostal pozvání. Naopak otevřená je účast amerického ministra obrany Marka Espera, jehož pozval protějšek Sergej Šojgu. Jasné je, že do Moskvy nepojede český prezident Miloš Zeman. Důvodem jsou podle Hradu „opatření v souvislosti s pandemií“.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat