Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko má skoro půl milionu případů nákazy koronavirem. Za 24 hodin však přibylo nejméně infikovaných za dva týdny

Ruský zdravotník vchází do nemocnice v Moskvě. foto: Reuters

Moskva - Rusko ve středu ohlásilo 8404 nových případů nákazy koronavirem za 24 hodin, což je nejméně za poslední dva týdny, napsala agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od počátku pandemie infikovalo 493 657 lidí. V uplynulých 24 hodinách ovšem zemřelo 216 lidí s covidem-19, což je podle agentury Interfax druhý nejhorší údaj za celé období.
  14:42aktualizováno  19:14

Evropa pomalu otevírá své hranice, Latinská Amerika a Rusko ale hlásí nárůst počtu obětí koronaviru

Celkem v zemi v souvislosti s koronavirem zemřelo už 6358 lidí a 252 783 se uzdravilo. O den dříve Rusko hlásilo 8595 nových případů nákazy koronavirem a 171 úmrtí s covidem-19.

Rusko zůstává z hlediska počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí světa, po USA a Brazílii.

Nejhorší je nadále situace v Moskvě, kde nyní přibylo 1195 nových případů a celkový počet dosáhl 199.785. Nicméně denní přírůstek je nejmenší od 11. dubna. Maxima metropole dosáhla 7. května v podobě 6703 případů, připomněl Interfax.

Poměrně nízkou úmrtnost na covid-19 v Rusku v porovnání s jinými zeměmi, která budí pochyby pozorovatelů, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v televizi CNN vysvětlil vyšší efektivitou ruského zdravotnictví, což prý umožnilo přežít většímu počtu lidí.

Zdravotnický odbor moskevské radnice nicméně ve středu zveřejnil údaje o výrazně vyšší úmrtnosti v metropoli v letošním květnu, přičemž covidu-19 přičetl 5260 z květnových úmrtí.

V New Yorku se lidé začínají vracet do práce, v Polsku se nákaza koronavirem šíří hlavně mezi horníky

Průměrná květnová úmrtnost v metropoli za poslední tři roky činila 9914 lidí, letos ale bylo o 5799 zesnulých více. celkem 92 procent z těchto „nadbytečných“ úmrtí odbor připsal koronaviru jako hlavní - u 2757 úmrtí - či dodatečné příčině úmrtí.

V celostátní statistice podle krizového štábu ale hlavní město figuruje s pouze 3085 úmrtími za celé období od počátku epidemie, upozornil server Newsru.com.

Johnson: Vývoj pandemie je příznivý

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 245 lidí. Na twitteru o tom ve středu informovalo místní ministerstvo zdravotnictví. Celkem s nemocí, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zemřelo v zemi už 41.128 lidí. Podle premiéra Borise Johnsona je nicméně celkový vývoj epidemie příznivý, a od pondělí se tak v Anglii budou moci otevřít všechny obchody, zoologické zahrady, safari parky a autokina.

Středeční přírůstek počtu zemřelých je o něco nižší než úterní, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo 286 mrtvých. V pondělí vláda evidovala jen 55 nových mrtvých, tedy nejméně od 22. března.

Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 za uplynulých 24 hodin vzrostl v Británii zhruba o 1000 na 290.143. Britští zdravotníci od počátku epidemie provedli již šest milionu testů. Některé lidi ovšem testovali i několikrát.

Premiér Johnson ve středu na tiskové konferenci označil vývoj epidemie za příznivý a oznámil, že se proto vláda rozhodla zrušit další opatření. Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko ovšem rozhodují o opatřeních v boji s pandemií i uvolňování restrikcí samostatně, a rozhodnutí ústřední vlády v Londýně se tak vztahují jen na Anglii.

Od pondělí se budou moci otevřít v Anglii všechny obchody, které byly zavřené od konce března. Lidé budou moci také na výlet do safari parků a autokin. Přístupné budou opět i zoologické zahrady. Jejich provozovatelé ale budou muset omezit počet návštěvníků a nepřístupné zůstanou vnitřní pavilony. O víkendu se pro individuální modlitby otevřou také kostely, mešity, synagogy a další modlitebny.

Johnson ve středu také potvrdil, že všechny děti se do škol v Anglii vrátí nejdříve v září. Část dětí z nižších stupňů základních škol mohla do lavic opět usednout na počátku minulého týdne, většina jich ale dál zůstává doma.

Od víkendu budou moci v Anglii vznikat také takzvané podpůrné bubliny pro lidi, kteří žijí sami nebo jen s dětmi. Budou se moci bez omezení stýkat s členy jedné další domácnosti a při návštěvách se chovat, jako by žili v domácnosti jediné; nebudou tedy muset dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Johnson se musel také bránit kritice bývalého člena vládního vědeckého poradního týmu Neila Fergusona. Podle něj vláda karanténní opatření v zemi zavedla příliš pozdě. Kdyby omezení přijala jen o týden dříve, mohl by být podle Fergusona počet mrtvých s covidem-19 "nejméně o polovinu nižší“. Johnson oznámil zavedení karanténních opatření 23. března.

Ve středu na tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí učinil na základě rad, které dostal od vědeckých poradců. „Budeme se muset zpětně na všechno podívat a poučit se, jak budeme moci,“ řekl Johsnon. Činit jakékoli závěry je podle něj ale předčasné. „Epidemie má před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodal předseda vlády.

Podle úterních dat britského statistického úřadu ONS ve skutečnosti s covidem-19 zemřelo v Británii přes 64.000 lidí. 

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...