Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruská odveta za ‚provokační akci oficiální Prahy‘. Dva české diplomaty označila Moskva za nežádoucí

Svět

  9:26aktualizováno  16:40
Moskva - Moskva v pondělí označila za nežádoucí osoby dva pracovníky českého velvyslanectví a nařídila, aby do půlnoci 17. června opustili i s rodinami ruské území. Vypovězení je reakcí na vyhoštění dvou ruských diplomatů před dvěma týdny z Česka. České ministerstvo zahraničí uvedlo, ruský krok Praha očekávala. Podle ministra Tomáše Petříčka vypovězenými jsou diplomat a technický pracovník.

Vítězslav Pivoňka (vlevo), velvyslanec v Rusku foto: Ministerstvo zahraničí České republiky

Velvyslance České republiky v Moskvě Vítězslava Pivoňku o odvetném rozhodnutí informovalo ruské ministerstvo zahraničí, kam byl předvolán. Diplomat podle tiskových agentur sdělil, že při pondělním jednání se hovořilo i o konzultacích o vztazích obou zemí, které mohou začít během několika týdnů. Hlavním bodem má být spor kolem sochy maršála Ivana Koněva odstraněné v Praze. Pivoňka podle agentury Interfax později řekl, že půjde o předání maršálovy sochy Rusku.

‚Našel se způsob, jak je dostat z Česka.‘ Dva vyhoštění ruští diplomaté zamíří do Moskvy už v neděli

Česko předminulý týden vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné ruské hrozby českým komunálním politikům jedem ricin přivezeným ruským diplomatem do Prahy. Moskva dala hned najevo, že hodlá postupovat recipročně.

„Velvyslanci bylo řečeno, že opatření je zrcadlovou reakcí na provokativní akci oficiální Prahy, která byla podniknuta bez jakéhokoli důvodu, což přiznávají samy české úřady,“ uvádí se v prohlášení, které po pondělním předvolání šéfa českého diplomatického zastoupení v Moskvě vydalo ruské ministerstvo zahraničí. Podle ruské diplomacie přitom české rozhodnutí vypovědět dva ruské diplomaty „jen potvrzuje, že linie zaměřená na zhoršení vztahů s Ruskem byla povýšena na úroveň státní politiky“.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov k diplomatickému incidentu řekl, že Rusko má nadále „zájem o udržování dobrých, partnerských a vzájemně výhodných vztahů s ČR“. Nicméně „samozřejmě nemůžeme zůstat lhostejní a tolerovat nepřívětivé projevy ze strany Prahy“, uvedl.

Čeští diplomaté v Moskvě chtějí více bezpečí, ruská strana dělá problémy

Šéf české diplomacie Petříček v pondělí před jednáním vlády řekl, že problém nyní považuje za vyřešený. Stejně se vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček. Problém podle něj vznikl na ruské straně, která však nechtěla souhlasit s tichou procedurou, a proto česká strana musela „jít cestou vyhoštění“. Naznačil přitom, že oba Rusové vypovězení z Česka mohli pracovat pro ruské tajné služby. „Problém vznikl na ruské ambasádě, vznikl sporem dvou pravděpodobně zpravodajských důstojníků,“ řekl.

Česko 5. června vypovědělo dva ruské diplomaty v reakci na kauzu údajné hrozby pražským komunálním politikům jedem ricin dovezeným z Ruska. Podle premiéra Andreje Babiše se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená.

Koncem dubna unikla informace českých tajných služeb do týdeníku Respekt, který napsal, že do Česka přijel ruský diplomat s ricinem. Ve stejné době dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyj Pavel Novotný. Všichni čelili z ruské strany kritice kvůli svým krokům, které Moskva vnímá jako protiruské. 

Náměstí Borise Němcova? Projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat, reaguje Zeman

Hřibovi Rusové vytýkají nedávné přejmenování části ulice před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova, který byl kritikem Kremlu, Kolář vyvolal jejich námitky odstraněním sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6-Bubenči a Novotného kritizují za odhalení pomníku padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, které Moskva považuje za vlastizrádce.

Výběr případů vyhoštění českých diplomatů

  • Leden 2000 - Podle informací tisku musel Českou republiku opustit asistent ruského vojenského přidělence. Údajně získával citlivé informace o technologiích NATO i od úředníků státní správy, kteří mají přístup k citlivým údajům. Rusko poté vypovědělo ze země jednoho z českých diplomatů, jenž působil jako zaměstnanec vojenské sekce ambasády v Moskvě.
  • Duben 2001 - ČR musel opustit konzul a druhý tajemník iráckého velvyslanectví. Jeho činnost byla podle vyjádření MZV "neslučitelná se statusem diplomata". Irák recipročně vyhostil jednoho pracovníka české ambasády.
  • 21. ledna 2005 - ČR vypověděla běloruskou diplomatku v reakci na podobný krok Běloruska, které musel opustit český diplomat Pavel Křivohlavý. Minsk jej vinil z porušení zákonů; podle tamních úřadů konzumoval alkohol s mladistvými chlapci a měl s nimi i sexuální styky. Navíc byl tehdy ke konzultacím do ČR povolán šéf české ambasády. MZV označilo postup běloruských úřadů za propagandu nedemokratického režimu a také podle české policie se Křivohlavý nedopustil trestného činu.
  • 19. dubna 2006 - ČR vyhostila kubánského atašé. Vízum mu nebylo prodlouženo kvůli tomu, že Havana týden předtím vypověděla českého diplomata Stanislava Kázeckého, kterého obvinila z podvratné činnosti a práce pro USA. České ministerstvo zahraničí toto nařčení odmítlo.
  • Květen 2006 - České úřady odmítly prodloužit akreditaci zpravodaji ruské vládní tiskové agentury RIA-Novosti Leonidu Sviridovi, který byl podle informací tisku odhalen jako agent. Podle spekulací médií byl tento krok důvodem, proč ruské úřady neprodloužily koncem léta akreditaci moskevskému zpravodaji České televize Janu Moláčkovi.
  • 17. května 2011 - ČR vyhostila dva diplomaty ukrajinského velvyslanectví v Praze. Roznětkou česko-ukrajinské roztržky byla kauza dvou pracovníků vojenské sekce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě, které ukrajinská kontrarozvědka obvinila ze shromažďování utajovaných informací o ukrajinské zbrojní výrobě a vyhostila ze země.
  • Březen 2018 - Česká republika vyhostila tři členy ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii, a to jako výraz solidarity s Británií po útoku. Moskva v reakci na kroky Británie a jejích spojenců včetně ČR oznámila, že vyhostí stejný počet diplomatů, kolik jich muselo opustit dané státy.
  • 5. června 2020 - ČR vyhostila dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla podle prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Rusko nyní v odvetě prohlásila za nežádoucí dva české diplomaty v Moskvě.
Autor: