Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znásilněná studentka zemřela, Indie se připravuje na protesty

Svět

  7:00aktualizováno  12:41
SINGAPUR - Indická dívka, kterou v autobuse napadla skupina mužů a znásilnila, zemřela. Oznámila to nemocnice v Singapuru, ve které byla dívka hospitalizována. Její napadení vyvolalo v Indii řadu protestů za větší ochranu před sexuálním násilím. Policisté jen několik hodin poté šestici podezřelých útočníků obvinili z vraždy, hrozí jim trest smrti.

V Indii proti brutálním znásilněním protestují. foto: ČTK

Podle prohlášení nemocnice, dívky zemřela "pokojně" v sobotu 29. prosince ve 4:45 místního času.

Cestovala i s přítelem
Dívka, které bylo 23 let, byla 16. prosince ve své vlasti znásilněna a zbita skupinou mužů v jedoucím autobuse a to navzdory tomu, že cestovala se svým přítelem. Také jeho násilníci zbili. Indická policie již v souvislosti s útokem zatkla šest lidí. Šestice podezřelých byla dosud stíhána za znásilnění, nyní přibylo obvinění z vraždy. V případě, že budou odsouzeni, jim hrozí až trest smrti.

Masové protesty v Indii

Indická policie se připravuje na masové protesty po úmrtí mladé ženy, kterou v polovině prosince zbila a znásilnila skupina mužů v jedoucím autobuse. Třiadvacetiletá dívka zemřela v pátek v noci.

Dívčino mrtvé tělo bude ještě v sobotu převezeno zpět do Indie, kde se schyluje k dalším protestním akcím. Soustrast už pozůstalým vyjádřili nejvyšší představitelé země včetně premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, který zesnulou ženu označil za "skutečnou hrdinku".

V indické metropoli panují přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela velké oblasti uvnitř vládní čtvrti a v okolí památníku Indická brána v centru města. Právě tam probíhaly před Vánoci velké demonstrace, během nichž se zranily desítky lidí a jeden policista zemřel. Příslušníci pořádkových sil proti jejich účastníkům zasahovaly slzným plynem a vodními děly. Uzavřeno je také nejméně deset stanic metra.

Ministr vnitra Sušílkumár Šinde v televizi NDTV apeloval na to, aby lidé památku zesnulé ženy uctili poklidně. "Prosím, nechoďte do ulic," žádal. Ke klidu vyzval rovněž šéf policie v Dillí. Premiér Singh prohlásil, že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl.

Premiér Singh prohlásil, že rozhořčení lidí chápe a že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl.

Dívka utrpěla závažná poranění mozku a těla a začaly jí selhávat životně důležité orgány. V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru, kde o ni pečoval tým osmi specialistů v nemocnici Mount Elizabeth. Léčbu hradila indická vláda.

Tragická událost vyvolala řadu protestů po celé Indii. Účastníci požadují, aby vláda zakročila proti obtěžování, kterému jsou pravidelně indické ženy vystavovány - od osahávání po vážné násilí. Podle odhadů určitému druhu sexuálního násilí jsou denně vystaveny tisíce žen, často je však vůbec nehlásí. Někteří z protestujících žádají pro násilníky zavedení trestu smrti nebo nucenou kastraci.

Oběti vznášejí obvinění jen zřídka
Podle současných zákonů je maximálním trestem za znásilnění doživotní vězení. Oběti znásilnění ovšem jen zřídka vznášejí obvinění kvůli sociálnímu stigmatu a strachu, že budou obviněny, že útok samy vyprovokovaly.

Mezitím vyšel najevo i další případ znásilnění s tragickým koncem. Ve středu spáchala v Indii sebevraždu sedmnáctiletá dívka, která se v listopadu stala obětí skupinového znásilnění.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle informací úřadů si vzala život poté, co se ji snažil vyšetřující policista přesvědčit, aby nepodávala obvinění proti násilníkům a provdala se za jednoho z nich. Úřady v souvislosti s tímto případem suspendovaly jednoho policistu a dva další propustily. Tři obvinění ze znásilnění byli zatčeni až ve čtvrtek v noci, tedy měsíc po oznámení znásilnění.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat