Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Znečištěná Čína otáčí. Chce méně betonu a více orné půdy

Neřízená urbanizace a znečištěné životní prostředí v Číně zásadně ohrožuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neřízená urbanizace a znečištěné životní prostředí v Číně zásadně ohrožuje... | foto: TwiterReprofoto

PEKING/PRAHA Neřízená urbanizace a znečištěné životní prostředí v Číně zásadně ohrožuje stále se menšící plochu zemědělské půdy. Peking proto označil potravinovou bezpečnost za jednu z priorit roku 2015 a slibuje ochranu půdy i farmářů.

Asi hodinu jízdy od centra Pekingu se betonová džungle mění v zástavbu chatrčí obklopenou malými kukuřičnými a pšeničnými políčky. Velká část z nich brzy ustoupí ranvejím a silnicím jednoho z největších letišť na světě, které na předměstí Ta-sing vyroste v následujících letech. Zatím ještě bezejmenný projekt má velikostí předčit londýnské letiště Heathrow s ročním počtem pasažérů více než sedmdesát milionů. 

Ta-sing je ale zajímavý ještě něčím jiným než projektem dalšího obřího letiště. Osud tamních farmářů, jejichž pole brzy zmizí pod tunami asfaltu, totiž v mnohém ilustruje situaci čínského zemědělství. To se potýká s tak závažnými problémy, že jej komunistické vedení zařadilo mezi hlavní agendu nadcházejícího roku. 

Zanedbávaný venkov

Tři poslední dekády neřízené urbanizace, znečištění životního prostředí nebo i rozšiřování pouští si na něm totiž spolehlivě vybraly svou daň. Malé farmy a drobná políčka, která jsou (zatím) stále k vidění v Ta-singu, mizí. 

PSALI JSME:

Ačkoliv je Čína co do velikosti třetí největší zemí na světě, pouhých sedm procent půdy je vhodných pro zemědělství a podle Organizace pro výživu a zemědělství při OSN téměř polovina z toho byla během posledních dekád znehodnocená. 

Navíc vzácná úrodná půda často leží ladem, protože na zaostalém venkově chybí pracovní síla. Masivní emigrace do měst kvůli vyššímu výdělku, vzdělání i sociálnímu statusu už dnes patří k notoricky známým obrazům Číny. 

Právem si tak Čína dělá starosti, zda dokáže být potravinově soběstačná. 

Nakrmit nejlidnatější národ světa

A tak zatímco obyvatelé vesnic stejných jako Ta-sing vymýšlí, co budou dělat, až přijdou o živobytí, Peking řeší otázku, jak nakrmit nejlidnatější populaci světa. 

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc zatímco stále více lidí požaduje stále více jídla (konzumace masa stoupla za třicet let čtyřikrát), zdrojů ubývá. 

Jistě, potraviny lze dovážet. Ale je vždy lepší být soběstačný. A hlavně, jak prohlásil zkraje týdne premiér Li Kche-čchiang, „modernizace zemědělství pomůže vypořádat se s pomalejším ekonomickém růstem.“ Problémem, s nímž se země aktuálně potýká. 

A tak se dlouhodobě zanedbávaný venkov dostal takřka do centra pozornosti Pekingu. Každoročně vydávaný dokument o strategii v zemědělství dokonce označil za dokument „číslo jedna“ roku 2015. Slibuje v něm přelomovou ochranu využitelné půdy. Oblasti zasažené těžební činností mají být vyčištěny a vzniknout má i takzvaná „permanentní orná půda“, jež bude před továrnami či rozšiřováním měst nedotknutelná. 

Uvolnění pravidel

Stát bude podporovat vznik větších zemědělských družstev a rodinných podniků s velkým záběrem půdy, které by měly být produktivnější než drobní farmáři. Ti sice půdu nevlastní, mají ji v pronájmu, ale práva na její obdělávání mohou podle nových pravidel prodat. To znamená další uvolnění zemědělství. 

Někteří odborníci ale varují, že velkovýroba způsobí nejméně tolik problémů, kolik vyřeší. Většina farmářů hospodaří na pozemcích menších než dva akry, a protože jde často o půdu druhé kategorie, používají hnojiva. A ne málo. 

Přesto je chemická kontaminace relativně zvládnutelná, což ale nemusí platit při velkoplošném zemědělství. Už jen kvůli absenci kontrolního mechanismu. Z lokální kontaminace se pak jednoduše stane celonárodní (viz skandál s kontaminovaným mlékem, které je dnes často produkováno ve velkých korporacích). Navíc to prý dále povede k odlivu lidí z venkova. Stejně jako mechanizace, jelikož další lidé přijdou o práci. 

Nicméně zastánci nové strategie tvrdí, že všechny tyto překážky se nakonec překonají. Shoda panuje v tom, že změna je nutná a starý způsob neudržitelný stejně jako stále se zvětšující propast mezi venkovem a městy. 

Pozornost Pekingu upřená pro změnu právě na zaostalý venkov je proto vítaná i přelomová.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!