Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
27. února 2018 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zpravodaj OSN je znepokojen brutálními výslechovými metodami v Turecku

Rada OSN (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rada OSN (ilustrační snímek) | foto: Reuters

ŽENEVA Zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer je znepokojen zprávami o výslechových metodách v Turecku. V Ženevě v úterý zpravodaj, který má na starosti problematiku mučení, řekl, že se k němu dostaly informace o bití, elektrošocích, ponořování do ledové vody, upírání spánku, urážení i sexuálních přečinech.

Podle Melzera se takto v Turecku zachází s „velkým počtem“ příznivců hnutí duchovního Fethullaha Gülena i Strany kurdských pracujících (PKK).

Cílem brutálních výslechových metod je přimět oběti k doznání nebo k udávání jiných osob, uvedl Melzer. Státní zástupci přitom údajně obvinění z mučení nevyšetřují s poukazem na výjimečný stav. Podle Melzera však nikdo nesmí být vystaven mučení nebo špatnému zacházení, a to ani ve výjimečných situacích.

Zpravodajové OSN berou v úvahu hlášení obětí, příbuzných a organizací na ochranu lidských práv, které údaje pokud možno přezkoumávají. S kritikou zpravodajové přicházejí jen tehdy, když informace považují za věrohodné, poznamenala agentura DPA.

Turecká vláda viní Gülenovo hnutí z pokusu o puč z roku 2016. PKK je nejen v Turecku, ale také v EU a USA označována za teroristickou organizaci.

Za teroristu považuje Turecko i Sáliha Muslima, kterého v úterý pražský městský soud po sobotním zadržení v Praze na základě mezinárodního zatykače propustil k nevoli Ankary na svobodu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož PKK.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.