Lidovky.cz

Lidé utrácí za levné nesmysly. Mediální tlak Čechům škodí, říká šéfkuchař

Jídlo

  6:10
Chtěl být řezníkem, ale nakonec vyhrálo vaření. Posledních patnáct let pracoval Marcel Onder v zahraničí, nyní je šéfkuchařem v restauraci Kašperk na Šumavě. „Podle mého jde celý trend regionálních kuchyní hodně do extrému, jak bývá v Čechách dobrým zvykem. Je to prostě in a všichni vidí příležitost se tím zviditelnit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Marcel Onder foto: Archiv

Lidovky.cz: Co si myslíte o tom, jak jedí Češi? Myslíte, že si potrpí na dobré jídlo?
Špatně. Pod mediálním tlakem různých rádoby kuchařských osobností (existují samozřejmě výjimky) a z části i ekonomické situace experimentují s naprosto nesmyslnými surovinami ve spojení s nesmyslnými recepturami. Drtivá většina národa si stěžuje, že kvalitní potraviny nejsou finančně dostupné a přes to každý den vidíte plné nákupní koše před všemi supermarkety v Česku. Bohužel, český člověk se ještě nedopracoval k tomu, že méně je někdy více. Kupujeme levné nesmysly ve velkém množství, místo toho, abychom koupili kvalitnější potravinu v menším množství.

Marcel Onder

Marcel Onder pracoval posledních 15 let v zahraničí. Původně se vyučil řezníkem, ale chtěl vařit. Během svého působení v zahraničí byl mimo jiné na pozici souse-chef v restauraci Cornstore Cork v irském Corku. Absolvoval kurzy asian food v Bangkoku a Saigonu. Dále kurz jihoamerické kuchyně v Buenos Aires.

Lidovky.cz: Jsou nějaké potraviny, ze kterých vaříte nejraději?
Všechny které jsou čerstvé a v dobré kvalitě.

Lidovky.cz: Jaké je vaše oblíbené jídlo? A máte nějaké oblíbené sezonní suroviny?
Cokoliv dobře udělané z kachny. A pokud se jedná o sezonní suroviny, nepřijdu s ničím originálním. Zbožňuju bylinky. Přirozenou cestou dají jídlu nezaměnitelné chutě.

Lidovky.cz: Jak byste popsal „šumavskou kuchyni“? 
Prakticky žádná neexistuje, je to souhrn pár fungujících regionálních receptů. Lidi prostě historicky jedli, co tu bylo.

Lidovky.cz: Podle čeho tedy vybíráte jídla, která se do jídelního lístku dostanou? 
Jsem přesvědčený, že je jedno co vaříme, ve výsledku to prostě musí být skvěle uvařeno a host musí dostat na stůl jídlo v příjemném prostředí s příjemným servisem. To je ve zkratce vše, žádná věda. Málokdo z těch, kteří se zaklínají regionální kuchyní a kritizují mezinárodní kuchyni v jednotlivých regionech si uvědomuje, že by jedli brambory, houby a lesní plody s minimem použitého masa. Abych od hosta slyšel v únoru připomínku, že by si dal rád na Šumavě houbovou praženici místo mezinárodní kuchyně je čirý nesmysl. Podle mého jde celý trend regionálních kuchyní hodně do extrému, jak bývá v Čechách dobrým zvykem. Je to prostě in a všichni vidí příležitost se tím zviditelnit. Podstatné pro mě je, přinést hostům to nejlepší, klidně z různých koutů světa a v rámci možností k tomu použít lokální suroviny od místních dodavatelů. Podpoříme místní obchodníky a víme jakou kvalitu produktů bereme. Ale nehodlám omezovat kuchyni naší restaurace na lokální receptury.

Lidovky.cz: Jak často měníte menu?
Máme v plánu připravovat pravidelně obědové menu a večerní menu. Menu pro obědy bude spíše lehčí a jídla musí být „rychlejší“. Na oběd nestráví host v restauraci tolik času jako při večeři. Obědové menu doplní každý den jedna česká klasika. Tato menu budeme měnit vždy tak jednou za dva měsíce s ohledem na příchod jednotlivých surovin na trh. Česká klasická jídla doplňující standardní obědové menu se obměňují každý den. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.