Lidovky.cz

Grilování není jen pro masožrouty. Na své si přijdou i vegani

Jídlo

  6:00 – ADVERTORIAL
Veganský styl života se v poslední době stává čím dál populárnější, klasické letní grilovačky s ním ale většinou spojovány nejsou. I vegani si ale mohou pochutnat na pokrmech z grilu, a nemusí se jednat pouze o zeleninu. Sever Lidovky.cz přináší inspiraci pro veganské grilování.

Grilované tofu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pokud použijete místo masa tofu, mohou si na něm pochutnat i strávníci, kteří nejedí živočišné produkty. „Grilování tofu a masa se od sebe příliš neliší. Tofu má ale mnohem jemnější strukturu, rychleji se proto propeče a prohřeje,“ vysvětluje šéfkuchař restaurace Kampa Park Marek Raditsch. „Je samo o sobě sušší než maso, proto je potřeba hlídat si teploty a dobu grilování,“ upozorňuje.

Teplotu tofu můžete hlídat grilovacím teploměrem nebo použijte elektrický gril s možností automatického nastavení teploty. „U Optigrillu je termostat, který hlídá teplotu. Díky tomu dokážete tofu připravit snadněji, protože se nepřipálí,“ vysvětluje výhody kontaktního elektrického grilu Dušan Holec ze společnosti Tefal.

Tofu raději naložte

Přírodní tofu je téměř bez chuti, proto je vhodné naložit ho do kořeněné marinády. Pokud se nechcete s tímto krokem zdržovat, můžete si koupit tofu už marinované, vyplatí se ale vyhradit si čas na přípravu vlastní marinády.

ADVERTORIAL

Než začnete tofu upravovat, odsajte z něj pomocí papírových ubrousků přebytečnou vlhkost, aby snadněji nasáklo marinádou. Grilujte ho, dokud nebude mít na povrchu křupavou opečenou kůžičku. Následně by mělo zůstat naložené v marinádě minimálně dvě hodiny, ideálně jej ale nechte v lednici přes noc. Chcete-li experimentovat, můžete naložit i uzené tofu.

Jak grilují v USA?

Grilování se do Evropy rozšířilo ze Spojených států, kde má dlouhou tradici a je velmi populární. Američané, stejně jako Češi, grilují všechno možné, od masa až po veganské pokrmy. „Klasické věci na gril, které mě napadají, jsou hamburger, různé části hovězího, klobásy, hotdogy a podobně,“ říká muzikant Rene Trossman, který je původem z Chicaga, nyní však žije v Praze. „V současné době je v Americe populární třeba zelenina nebo shish kebab. Za poslední léta stoupl počet vegetariánů, a tak lidé zkouší grilovat víc druhů potravin než dřív,“ dodává.

Rene Trossman

Nakládat grilované potraviny do olejové marinády až po tepelné úpravě doporučuje šéfkuchař Jaroslav Zahálka z restaurace Mánes. „Můžete trochu potřít rošt tukem, ale to úplně stačí. Olej se na grilování nehodí, protože se přepaluje,“ upozorňuje. „Do oleje můžete přidat koření, stroužek česneku, a pak ho zahřát asi na šedesát stupňů. Tak nedojde k přepálení,“ vysvětluje.

Pokud chcete grilovat tofu bez oleje, třeba naložené do marinády na bázi vody, budete potřebovat nepřilnavý povrch.

Marinády na tofu

Základem většiny veganských marinád je olej, například olivový. Budete ho potřebovat dvě polévkové lžíce. Výraznou chuť dodá sojová omáčka, použijte též dvě lžíce. Výslednou směs můžete podle chuti doplnit citronovou šťávou, hořčicí, česnekem a čerstvými nebo sušenými bylinkami. Nezapomeňte marinádu dochutit solí a pepřem, můžete ji také osladit cukrem či medem.

Do marinády lze přidat také švestková povidla či meruňkovou marmeládu. Méně tučnou verzi vytvoříte nahrazením jedné lžíce oleje třemi lžícemi bílého jogurtu.

Avokádová omáčka

Budete potřebovat dvě očištěná a nakrájená avokáda, jedno oloupané rajče, rozmačkaný stroužek česneku a dvě polévkové lžíce citronové šťávy. Směs rozmixujte nebo rozmačkejte vidličkou. Podle chuti přidejte sůl a oblíbené koření.

Omáčka z hummusu

Smíchejte jednu konzervu cizrny, dvě polévkové lžíce olivového oleje, šťávu z poloviny citronu, čerstvou petržel, stroužek česneku, několik zrníček černého pepře, půl čajové lžičky kurkumy a špetku soli. Směs rozmixujte nebo rozmačkejte vidličkou. Pokud je omáčka příliš hustá, přilijte trochu vody.

Grilované tofu s omáčkou můžete podávat s kuskusem nebo nakrájené na kostičky zabalit se zeleninou do pita chlebu.

Jaký gril zvolit?

Existují tři typy grilů, které si můžete pořídit – gril na dřevěné uhlí či brikety, plynový a elektrický. Nejrozšířenější je první z nich, který je oblíbený zejména pro charakteristickou chuť spáleného dřeva, která na mase ulpívá. Je cenově nejdostupnější, grilování na něm ale v důsledku odkapávání tuku na dřevo není příliš zdravé. Je jen na vás, zda při použití tohoto grilu zvolíte dřevěné uhlí nebo brikety.

  • Uhlí se snáze zapaluje a vydá větší teplo, oproti briketám ale hoří krátce a nevytváří příliš stabilní prostředí.
  • Plynový gril rozpálíte rychleji než gril na dřevo a brikety, jeho činnost je ale třeba stále kontrolovat a navíc vyžaduje problematickou manipulaci s nádobou na plyn.
  • Elektrický gril můžete na rozdíl od ostatních druhů používat kdekoli, například v bytě či na balkóně. Je nejzdravější, protože potraviny během grilování nejsou v přímém kontaktu s ohněm a nevznikají tak karcinogenní látky. „U elektrických grilů je termostat, který hlídá teplotu. Díky tomu se maso nepřipálí a příprava jídla je snadnější,“ říká Dušan Holec, produktový manažer značky Tefal.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.