Lidovky.cz

Svalování viny, fabulace či nálepkování. To jsou zbraně ruské propagandy, říká akademik

Evropa

  11:00
PRAHA - Znevěrohodnit politický systém a elity a druhou rukou nabídnout alternativu - ruskou alternativu. I tak pracuje prokremelská propaganda v Česku. Díky unikátní analýze z Masarykovy univerzity se ukázaly její zbraně. „Mnohem častěji jsou užívány jemnější a sofistikovanější manipulační techniky jako svalování viny, fabulace či nálepkování,“ tvrdí jeden z autorů studie Miloš Gregor.

Zapalovač s Putinem. foto: ČTK

Radikální listy? Server Parlamentní listy je Mekka radikálů

Lidovky.cz: Analyzovali jste pouze čtyři údajně proruské servery. Objevují se však seznamy, které tvrdí, že v Česku a Slovensku jich působí zhruba 42. Podle čeho jste vzorek vybírali?
Tato analýza byla takovým pilotem. Než jsme se rozhodli projekt dělat, tak jsme se podívali v Česku a v zahraničí, jestli už něco podobného neexistuje. Nic podobného jsme ale nenašli. Vybrali jsme proto čtyři servery, které mají největší čtenost a pravděpodobně i největší dopad na tuzemské obyvatele.

Analýza prokremelské propagandy

Studie vznikla na Masarykově univerzitě v rámci Fakulty sociálních studií. Tým vedla Petra Vejvodová a Miloš Gregor, který je expertem na politický marketing a manipulativní techniky.

Studii je volně k nahlédnutí na této adrese.

Lidovky.cz: Proč jsou mezi zkoumanými servery i Parlamentní listy? Mezi odborníky se vedou diskuze, jestli jsou prokremelské či nikoliv a jasné stanovisko zatím nepadlo.
Nicméně se odborníci shodují, že dávají prostor k prokremelským tendencím.

Lidovky.cz: Proti prokremelské propagandě bojuje celá Evropská unie a vytváří týmy odborníků, aby jí čelila. Jak je možné, že dosud nevznikly podobné analýzy, jako je ta vaše?
To je nejspíše dáno tím, že těmto analýzám a boji proti prokremelské propagandě se hodně věnují různé neziskové organizace či politické instituce a ty potřebují často vyvracet různé lži či nepravdivé rámování. My, jako akademici, jsme si mohli dovolit postavit se k tomu více nezaujatě a zjišťovat, jaké manipulační techniky využívají. Doopravdy jsme se snažili zjistit, jestli skutečně manipulují tyto servery s lidmi a jestli jsou skutečně prokremelské.

Lidovky.cz: V té analýze uvádíte, že hlavním nástrojem prokremelské propagandy nejsou zfalšovaná videa či fotky, ale že je poněkud víc chytrá a hůře rozpoznatelná. Co je podle vás tedy její hlavní zbraní?
Mnohem častěji jsou tam užívány jemnější a sofistikovanější manipulační techniky jako svalování viny, fabulace či nálepkování. Někdy dokonce démonizace. S tím jsme se setkali například u uprchlické krize, kdy články, které se jevily jako zpravodajství, byly velice emotivně zabarvené a byly použity manipulační techniky.

Nejpoužívanější manipulační techniky.

Lidovky.cz: Můžete uvézt ještě nějaký příklad?
Například u migrační krize byla často zmiňována německá kancléřka Angela Merkelová a bylo jí dáváno za vinu, že nějaká migrační krize vznikla. Můžeme sice diskutovat o tom, zdali svými výroky pomohla tu situaci zvládnou či nikoliv, ale pokud se podíváme na časovou souslednost, tak Merkelová svými výroky určitě nezpůsobila migrační krizi.

Píše na proruské servery a řeční s extremistou Bartošem. Hradu ale komunista Cvalín nevadí

Lidovky.cz: Jak mohou Rusku pomoc tyto informace, které zarámovávají skutečnou událost a nezakládají se na pravdě?
U migrační krize může být cílem například nezvěrohodnění politického systému v Evropě a politických elit. U Ukrajiny či války v Sýrii byla naopak viděna revitalizace zásluh západu či kritiky Ruska. V obou těchto konfliktech je Rusko angažované a ta média se snažila naopak čtenáře uklidňovat a nevzbuzovat nějaké vyhrocené emoce a dávat najevo, že se nejedná o vážný problém.

Lidovky.cz: Je to tedy tak, že snahou prokremelské propagandy je znevěrohodnit náš politický systém a druhou rukou podsouvat alternativu v podobě Ruska?
Přesně tak. Když si čteme tyto servery a jsou tam zmínky o Evropské unie, tak jsou tam například výrazy jako bruselští úředníci, kteří touží po krvi.

Nejčastěji zmiňovaní politici.

Lidovky.cz: Ta analýza se tím úplně nezabývala, ale funguje to?
Jak jste sám říkal, analýza se tím nezabývala a tak nechci dávat žádné silné vyjádření.

Lidovky.cz: Dá se proti takové propagandě vůbec bránit?
Pomohla by důslednější mediální výchova. Lidé by měli vědět, že vše, co je na internetu, nemusí být pravda.

Počet zmínek o jednotlivých politicích ve zpravodajství.

Lidovky.cz: Jaké jsou na tu analýzu reakce? Například tu práci kritizoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle některých kritiků se to dá obrátit i na jinou propagandu. Třeba americkou či propagandu Evropské unie.
To jsou časté námitky. My jsme se rozhodli kvůli nedostatku peněz nyní zaměřit na prokremelskou propagandu, protože je podle nás v Česku čím dál aktivnější. U reakcí tiskového mluvčího Hradu je zajímavé, že ji kritizuje, protože o analýze informovala i Česká televize. Ta analýza ale byla vytvořena na Masarykově univerzitě. Evropské hodnoty nám pomohly pouze s propagací toho výstupu. Věděli jsme, že to bude kritizované, a proto jsme postupovali velmi pečlivě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.