Lidovky.cz

V Českém Švýcarsku shořela mimořádná architektura, říká památkářka. Popisuje, co se bude dít dál

Česko

  12:06
PRAHA - Páteční požár dvou historických chat v Českém Švýcarsku bolí památkáře. „V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Věra Brožová z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. Mimořádný architektonický počin podle ní na základě dosavadních fotografií přijde o všechny dřevěné výjimečné prvky. Chaty ale možná půjde v původní podobě obnovit.

Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko foto: Twitter HSZ Ústeckého kraje

Lidovky.cz: Které výjimečné rysy staveb Na Tokáni z nich učinily kulturní památku?
Jedná se o soubor šesti srubů vznikajících ve 30. letech 20. století jako lovecký zámeček rodu Kinských. V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury, jejíž jádro je zděné, obložené dřevem, takže působí jako celodřevěné. Tímto se zcela vymyká regionálním stavbám. Významná je pak i podoba a vybavenost interiérů. Ty jsou obkládané dřevem a za pozornost stojí uměleckořemeslné zpracování detailů.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko
Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Lidovky.cz: Je při požárech šance, že se něco z těch cenných aspektů stavby zachrání?
Vždy záleží na konkrétním případu. Zde se však dá dle aktuálních fotografií předpokládat zánik veškerých dřevěných prvků a patrně i zásadní poškození zděného jádra. Řemeslně zpracované detaily, jako okna, schodiště atd., patrně zanikly spolu se zbytkem výbavy.

Lidovky.cz: Jak v takových případech památkáři postupují - co se bude na místě dít, až bude požár uhašen?
Jakmile dojde k dohašení požáru, navštíví pracovníci ústecké pobočky Národního památkového ústavu po dohodě s příslušnými složkami integrovaného záchranného systému památku, respektive to, co z ní zůstalo. Následně bude provedena dokumentace všech existujících konstrukcí, zhodnocen bude jejich technický stav a případná možnost záchrany. Dále se bude situace odvíjet od toho, v jakém stavu nebo v jak velkém rozsahu se podaří objekty či jejich části zachovat.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Lidovky.cz: Bude například záležet na rozsahu škod, zda se chaty obnoví?
Naším primárním cílem bude učinit všechny kroky, které po dohašení zabrání jejich další destrukci a umožní získat čas pro plánování obnovy památky, což znamená, že teoreticky lze uvažovat o provizorním zastřešení torz, statickém zajištění pomocí podpěr nebo výdřev atd. Následovat by měly konzultace s majitelem a projektantem o způsobu obnovy památky. V případě fatálního poškození lze uvažovat o zániku objektu či o výstavbě repliky památky.

Lidovky.cz: Jakým způsobem se toto bude řešit s majitelem? Mají v dalším využití místa památkáři nějaké slovo?
Naši zástupci začnou s majitelem komunikovat hned po uhašení požáru. Jednak veškeré práce, ale i práce týkající se zajištění případných torzálních konstrukcí, podléhají podle zákona o státní památkové péči schválení orgánů státní památkové péče, a také je naším zájmem s vlastníkem na dané věci co nejvíce spolupracovat a zabránit tak dalšímu případnému poškození památky, například kvůli realizaci neodborného zajištění.

Lidovky.cz: Dá se taková památková tragédie srovnat s něčím podobným v posledních letech?
Ze známých památek v ústeckém regionu, které byly zasaženy požárem, to byl např. v předloňském roce lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově na Teplicku. Jinak dochází k požárům v řádu jednotek, a to hlavně u památkových objektů, které nejsou stabilně obydleny, slouží třeba k rekreačním účelům či jsou opuštěné.

Lovecká chata Na Tokáni

  • Lovecký zámeček a roubené chaty ve švýcarském stylu ve skalách nedaleko Rynartic na Děčínsku (asi tři kilometry severovýchodně od Jetřichovic) nechal postavit v 19. století kníže Kinský. Objekty nevznikly najednou, výstavba se protáhla až do 30. let minulého století. Na stejném místě stával již v roce 1563 strážní domek a lovecká chata. Stavby poničil v roce 1905 požár, při němž byla mimo jiné zničena zdejší sbírka loveckých trofejí.
  • Budovy původně sloužily jako středisko zábavy a odpočinku pro účastníky knížecích honů pořádaných především pro lov tetřevů (od toho pochází i název).
  • V roce 1938 na chatě pobýval anglický lord Walter Runciman, který přijel na pozvání české a moravské prohenleinovské šlechty zhodnotit soužití Čechů a Němců. Bez hlubších znalostí a zájmu o skutečné poměry ve státě se Runciman postavil na stranu sudetských Němců.
  • V lokalitě jsou roubené chaty s moderními pokoji, restaurace a další turistická zařízení.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.