Lidovky.cz

Česko

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu


ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Premium Doporučujeme
Praha - Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše „vyležet“. Klíčem je dostatečný odpočinek, přísun tekutin i strava bohatá na přírodní vitaminy. A hlavně nepanikařit, shodují se lékaři.

Se samoléčbou si většina pacientů poradí díky běžně dostupným lékům. Přinášíme podrobný návod ministerstva zdravotnictví i praktických lékařů, jak se doma léčit i jak eliminovat přenos nákazy na ostatní členy rodiny.

1. Jak poznám, že jsem nakažen?

K hlavním příznakům tohoto onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest kloubů a únava i bolest hlavy. Ne však každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. V takovýchto případech je nutné racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.

2. Co dělat, když mám příznaky?

Kontaktujte telefonicky praktického lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. Lékař vystaví žádanku na covid test. Pokud je to potřeba, elektronicky se vystaví karanténa. Pozitivně testovaný pacient dostane informaci, že má zůstat v domácí péči, lékař mu vysvětlí podmínky karantény či izolace.

3. Mám mírný průběh, čím se doma léčit?

K domácí léčbě stačí volně prodejné léky z lékárny. Jedná se o virové onemocnění a na to žádná antibiotika a běžně dostupná antivirotika k dispozici nejsou.

4. Co mám užívat na teplotu?

Teplota je vyjádřením toho, že organismus bojuje s infekcí. Když ji srážíme, de facto můžeme snižovat obrannou reakci. Na druhou stranu, pokud je teplota vysoká nad 38 °C a dospělého či dítě obtěžuje bolest hlavy, už srážet musíme, shodují se lékaři. Na déle trvající horečku a případně bolest hlavy či kloubů se může užívat aspirin nebo acylpyrin (ne u dětí), paralen, ibalgin, brufen.

Možná je i kombinace těchto preparátů, ale samozřejmě podávaná dle dávkování a v časových odstupech – mezi užíváním musí být minimálně 4 hodiny. Neměla by se překročit maximální dávka, zejména u paracetamolu je potřeba to hlídat – v dávce víc než čtyři denně už může být nebezpečný. Je také důležité, aby si lidé u komerčních preparátů přečetli jejich složení, aby nepřekročili dávku. Například coldrex a paralen či panadol obsahují paracetamol, tudíž pozor na předávkování.

5. Co užívat na kašel?

Na kašel se dají podávat mukolytika volně prodejná v lékárně. Jsou i ve formě sirupů, například ambroxol, ambrobene. mucosolvan. Na druhou stranu jsou i preparáty, které může předepsat jen lékař, například erdomed. Ten by měl mít z mukolytik nejlepší účinek. Čili i s lékařem je dobré se poradit, není problém poslat pacientovi e-recept.

6. Co dávat dětem na kašel?

Rodiče se musí vždy řídit tím, jaký kašel je: suchý, nebo vlhký. Podle toho pak volit v lékárně sirup. U dětí je dobré používat i med. Ví se o něm, že má antitusický efekt. Zejména u malých dětí pediatři doporučuji léčbu inhalační – do inhalátoru dát například vincentku.

7. Je nutné užívat vitaminy?

Ideální je konzumovat přírodní vitaminy, do stravy zařadit čerstvou zeleninu a ovoce. Kromě vitaminu C je vhodné „zásobit“ se zinkem a vitaminem D. I ty jsou volně prodejné v lékárně. Po letních měsících je vitaminu D v těle víc díky slunečnímu záření, s příchodem zimy ho bude ubývat. Proto je dobré myslet na jeho doplnění.

8. Když se cítím lépe, můžu chodit ven?

Chození na vzduch, samozřejmě s dodržováním příslušných hygienických a epidemiologických opatření, je vhodné. Pohyb je po odeznění teplot důležitý. Zejména u dětí je dobré hlídat, aby neseděly zavřené celý den doma u počítače.

9. Jsem pozitivní, jak chránit rodinu před nakažením?

Nejlépe využít jednolůžkový pokoj se samostatným WC a koupelnou a důsledně dodržovat zavírání dveří v domácnosti. Pro všechny doma platí zpřísněná hygienická pravidla a používání ochranných pomůcek, jako je rouška a rukavice.

10. Nemám samostatný pokoj. Co teď?

‚Opravdu nic příjemného, ani při lehčím průběhu.‘ Primátorka Vaňková popsala své zkušenosti s covidem

Lůžka by měla být umístěna nejméně jeden metr od sebe a pokoj by měl být dostatečně odvětráván. Vycházet do dalších společných prostor v roušce a jen v nezbytných případech. Po použití sdílených toalet je nutné je řádně dezinfikovat. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.Také je potřeba mýt nádobí horkou vodou s čisticím prostředkem a na usušení použít vlastní utěrku.

11. Jak nakládat s oblečením?

Textilií a náčiní, kterých se v domácnosti dotýká osoba v izolaci, by se už neměli dotýkat další lidé. Ať už jde o ručníky, nebo skleničky. Po použití těchto předmětů je nutné důkladně je omýt, lze použít myčku nádobí.

12. Jak prát prádlo nemocného?

Pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60°C. Pokud je to možné, doporučuje se sušit a žehlit na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.