Lidovky.cz

Česko

Šlachta o svém novém hnutí: máme dvě známé osobnosti, spolupracovníci v krajích nemají moc společného s policií

Robert Šlachta představuje své politické hnutí Přísaha. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Rozhovor
V něčem se shodne s Piráty, jejich úmysl legalizovat měkké drogy mu však vadí. Andrej Babiš ho zklamal. Miliony korun do politické kampaně investovat nehodlá. Robert Šlachta, bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, v rozhovoru odkryl detaily nově vzniklého hnutí Přísaha, jež založil a které se pod jeho vedením hodlá zúčastnit podzimních sněmovních voleb.

Šlachtovo hnutí Přísaha má mít přísný protikorupční program, na rozjezd si vzalo půjčku

Lidovky.cz: Veřejně jste prezentoval pět svých nejbližších spolupracovníků, se kterými zakládáte politické hnutí. Kde chcete sehnat kandidáty pro volby do sněmovny?
Představil jsem lidi, kteří hnutí zakládají, zároveň už však máme pokrytí v 90 procentech krajů. I proto si nemyslím, že by byl problém dostat k nám lidi. Uvedl jsem, že máme zájem o dobrovolníky a odborníky, kteří nám chtějí pomoci, a také o ty, kdo se bude chtít angažovat na kandidátkách. V krajích máme řadu koordinátorů, kteří nám pomáhají s rozjezdem.

Autor:

Lidovky.cz: Můžete prozradit, kdo zaujme posty lídrů v krajích?
Ne. Ve středu jsme vykopli. Konečně můžeme s lidmi otevřeně o Přísaze mluvit. Teď začíná další krok, sběr podpisů (pro registraci nové strany je nutné získat minimálně tisíc podpisů – pozn. red.). Pracujeme na programu.

Lidovky.cz: Budou mezi těmi, kdo by se mohl objevit na kandidátkách, i nějaké celorepublikově známé osobnosti, jež by mohly být tahákem na voliče?
Tahákem je, že přivádíme lidi, kteří politikou nejsou políbeni. Jde o slušné a poctivé osoby. Kromě toho máme, řekněme, dvě známé osobnosti, s nimiž spolupracujeme. Představím je v nejbližší době společně s expertními týmy, jež připravují náš program.

Lidovky.cz: Mezi pěticí zveřejněných jmen jsou kromě sociální pracovnice Jaroslavy Pauchové a podnikatelky Evy Gajdošík hned tři vaši bývalí kolegové z policie – Tomáš Sochr, Jiří Komárek a Jaroslav Pelc. Nebudete hnutím plukovníků?
To určitě ne. Už na příkladu dam, které jste zmínil, je to patrné. Lidé, kteří s námi spolupracují v krajích, nemají s policií nic společného. Zároveň však u nich mohu garantovat, že mají nějakou minulost a něco za sebou. Každý si bude moci ověřit, že to tak je. Do politiky by měli chodit lidé, kteří jsou důvěryhodní. A policejní minulost není na škodu. Dostávám otázky, jestli je dobré, aby policisté byli později politiky. Třicet let jsem sloužil lidem. Zároveň jsem velel stovkám podřízených. Musel jsem rozhodovat. O tom, zda získáme místo v politice, rozhodnou voliči. Uvedu příklad: pokud si zemědělec založí stranu zemědělců, tak přece není nic špatného, že v ní budou zemědělci. Každopádně Přísaha nebude hnutí plukovníků.

Robert Šlachta představuje své politické hnutí Přísaha.
Robert Šlachta představil své občanské hnutí Přísaha.

Lidovky.cz: Během svého vystoupení jste zmínil témata jako migrace, nezvedání daní, boj proti korupci, spravedlivé školství či dostupné zdravotnictví. To jsou dost obecná hesla, která se objevují v programech řady politických stran. Když bych ale po vás chtěl, abyste mi popsal váš postoj k migraci, co byste mi odpověděl?
Teprve teď jsme oznámili založení hnutí a vy už po mě chcete program. Uvedli jsme teze, kterými se chceme řídit. Nyní nastane bod B, kdy vše rozpracujeme do detailů. K migraci máme jasné stanovisko. Popsali jsme ho na našem nově spuštěném webu www.prisaha.cz. Odmítáme kvóty na migraci EU. Zároveň chceme přísně postihovat nelegální převaděče. Jako ředitel ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu – pozn. red.) jsem měl boj proti převaděčství na starosti.

Lidovky.cz: Za poslední roky vzniklo v ČR hned několik hnutí, která voličům slibovala recept na boj proti korupci, ať už to byly Věci veřejné, hnutí ANO či nově se rodící Lidé PRO okolo Mikuláše Mináře. Čím se chcete odlišit?
Vezmu to odzadu. Pana Mináře nelze s námi srovnávat. Náš start i vize jsou zcela odlišné. Máte pravdu, že tady bylo dost hnutí, která používala protikorupční rétoriku. Mám ale za sebou třicet let služby, každý si může dohledat, čím jsem si prošel. Lidé okolo mě to mají stejně. Nikdy jsme neuhýbali. Chtěli jsme věci řešit. A řešili jsme je z pozice policistů. Teď by nás to čekalo v politice. Jsem přesvědčen o tom, že budeme jiní právě díky tomu, jaké lidi do politiky nabízíme. Jiní budeme i v tom, jak přísný bude náš program proti korupci. S knihou Třicet let pod přísahou jsem hodně jezdil po Česku a mluvil s lidmi. V diskuzích zmiňovali téma korupce a dlouhotrvajících soudů. Byla to jedna z prvních věcí, na které se ptali.

Lidovky.cz: Jaký recept proti korupci nabízíte? Co je to nejdůležitější, co by se dle vás mělo změnit?
Máme to rozdělené do několika segmentů, jako jsou spravedlnost, ministerstvo vnitra, legislativa. Andrej Babiš spolu se svým hnutím v roce 2017 slíbil protikorupční tažení. Avšak podle indexu vnímání korupce (sestavuje jej mezinárodní organizace Transparency International a zahrnuje žebříček zhruba 180 zemí – pozn. red.) jsme loni byli na posledním místě v přijímání protikorupční legislativy. Proto se chceme soustředit na legislativu jako je například zákon o lobbingu, zákon o oznamovatelích korupčních trestných činů a na změnu trestního řádu, jež by se měla dotáhnout, protože zůstala viset kdesi na ministerstvu spravedlnosti. Dále je to zrychlení soudů. Klademe důraz také na to, aby vedoucí představitelé soudů pečlivě sledovali délku soudních řízení.

Lidovky.cz: Během své prezentace jste uvedl, že Českou republiku si rozdělilo několik málo lidí, což odmítáte. Lidé mají rádi adresnost. Můžete uvést, koho konkrétně jste měl na mysli?
Ta jména se týkají našich viditelných kauz. Každý z občanů to může vidět, jak to vypadá u soudů.

Lidovky.cz: S kým byste spolupracoval, pokud byste ve volbách uspěl a dostal se do sněmovny?
Na začátku nechci mluvit o tom, kdo je mi blízký. Máme nyní ambici posbírat hlasy na založení hnutí. Otázky, jestli a s kým půjdeme, mi sice lichotí, ale nyní je to předčasné. Každopádně pro to bude důležité, kdo podpoří náš protikorupční program. Jsou stávající politické strany, s nimiž se shodnu na konkrétních bodech.

Lidovky.cz: Uvedl byste příklad?
Například návrhy Pirátů a jejich tlak na protikorupční tažení. Jde o legislativu k regulaci lobbingu. Jsou však i věci, s nimiž se zároveň neztotožním. To je třeba názor na legalizaci marihuany či na migraci. I v ostatních programech jiných sněmovních stran by se našly body, se kterými souhlasíme.

Lidovky.cz: Spekuluje se o vaší blízkosti k Babišovi a o tom, že v budoucnu byste mohl být jeho politickým spojencem. Jak to máte?Nevím, kdo takto spekuluje. Kdybych šel s ANO, tak za něj kandiduji, neberu si půjčku a nedělám takové krkolomné kroky. Už jenom to by jako odpověď stačilo. Za další, já nikomu v minulosti „béčko“ nedělal. Na pana Babiše mám vlastní názor. Když jsem v roce 2019 odcházel ze státní správy (pracoval u Celní správy, kam zamířil po odchodu od policie – pozn. red.), bylo to i kvůli politice hnutí ANO. Vzbudilo určitá očekávání. Jenže se to ukázalo jako jedno velké zklamání.

Konflikt s policejním šéfem Tuhým skončil křikem. Co napsal Robert Šlachta ve své knize ke kauze Vidkun

Lidovky.cz: Na politiku v Česku má výrazný vliv prezident Miloš Zeman. Naposledy vyvolal kritiku za rozhodnutí pověřit sestavením vlády šéfa vítězné strany ve volbách a nikoli lídra volebních koalic, které skládá opozice. Jak to hodnotíte?
Potkal jsem se s panem prezidentem jednou v životě. S některými kroky a vystupování navenek nesouhlasím. Co se týče pověření k sestavení vlády, to je jeho rozhodnutí. Je to jeho právo.

Lidovky.cz: S čím nesouhlasíte?
Nesouhlasil jsem například s jeho otevřenou mediální válkou s panem Michalem Koudelkou, ředitelem BIS. Znám pana Koudelku a vím, jakým způsobem BIS pracuje. Proto se mi vystupování pana prezidenta nelíbí. Není to vhodné.

Lidovky.cz: Někteří sociologové upozorňují, že nová hnutí nemívají v politice snadnou pozici. Příkladem může být Trikolóra Václava Klause mladšího, která má v průzkumech k pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny daleko. Nebojíte se, že skončíte před jejími branami?
Srovnávání s panem Klausem i Mikulášem Minářem je poměrně složité. Když jsme se rozhodli do toho jít, tak jsme nechtěli, aby to byla strana jednoho muže Roberta Šlachty. Mám kolem sebe schopné lidi, kterým důvěřuji. Nechci se ohlížet, jestli bude mít v průzkumech jedno, tři nebo pět procent. Nyní to máme ve vlastních rukou a zkusíme přesvědčit občany, že za to stojíme, aby nám dali hlas.

Šlachta měl averzi, když se nestal policejním prezidentem. Odposlouchával mé okolí bez povolení, tvrdí Nečas

Lidovky.cz: Mnoho lidí se podivilo, proč zakládáte nové hnutí, když jste mohl pohodlně zkusit nějaký senátorský volební obvod, kam je cesta snazší. Proč jste nešel do senátních voleb?
Já raději volím trnitější cestu a tu, na které se cítím prospěšný pro lidi.

Lidovky.cz: Jak se zachováte, pokud ve sněmovních volbách neuspějete?
Jsou to volby. Politologové a sociologové mohou říkat cokoli, ale výsledek závisí na občanech. Jestli si ale myslíte, že si hodím mašlu, pokud to nedopadne, tak to rozhodně ne. (smích)

Lidovky.cz: Udělal jste si vlastní průzkum popularity?
Ne. Nebylo jak. Nikdo o nás dodnes nic nevěděl.

Lidovky.cz: Těžko si představit účast ve volbách bez kampaně. Ta něco stojí. Uvedl jste, že spolu s kolegy jste si vzal půjčku. Kolik jste si půjčil?
Vše je řádně zasmluvněné. Řádově jde o statisíce korun. Příprava hnutí už něco stála, a ještě stát bude. Zatím to šlo z půjčky. Ve středu jsme otevřeli transparentní účet spolku Napřímo pro sponzory. Uvidíme, jestli a jak nám lidé pomohou. Nejsme žádní milionáři, dle toho bude vypadat i kampaň. Nepočítám s tím, že bychom do ní byli schopní dát tolik, co stávající strany, tedy padesát či devadesát milionů. To v žádném případě. Řádově ale počítám s milionem.

Lidovky.cz: Kampaň i sběr podpisů k registraci chcete začít na Moravě. Znamená to, že máte spadeno na tamní voliče?
Sice na Moravě v Pohořelicích, odkud pocházím, začínáme, ale už příští týden budeme objíždět města v Čechách. Bude to vyvážené. Na webu uvidíte, ve kterém městě budeme. Spíše to ladíme podle aktuální situace a dojezdnosti a lidí, kteří nám mohou pomoci. Určitě to bude celorepublikové hnutí. Uvidíte nás od Šumavy po Karvinou.

Lidovky.cz: Pandemie ovlivní i kampaň. Jak ji chcete pojmout? Bude jen on-line?
To určitě ne. To bychom nevymýšleli drive-in besedy v autokinech. Neobjížděli bychom města pro sběr podpisů pro registraci. Snažíme se propojit on-line s venkovní kampaní. Uvidíme, jaká bude situace. Určitě bychom rádi mezi lidi.

Lidovky.cz: Kolik jste investoval do kampaně?
To sám nevím. Uvidíme, až dostaneme vyúčtování. Desítky tisíc jsme už zaplatili a nabíhá to dál.

Lidovky.cz: Dnešní start hnutí, který jste uváděl, vypadal, jako by se na trh měl uvést nový produkt společnosti Apple. V nadsázce, budete prodávat politický iPhone?
Ta místnost byla uzpůsobena protipandemické situaci. Udělali jsme to tak, abychom mohli pozvat novináře a dodrželi pravidlo patnácti metrů čtverečních na osobu. Kdyby byla jiná situace, nebylo by to v takové hale. Chtěli jsme to udělat hlavně bezpečně. Jinak ale musím říci, že mi je tento styl komunikace blízký.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.