Lidovky.cz

Česko

Situace na Karlovarsku je kritická, umírají i mladší ročníky. Pod virovou ‚poklicí‘ se lidé aspoň semknuli

Přeplněné nemocnice na západě Čech jsou nuceny posílat svoje pacienty do jiných špitálů. | foto: ČTK

Premium Reportáž
CHEB/SOKOLOV - Na náměstí v Chebu mají vitrínu, kam se dávají parte. Nyní je tak přehlcená novými smutečními oznámeními, že ji město musí denně měnit. Cheb se potýká s obrovským nárůstem úmrtí v důsledku covidu.

Začala uzávěra okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, střeží je stovky policistů. Platí ale výjimky

„Problém je mimo jiné v tom, že se jedná o úmrtí i poměrně mladých ročníků,“ posteskne si místostarosta města Jiří Černý (VPM). Situace v Karlovarském kraji je kritická. V nejvíce postižených okresech Česka již není mnoho lidí, kteří by neměli s onemocněním přímou zkušenost.

Autor:

„Už každý máme ve svém okolí někoho, kdo bohužel zaplatil cenu nejvyšší,“ popisuje pro Lidovky.cz starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

Transport pacientů Covid z chebské nemocnice pomocí armádních a policejních ...
Policie kontroluje vozidla na dálnici D6 směrem k Chebu.

Uzávěra okresů přišla, neboť v nich covid nabral sílu, která tamní nemocnice dostala na hranu kapacit, mnohdy za ni. ,,Cheb křičí o pomoc vlády. Nekřičíme tedy jen my jako představitelé města či nemocnice, ale i veřejnost,“ komentuje Černý. Lidé se podle něj aspoň dokázali semknout.

Převoz pacientů nemocnicím v Chebu a Sokolově pomohl jen krátce, kapacita se opět rychle plní

,,Ale už několik dnů i týdnů je vidět beznaděj, že se čísla nelepší, spíše zhoršují. A lidé, řekl bych, už dost s odporem přijímají jakákoli další opatření,“ dodává. 

Nemocnice v kraji jsou přeplněné, personál psychicky i fyzicky vyčerpaný. Ředitelé špitálů a opoziční politici žádají, aby vláda využila německé nabídky a převezla část pacientů tam, což kabinet odmítá: v republice jsou volná místa v jiných regionech. Starostové zasažených okresů, na které padla zvláštní karanténní poklice, si stěžují na špatnou komunikaci s vládou, říkají, že se důležité informace často dozvídají až z médií.

Farář Petr Hruška z Římskokatolické farnosti Cheb potvrzuje, že covid je téma, kterým dnes žije skoro každý. Při maximální opatrnosti navštěvuje potřebné lidi v domácnostech, ale nevede žádné společné bohoslužby: nechce, aby se situace zhoršila tím, že se kdokoli nakazí v kostele.

,,My bychom sice mohli mít bohoslužby pro 25 lidí – podle systému PES na stupni pět je deset procent z obsazenosti kostela povoleno. Máme jen online bohoslužbu v neděli, nikoho nezveme, povzbuzujeme, aby to zvládli doma, přes telefon, abychom se společně modlili,“ přibližuje pro Lidovky.cz fungování farnosti Hruška.

Ze svých pochůzek a kontaktů ví, že řada rodin nebo domovů pro seniory už se nesnaží své starší příbuzné či klienty dostat do nemocnice, když to potřebují, přiklánějí se k odvozu do léčebny dlouhodobě nemocných, kde jim zprostředkují paliativní péči. Tedy odlehčení od bolesti při umírání.

„Někteří už se ani nesnaží o konzultaci s lékařem, rozhodnou se sami, když slyší o atmosféře kolem nemocnic,“ popisuje Hruška.

Rovnou pod ventilátor

Předběžnou opatrnost si zvolilo i Amica centrum, léčebna dlouhodobě nemocných a domov pro seniory v Chebu. Návštěvy jsou sice ve speciálním režimu povoleny, centrum je ale raději zakázalo kvůli špatné epidemické situaci. Klientům nabízí možnost videohovorů, které alespoň z části mohou nahradit osobní setkání.

,,Přijímáme hlavně klienty z nemocnic a většina z nich je pozitivních,“ řekl pro Lidovky.cz ředitel Amica centra Samuel Pilař s tím, že to ukazuje, jaká situace musí panovat ve špitálech. Podle něj nemocnice zvládají nápor z posledních sil, protože i za normálních okolností je personální situace v příhraničních okresech velmi obtížná kvůli tomu, že hodně zdravotníků odešlo pracovat do Německa.

Blatný slíbil chebské nemocnici tři další lékaře. Transporty do Německa zatím podle něho nejsou nutné

„Je i personál, který to už ani psychicky nezvládá, když to vezmu za nás, ze zdravotníků už nám tři zaměstnanci odešli,“ popisuje Pilař. O negativních dopadech na zaměstnance mluví též Alena Votavová, ředitelka Hospicu sv. Jiří v Chebu. Psychický nápor na zaměstnance je dle jejích slov mnohem větší, protože jsou vystaveni míře utrpení, na kterou nejsou zvyklí.

,,Situace je stabilně špatná. Nárůst počtu nemocných je tak vysoký, že to nejsme schopni kapacitně zvládat bez transportů,“ shrnul pro Lidovky.cz mluvčí chebské nemocnice Vladislav Podracký. Ta se drží jen díky tomu, že pacienti jsou ve velkém převáženi do jiných zařízení. ,,S vedením nemocnice jsem v denním kontaktu, i s personálem a ta situace je, nechci říct ztracená, lidé pořád věří, ale denně záchranka přiváží deset patnáct pacientů. Lékaři se musí rozhodovat, jestli ti lidé vůbec zůstanou v nemocnici, jestli by pro ně nebylo lepší, s ohledem na jejich stav, zůstat doma. A ti lidé, které přijmou, jdou většinou na podporu dýchání, mnohdy na ventilátor, to je ten největší problém. Nemocnice jich má omezené množství,“ líčí místostarosta Chebu Černý.

Ke zlepšení situace v kraji by podle mnohých místních přispěla lepší komunikace ze strany vlády a aktivní řešení problému, například navázání spolupráce s Německem. Mnoho důležitých rozhodnutí vláda dělá, aniž by primárně kontaktovala dotčené okresy. ,,Každý si sháníme informace po své linii,“ uvádí starostka Sokolova Oulehlová, jak se dozvěděla, že vláda kvůli covidu omezí pohyb i v jejím okrese – zjistila to až z médií.

Ať vláda pošle vakcíny

,,Myslím, že to, že vláda uzavřela okresy, nic nevyřeší, že nám sem pošle roušky z hmotných rezerv, to taky nic nevyřeší, spíš by nám měli poslat vakcíny,“ reaguje Pilař, který v naočkování obyvatel vidí jediné udržitelné řešení.

Podle něj média informují o očkování většiny LDN a sociálních zařízení, ale k nim do centra dodnes vakcíny nedorazily. ,,Zaměstnanci, kteří o to měli zájem, se mohli očkovat v nemocnici, ale na klienty se už vůbec nedostalo,“ stěžuje si ředitel Amica centra.

Vláda projedná cílená opatření proti šíření britské mutace v Karlovarském a Královéhradeckém kraji

Obyvatelé kraje se bouří také proto, že ministerstvo zdravotnictví podle nich neinformuje pravdivě. Míní třeba situaci, kdy náměstek ministra Vladimír Černý v České televizi prohlásil, že k zátěži chebské nemocnice přispívá i vysoký počet německých pacientů.

„Ověřovali jsme to a neleží tam nikdo. Tyto věci přece nemohu vypustit do éteru, pokud jsem to jen někde slyšel. Nepřispívá to k důvěře. Je třeba, aby se zlepšila komunikace a informovanost. Mně se zdá, že sem někdo přijede, podívá se za dvě hodiny na pár lidí, odjede a myslí si, že zná situaci v Chebu,“ posteskl si farář Hruška.

Stejně rozhořčeně na slova ministerského náměstka Černého reagují i další místní. Rozčiluje je, že vláda odmítla německou nabídku, aby se nějací pacienti převezli k nim, ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že by se tím nic neřešilo, že jde o nabídku jednotek případů.

,,Jde o to, abychom mohli využít jakýchkoli kapacit v nejbližších nemocnicích, je to jedno, jestli jsou české, nebo německé. Dejme tomu patnáct kilometrů za hranicemi se může stát, že budou mít pět volných lůžek intenzivní péče. Proč je nevyužít, když nám to nabízí? Chápu, že se vláda snaží lidi zavézt do českých nemocnic, ale bavíme se o vzdálenostech sto a více kilometrů,“ argumentuje místostarosta Chebu Černý.

Situace u něj ve městě skutečně není dobrá. ,,Troufnu si říct, že se to dotklo každé rodiny. Buďto těžké průběhy nemoci, nebo i úmrtí. A těch úmrtí je opravdu hrozně moc,“ popisuje situaci Černý.

Sokolov a Cheb jsou na špici šíření covidu. V regionu přibývá počet úmrtí v souvislosti s ním, dosud tak zemřelo 930 pacientů, za posledních sedm dní jich umřelo v průměru 15 denně. Nemocnice v kraji čelí náporu pacientů, z téměř 78 lůžek na JIP a ARO zůstává volných šest.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.