Lidovky.cz

Kultura

Roztomilí zajíčci? Ne, hororová pomlázka aneb Nejlepší strašidelné filmy s velikonoční tématikou

Hororové Velikonoce. | foto: Reprofoto/Youtube: Scary Prank Show: Killer Bunny Prank on Girlfriend. SCARY PRANK

Premium
Velikonoce jsou pro křesťany mnohem důležitějším svátkem než Vánoce, přesto o nich vzniká mnohem méně filmů – včetně těch strašidelných: hororů, kde řádí úchylní Santové se sekyrami v rukou a pod stromečkem se povalují useknuté hlavy, je zkrátka daleko víc. Pár těch velikonočních se však taky najde.

Hororové probuzení z reality show. Účastníci Big Brothera v Německu netuší, že venku vypukla globální pandemie

Asi nejlepší velikonoční horor vznikl už před více než třemi desetiletími. Do jeho žánrové kolonky patří vedle hororu také označení sci-fi a černá komedie, protože nešetří ani humorem. Critters se jmenuje nejen tento film z roku 1986, ale rovněž hrůzostrašně vyhlížející potvůrky, které se na planetu Zemi dostaly odkudsi z vesmíru. Jejich největší starostí je sehnat dostatek potravy, a protože jsou pořádně masožravé, neštítí se pustit se ani do člověka. 

Critters jsou takové malé ježaté koule s pořádně ostrými zuby, které se naprosto nenápadně ztratí i mezi velikonočními vajíčky, jež na své farmě pro koledníky poschovávala rodina Brownových. První, do koho se zakousnou, je strýček v kostýmu velikonočního králíčka. To byste se divili, jak rychle se takový kostým zbarví krví…

Autor:

Dva roky před tímto snímkem, který v online filmové databázi ČSFD diváci hodnotí úctyhodnými 67 procenty, zaznamenala velký úspěch vánoční fantasy s názvem Gremlins, rovněž pojednávající o milých stvořeních, která když nenamočíte, jsou neškodná, jinak je však popadne amok. Tvůrci Critters chtěli z úspěchu vánočních potvor taky něco vytěžit. Jejich stvoření jsou však prohnanější, vražednější a nebezpečnější – a na rozdíl od Gremlins využívají oblíbený jarní svátek. Film se dokonce setkal s větším úspěchem, než jeho autoři čekali, a tak velmi rychle vznikla pokračování. Ovšem jak to u filmů bývá: čím vyšší pořadové číslo dílu, tím horší kvalita.

Jak vám dupou zajíci

Že zajíci nebo králíci nejsou zdaleka tak nevinná stvoření, jak by se mohlo naivnímu divákovi zdát, víme z kinematografie už dávno. Jeden takový miláček dokázal například zmasakrovat družinu krále Artuše při hledání svatého grálu v režii Monty Pythonů. A stačí se kouknout na internet: retro fotek z Spojených států, kde se vystrašené děti krčí v náručí klaunů v opravdu strašidelných kostýmech zajíčků, jež by měly být pěkné, ale jsou jenom pěkně děsivé, je plno.

Hororové Velikonoce.
Hororové Velikonoce.

A tak se muselo stát, že se do ušatého převleku oblékl úchylný vrah i před kamerou. Nenechte se však odradit lacině znějícím názvem. Easter Bunny, Kill! Kill! (2006) je sice tak nízkorozpočtový, jak slibuje pojmenování, je to však pořádná jízda. Těžko vyprávět, o čem to je, základní premisa je velmi jednoduchá: nový nápadník jeho matky začne během Velikonoc vyhrožovat postiženému dospívajícímu afroamerickému chlapci. A celé se to postupně zvrtne do násilnických orgií, kde krev teče proudem a nechybějí zavražděné striptérky ani nečekaný zvrat v závěru, zkrátka jak se to na filmy tohoto ražení sluší.

Mazanec, polévka z medvědího česneku i hlavička. Co si na Velikonoce uvaří šéfkuchaři

Ve podobném duchu se nese osmdesátiminutový kanadský snímek Easter Bunny Bloodbath (2010). Stejně jako předešlý film už svým názvem naznačuje, oč v něm půjde, a divák rozhodně nebude zklamaný. Opět se jedná o slasher neboli hororový subžánr, v němž narušený vrah likviduje jednoho puberťáka za druhým. Tentokrát partička teenagerů vyrazila na velikonoční svátky na chatu, aniž by tušila, že v lese mezi stromy se skrývá psychopat s vražednými choutkami v růžovém kostýmu králíčka. A je jasné, že mnoho dospívajících se domů už nevrátí.

Kdyžtak zavolejte papeže

I tohle tabu jednou padlo. Samozřejmě na Velikonoce. Kdy taky jindy by se hrdinou hororu mohl stát… samotný Ježíš Kristus? Už je to tak. Samozřejmě se jedná o okrajové produkce a v příbězích je vedle strašidelných propriet i spousta humoru, ale když se mohl Abraham Lincoln stát lovcem upírů, proč by nemohl Ježíš lovit zombie?

Mohl. A taky je lovil. Třeba v krátkometrážním španělském snímku Pěst Ježíšova (2012) se Kristus společně s Jidášem utkají s farizejskými, římskými a nakonec i čímsi jako kovbojskými zombie. Neváhá k tomu využít své schopnosti popsané v Bibli a dokáže zombíka přepůlit i rybou. Samozřejmě je to do nebe volající nesmysl, ale stojí za zmínku, že v něm proteče mimořádné množství nemrtvé krve. Dokonce tolik, že si nelze nevzpomenout na Braindead Petera Jacksona (ano, toho Petera Jacksona, který vystavěl monumentální tři díly Pána prstenů – jenže než se vrhl na tuto vznešenou nudu, platil za talentovaného tvůrce zombie krváků).

Děs v ulicích. Louisianská policie zákaz vycházení omylem ohlásila sirénou z hororového filmu Očista

Opravdový bonbonek však divákovi nabídne snímek Jesus Christ Vampire Hunter (2001). Má ho na svědomí kanadská společnost Troma, proslulá kultovními šílenostmi jako Toxický mstitel nebo Tromeo a Julie (ano, je to verze Shakespearova dramatu, a ne, nechtějte vědět víc). V „tromáckém“ Ježíšově příběhu se Syn Boží o Velikonocích znovu vrací na zemi, aby se střetl s upíry, odpadlými kněžími a militantními ateisty, kteří chtějí Kristovu návratu zabránit. 

Je to bizarní přesně tak, jak to zní, místy splatterově strašidelné (splatter je další hororový subžánr; vyznačuje se vyvoláváním pocitu hnusu množstvím krve a vyhřezlých vnitřností), místy neuvěřitelně vtipné: tvůrci věděli, že točí něco, co běžný divák neskousne, a tak své dílko okořenili porcí legrace. Třeba i při parodii na tvrďácké hlášky z akčních filmů: „Jestli se do pěti minut nevrátím, víš, co máš dělat. Zavolej papeže.“

A stejně by se mělo přistupovat ke všem velikonočním hororům.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.