Lidovky.cz

Expert: Katalánsko vyhlásilo nezávislost jen na papíře. Proto, aby Španělé byli za ty zlé

Svět

  6:00
PRAHA - Katalánsko v pátek vyhlásilo nezávislost. Zatím ji neuznala EU, včetně Česka. Negativně reagovaly také Spojené státy. Podle experta na jihoevropské země Martina Mejstříka z Univerzity Karlovy neměl katalánský premiér Carles Puigdemont na výběr a k takovému kroku přistoupit musel. Španělská vláda podle něj následně ukončí Puidgemontovu kariéru.

Katalánci slaví v ulicích Barcelony po vyhlášení nezávislosti. foto: Reuters

Lidovky.cz: Jaké má rozhodnutí katalánského parlamentu reálně význam?
Poslanci nevyhlásili nezávislost s okamžitou platností. Jen pověřili vládu, aby zahájila proces vedoucí k nezávislosti. Nemá to ve výsledku žádnou závaznost. Jde jen o politickou deklaraci pro veřejnost, že katalánská vláda má podporu parlamentu. Jedná se doslova o zahájení procesu vyhlášení nezávislosti.

Moc v Katalánsku přebírá Madrid. Odvolanému vedení hrozí za vzpouru 30 let vězení

Lidovky.cz: Vyhlásilo tedy Katalánsko v pátek nezávislost, nebo nikoliv?
Přesná citace je: „Parlament hlasoval pro rezoluci vyhlašující nezávislost a otevírající proces vedoucí k ustanovení republiky.“ De facto tedy o vyhlášení nezávislosti jde, i když zatím jen na papíře.

Katálánci reagují na vyhlášení nezávislosti.
Poslanci na tajném hlasování v Katalánském regionálním parlamentu v Barceloně.

Lidovky.cz: Jaký to bude mít dopad pro Španělsko?
Celá ta situace vznikla, protože zároveň španělský parlament schválil vládě aktivaci článku 155, tedy omezení autonomie, ke které v této chvíli jistě dojde. Z mého pohledu se katalánská vláda snaží jít až nadoraz, aby se opět ukázala jako oběť Španělska a dostala ho do pozice, kdy mu skutečně nezbylo nic jiného, než statut autonomie omezit. Katalánsko zjednodušeně řečeno podniká takové kroky, aby Španělé byli za ty zlé a oni za ty dobré.

Martin Mejstřík

Vystudoval západoevropská studia na Institutu mezinárodních studií FSV UK. Specializuje se na politický vývoj zemí v oblasti Středozemí. Působí na katedře Evropských studií IMS FSV UK.

Lidovky.cz: Dal se tento krok očekávat?
Řekl bych, že katalánská vláda již neměla kam uhnout poté, co byly ohlášeny výsledky referenda a Katalánsko nastavilo současný separatistický kurz. Přičteme-li k tomu navíc i nepříliš dobře zvládnutou reakci španělského státu, neměl na výběr. Puidgemontova strana nemá ani v katalánském parlamentu většinu a opírá se o podporu radikální levicové separatistické strany, která požadovala okamžitou nezávislost.

Premiér se tak ocitl pod tlakem a nastavil radikální rétoriku. V tuto chvíli musí jít až na konec, kterým pro něj bude pravděpodobně zákrok španělské vlády a konec kariéry tím, že nejspíš bude zrušena jeho funkce.

Lidovky.cz: Jak bude reagovat Španělsko? Nasadí více ozbrojených složek do ulic, nebo se to pokusí řešit politicky?
Záleží, jaká bude reakce Katalánců. Jakékoliv snahy o dialog ze strany Španělska však již skončily.  Španělský premiér Rajoy oznámil, že zajistí obnovení právního státu. Omezí statut autonomie, vyhlásí předčasné volby a rozpustí současnou katalánskou vládu. Nové volby by již mohly znamenat značný posun, neboť by se ukázalo, jaké je skutečné rozložení sil mezi Katalánci, kteří jsou pro, či proti nezávislosti.

Lidovky.cz: Španělská generální prokuratura se příší týden chystá stíhat katalánské vedení pro vzpouru. Stalo se v historii země někdy něco podobného?
Členům teď už bývalé katalánské vlády hrozí skutečně stíhání pro vzpouru s možností až 25 let odnění svobody. To by však bylo krajní řešení, ke kterému vůbec nemusí dojít. Prozatím byli jednotliví členové, stejně jako šéf katalánské policie, pouze sesazeni z funkcí. Nicméně pro celý tento postup v novodobé španělské historii precedens není. Pouze účastníci neúspěšného vojenského pokusu o převrat v únoru 1981 byly odsouzeni k dlouholetým trestům.

Lidovky.cz: Co se teď podle vás bude dít?
Mariano Rajoy aktivoval článek 155 a tím kromě rozpuštění vlády omezil celkovou autonomii Katalánska a vypsal předčasné regionální volby na 21. prosince. Následující vývoj bude velmi záležet na míře odbojnosti části katalánské společnosti, jestli se uchýlí k nějakým projevům občanské neposlušnosti. Pak bude klíčové, jestli místní policie zůstane loajální k Madridu, nebo rovněž vypoví poslušnost. Je třeba říci, že situace je z obou stran velmi vyhrocená, nicméně nikdo - možná kromě nejzarytějších separatistů - si nepřeje násilnou eskalaci.

Lidovky.cz: Má vůbec Katalánsko v současné situaci šanci na prosazení nezávislosti?

Z mého pohledu však současná snaha o nezávislost přiliš naději na úspěch nemá, i díky nulové podpoře separatistů ze strany ostatních států - kromě Ruska - a také od nejvyšších představitelů Evropské unie.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.