23. října 2017 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba, uvedla vicepremierka Sáenzová

Protestující ležící na zemi vedle protievropských hesel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující ležící na zemi vedle protievropských hesel. | foto: Reuters

MADRID Vládu nad Katalánskem možná převezme jediná osoba, kterou jmenuje španělský kabinet. Prohlásila to vicepremiérka Soraya Sáenzová, podle níž katalánský premiér Carles Puigdemont a jeho vláda přijdou o své funkce. Strany zastoupené ve španělském Senátu, který bude o omezení katalánské autonomie hlasovat v pátek, v pondělí vytvořily komisi, která bude před hlasováním řešit podrobnosti možné intervence španělských úřadů.

Mluvčí katalánské diplomacie řekl, že Evropská unie ztratí svou důvěryhodnost, pokud umožní Madridu omezit katalánskou autonomii.

Vláda premiéra Mariana Rajoye se již koncem týdne chystá kvůli snahám katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivovat článek 155 španělské ústavy, který umožňuje převzít vedení autonomní oblasti. 

Očekává se, že Senát, jehož souhlas je k uplatnění článku nutný, umožní Rajoyovi jednat. Podle Sáenzové může vláda poté dočasně jmenovat člověka, který by byl zodpovědný za vládu nad regionem, zatímco jeho současné vedení automaticky přijde o své funkce a platy.

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont v čele protestu v Katalánsku.
Katalánci demonstrují v ulicích Barcelony.

„Pokud ústava zbavuje funkcí Puigdemonta a jeho ministry, přijdou o ně automaticky. Jejich mandáty vyplývají z ústavy, nepocházejí od Boha,“ řekla Sáenzová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Onda Cero na otázku, zda se katalánské vedení může převzetí svých pravomocí nějak vzepřít.

Katalánští lídři, kteří tvrdě kritizují chystané omezení autonomie, mají podle ní právo přijít na páteční jednání Senátu a vysvětlit své postoje, případně se obrátit na ústavní soud. Madrid však nepřistoupí na jednání, do kterých jdou separatisté s jedinou podmínkou, kterou je vyhlášení nezávislosti, dodala.

Strany zastoupené v Senátu v pondělí delegovaly 27 politiků do komise, která se od úterka bude zabývat oprávněností a podrobnostmi využití článku 155 v katalánském případě. Rajoyova Lidová strana (PP) má v komisi 15 lidí, dalších šest nominovali opoziční socialisté (PSOE) podporující omezení autonomie, zbytek patří k menším stranám včetně těch katalánských.

Komise pozvala Puigdemonta na své jednání do španělské metropole, aby osobně vysvětlil současnou situaci v regionu i dosavadní postoje a chystané kroky separatistického vedení. Katalánský premiér podle listu El País uvedl, že by chtěl v komisi vystoupit. Jeden z lidoveckých členů komise mu však vzkázal, že to nebude možné ve středu, jak by Puigdemont chtěl, ale ve čtvrtek.

Puigdemont o víkendu prohlásil, že Madrid chystá nejhorší útok na katalánskou autonomii od dob diktatury generála Franciska Franka a chce Katalánce ponížit. Očekává se, že katalánský parlament se ještě tento týden sejde kvůli jednání o jednostranném vyhlášení nezávislosti.

Mluvčí katalánské diplomacie Raül Romeva v pondělí v rozhovoru s BBC uvedl, že právo rozhodovat o své vládě mají pouze Katalánci a pokud EU dopustí opak, ztratí důvěryhodnost. „Jak se bude moci Evropská unie smířit s touto situací, pokud k ní dojde?“ prohlásil Romeva. „Jak mohou být důvěryhodní, pokud dovolí, aby se to stalo? Mohu vám říci, že lidé a instituce v Katalánsku by to nedovolili,“ řekl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz