Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Madrid zahájí kroky k omezení autonomie Katalánska. To hrozí vyhlášením nezávislosti

Svět

  11:07aktualizováno  13:23
MADRID/BARCELONA - Španělská vláda v reakci na čtvrtečí dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa tohoto regionu porušuje španělskou ústavu.

Španělský premiér Mariano Rajoy. foto: Reuters

Převzetí autonomie ale musí schválit Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem předejít.

Katalánská vláda neodpoví Madridu ohledně vyhlášení samostatnosti

Španělská vláda v prohlášení odpověděla na dopis katalánského premiéra, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska případě, že Madrid bude pokračovat v „represích“ vůči autonomnímu regionu a bude bránit dialogu.

Španělská vláda musí Senátu předložit návrh, jak hodlá autonomii Katalánska omezit. Už v pondělí či v úterý má podle španělského tisku zasednout vedení Senátu, které má svolat komisi autonomních regionů. 

Ta pravděpodobně spolu se zástupci ústavní komise projednává návrh vlády na omezení autonomie, k němuž se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont. Pokud jeho vyjádření nebude uspokojivé, schválí plénum Senátu návrh vlády na omezení autonomie. Vládní lidovci mají dost hlasů na absolutní většinu, která je k tomu potřebná.

Katalánci demonstrují v ulicích Barcelony.
Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti...

Mimořádné zasedání španělské vlády se bude konat v sobotu, protože premiér Rajoy dnes odjíždí na summit EU do Bruselu. Odtud se vrátí v pátek, kdy se má ale ještě ve městě Oviedo zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) dostane EU, převzít ji od španělského krále mají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Právě Tajani se v rozhovoru pro španělský rozhlas vyjádřil i k nezávislosti Katalánska. Katalánská vláda by podle něj neměla vyhlašovat nezávislost, protože nikdo v Evropě nezávislost tohoto španělského autonomního regionu akceptovat nebude. Tajani také zopakoval názor evropských unijních představitelů, že nynější spor Madridu s Barcelonou je španělský, nikoli unijní problém.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...