19. října 2017 11:07, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid zahájí kroky k omezení autonomie Katalánska. To hrozí vyhlášením nezávislosti

Španělský premiér Mariano Rajoy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy. | foto: Reuters

MADRID/BARCELONA Španělská vláda v reakci na čtvrtečí dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa tohoto regionu porušuje španělskou ústavu.

Převzetí autonomie ale musí schválit Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem předejít.

Španělská vláda v prohlášení odpověděla na dopis katalánského premiéra, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska případě, že Madrid bude pokračovat v „represích“ vůči autonomnímu regionu a bude bránit dialogu.

Španělská vláda musí Senátu předložit návrh, jak hodlá autonomii Katalánska omezit. Už v pondělí či v úterý má podle španělského tisku zasednout vedení Senátu, které má svolat komisi autonomních regionů. 

Ta pravděpodobně spolu se zástupci ústavní komise projednává návrh vlády na omezení autonomie, k němuž se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont. Pokud jeho vyjádření nebude uspokojivé, schválí plénum Senátu návrh vlády na omezení autonomie. Vládní lidovci mají dost hlasů na absolutní většinu, která je k tomu potřebná.

Katalánci demonstrují v ulicích Barcelony.
Katalánští protestující stojí na barcelonské hlavní třídě a demonstrují proti...

Mimořádné zasedání španělské vlády se bude konat v sobotu, protože premiér Rajoy dnes odjíždí na summit EU do Bruselu. Odtud se vrátí v pátek, kdy se má ale ještě ve městě Oviedo zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) dostane EU, převzít ji od španělského krále mají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Právě Tajani se v rozhovoru pro španělský rozhlas vyjádřil i k nezávislosti Katalánska. Katalánská vláda by podle něj neměla vyhlašovat nezávislost, protože nikdo v Evropě nezávislost tohoto španělského autonomního regionu akceptovat nebude. Tajani také zopakoval názor evropských unijních představitelů, že nynější spor Madridu s Barcelonou je španělský, nikoli unijní problém.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz