17. října 2017 6:25 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Konec veřejných předvolebních průzkumů. Katalánsku běží čas, jak se rozhodne?

Volby - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Volby se blíží a už v úterý začne platit zákaz zveřejňování předvolebních výzkumů. Podle zákona by takové informace mohly ovlivnit výsledek voleb.

- V úterý začíná platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů. Trvá až do konce hlasování ve volbách do sněmovny 21. října. Skončil také termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.

- Bude jednat rada hlavního města. Na programu je veřejná zakázka na projektovou dokumentaci ke stavbě parkovacího domu na Dědině, zrušení výběrového řízení na ředitele botanické zahrady, opatření proti černým pasažérům v MHD, plán zimní údržby nebo výběr ředitele hvězdárny a planetária.

- Městský soud pokračuje v projednávání sporu o platnost smlouvy, na jejímž základě poskytuje vnučka výtvarníka Zdeňka Milera licence k výrobě předmětů s krtečkem. V plánu jsou závěrečné řeči a rozhodnutí.

- Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude uzavřen Letenský tunel. Uzavírka potrvá od 23.00 do 05:00.


- Na zámku Hluboká bude slavnostně otevřena nová prohlídková trasa s názvem Hostinské pokoje.  Zúčastní se generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a ministr kultury Daniel Herman. Pro veřejnost se trasa otevře 18. října.

- Bude slavnostně otevřena silnice I/11 Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Zúčastní se ministr dopravy Dan Ťok, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica a další zástupci kraje, samosprávy a zhotovitele stavby. 

- Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o prodeji automobilů v Evropské unii za září.

 - Několik významných amerických firem oznámí hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Patří mezi ně například výrobce motocyklů Harley-Davidson, banka Morgan Stanley, farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson, banka Goldman Sachs nebo počítačová společnost International Business Machines (IBM).

- Proběhne jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku. Zabývat se budou přípravou říjnového summitu EU, který se odehraje ve čtvrtek a v pátek. Na zvláštním jednání budou zástupci 27 unijních zemí diskutovat před summitem také o vývoji jednání s Velkou Británií o jejím odchodu z bloku. 

- Budeme sledovat vývoj kolem Katalánska, jehož premiér má od Madridu do čtvrtka ultimátum, aby se vzdal snah o vyhlášení nezávislosti tohoto autonomního regionu.

- Španělská ministryně obrany María Dolores de Cospedalová navštíví dvě posádky španělských vojáků v Katalánsku (v provincii Girona a v Barceloně).

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz