Lidovky.cz

Svět

Lipsko sužují střety radikálů s policií, magnetem pro extremisty z celého Německa se stala čtvrť Connewitz

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

LIPSKO/PRAHA - V největším saském městě, v půlmilionovém Lipsku, dochází již po dobu několika týdnů k pravidelným bitkám mezi levicovými radikály, anarchisty a policií. Naposledy se tak stalo minulou sobotu. Krátce po setmění začaly létat vzduchem zápalné lahve a došlo k odpalování pyrotechniky.
  5:00

Radikálové vytrhávali z chodníků dlažební kostky, házeli je do výloh obchodů, případně na přijíždějící policejní auta. Vedení policie proti nim povolalo těžkooděnce. Hněv demonstrujících se obracel i proti přítomným novinářům.

Obě skupiny se posléze střetly naplno ve čtvrti Connewitz, která je proslulá svou levicově-radikální subkulturou. Zranění si odneslo celkem třináct policistů. Několik z protestujících bylo zadrženo pro podezření z ublížení na zdraví, poškození cizí věci a ohrožování veřejného pořádku.

V německé armádě se množí vojáci s ultrapravicovými sklony. Vyšetřuje je kontrarozvědka

Skutečnost, že v Lipsku k něčemu podobnému dojde, nemohla být přísně vzato pro nikoho překvapením. Již s předstihem několika dní se začaly objevovat na fasádách některých domů nápisy jako tento: „Pomsta za Linksunten, 25. 1., honit fízly“.

„Linksunten.Indymedia“ je název levicově-radikálního internetového portálu, který patří do nadnárodní sítě podobně zaměřených webů „Indymedia“. Spolkové ministerstvo vnitra ho v roce 2017 zakázalo s odůvodněním, že autoři textů, které tam vycházely, vyzývali své čtenáře k násilným akcím vůči policii či zařízením německé armády. Aktivity platformy řadu let sledovala i německá vnitřní rozvědka a její zprávy se nakonec staly východiskem pro rozhodnutí ministerstva vnitra o jejím zákazu.

K protestům za klima se v Paříži připojili maskovaní radikálové. Stavěli barikády a zapalovali koše

Provozovatelé portálu se proti tomu odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu, který sídlí právě v Lipsku. Očekává se, že soudci rozhodnou v nejbližších dnech.

Současná vlna násilí v Lipsku začala již během loňské silvestrovské noci. Tehdy bylo při střetech mezi demonstranty a policisty vážně zraněno několik strážců zákona, přičemž jeden z nich musel strávit několik dní v nemocnici. Policie tehdy původně oznámila, že napadený člen pohotovostního oddílu je ve velmi vážném stavu a musel být operován. Později ale zprávu odvolala.

Policie prý všechno vyprovokovala

Představitelé německé politické levice v tom viděli potvrzení jejich dřívější domněnky, že saská policie situaci v Lipsku záměrně dramatizuje. Prý i proto, aby byl její postup při následných interních šetřeních shledán jako správný. Hlavně zástupci opoziční Levice (Die Linke) v Sasku dlouhodobě kritizují policii, že prý vůči radikálům vystupuje necitlivě a záměrně vyvolává konflikty.

‚Německý říšský pivovar.‘ Pravicový radikál nabízel v obchodě pivo s neonacistickou symbolikou

Saský křesťanskodemokratický ministr vnitra Roland Wöller něco takového kategoricky odmítá. Po událostech z uplynulé soboty prohlásil, že kdo napadá novináře a policisty, útočí tím na svobodu projevu a na pravidla společenského soužití. Wöller také zdůraznil, že nepřipustí, aby se Lipsko stalo cílem levicových extremistů z celého Německa.

Ve čtvrti Connewitz, v níž žije zhruba dvacet tisíc lidí, dochází opakovaně ke srážkám radikálů a policie. Bydlí zde mnoho studentů a místní život je ovlivněný levicově-alternativní kulturou. K jejím projevům patří mimo jiné i nejrůznějšími formami vyjadřovaný odpor vůči rostoucím nájmům a cenám nemovitostí. Už dříve zde tak třeba docházelo k ničení a zapalování strojů firem, které se v Connewitzu podílely na výstavbě bytů v osobním vlastnictví.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.