Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lipsko sužují střety radikálů s policií, magnetem pro extremisty z celého Německa se stala čtvrť Connewitz

Svět

  5:00
LIPSKO/PRAHA - V největším saském městě, v půlmilionovém Lipsku, dochází již po dobu několika týdnů k pravidelným bitkám mezi levicovými radikály, anarchisty a policií. Naposledy se tak stalo minulou sobotu. Krátce po setmění začaly létat vzduchem zápalné lahve a došlo k odpalování pyrotechniky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Radikálové vytrhávali z chodníků dlažební kostky, házeli je do výloh obchodů, případně na přijíždějící policejní auta. Vedení policie proti nim povolalo těžkooděnce. Hněv demonstrujících se obracel i proti přítomným novinářům.

Obě skupiny se posléze střetly naplno ve čtvrti Connewitz, která je proslulá svou levicově-radikální subkulturou. Zranění si odneslo celkem třináct policistů. Několik z protestujících bylo zadrženo pro podezření z ublížení na zdraví, poškození cizí věci a ohrožování veřejného pořádku.

V německé armádě se množí vojáci s ultrapravicovými sklony. Vyšetřuje je kontrarozvědka

Skutečnost, že v Lipsku k něčemu podobnému dojde, nemohla být přísně vzato pro nikoho překvapením. Již s předstihem několika dní se začaly objevovat na fasádách některých domů nápisy jako tento: „Pomsta za Linksunten, 25. 1., honit fízly“.

„Linksunten.Indymedia“ je název levicově-radikálního internetového portálu, který patří do nadnárodní sítě podobně zaměřených webů „Indymedia“. Spolkové ministerstvo vnitra ho v roce 2017 zakázalo s odůvodněním, že autoři textů, které tam vycházely, vyzývali své čtenáře k násilným akcím vůči policii či zařízením německé armády. Aktivity platformy řadu let sledovala i německá vnitřní rozvědka a její zprávy se nakonec staly východiskem pro rozhodnutí ministerstva vnitra o jejím zákazu.

K protestům za klima se v Paříži připojili maskovaní radikálové. Stavěli barikády a zapalovali koše

Provozovatelé portálu se proti tomu odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu, který sídlí právě v Lipsku. Očekává se, že soudci rozhodnou v nejbližších dnech.

Současná vlna násilí v Lipsku začala již během loňské silvestrovské noci. Tehdy bylo při střetech mezi demonstranty a policisty vážně zraněno několik strážců zákona, přičemž jeden z nich musel strávit několik dní v nemocnici. Policie tehdy původně oznámila, že napadený člen pohotovostního oddílu je ve velmi vážném stavu a musel být operován. Později ale zprávu odvolala.

Policie prý všechno vyprovokovala

Představitelé německé politické levice v tom viděli potvrzení jejich dřívější domněnky, že saská policie situaci v Lipsku záměrně dramatizuje. Prý i proto, aby byl její postup při následných interních šetřeních shledán jako správný. Hlavně zástupci opoziční Levice (Die Linke) v Sasku dlouhodobě kritizují policii, že prý vůči radikálům vystupuje necitlivě a záměrně vyvolává konflikty.

‚Německý říšský pivovar.‘ Pravicový radikál nabízel v obchodě pivo s neonacistickou symbolikou

Saský křesťanskodemokratický ministr vnitra Roland Wöller něco takového kategoricky odmítá. Po událostech z uplynulé soboty prohlásil, že kdo napadá novináře a policisty, útočí tím na svobodu projevu a na pravidla společenského soužití. Wöller také zdůraznil, že nepřipustí, aby se Lipsko stalo cílem levicových extremistů z celého Německa.

Ve čtvrti Connewitz, v níž žije zhruba dvacet tisíc lidí, dochází opakovaně ke srážkám radikálů a policie. Bydlí zde mnoho studentů a místní život je ovlivněný levicově-alternativní kulturou. K jejím projevům patří mimo jiné i nejrůznějšími formami vyjadřovaný odpor vůči rostoucím nájmům a cenám nemovitostí. Už dříve zde tak třeba docházelo k ničení a zapalování strojů firem, které se v Connewitzu podílely na výstavbě bytů v osobním vlastnictví.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat