Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nacistická uniforma se třemi svastikami je retro a módní, hlásal instagramový účet německé armády

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který... | foto: Reprofoto/bundeswehr via Telegraph.co.uk

Praha Oficiální instagramový účet německé spolkové armády sdílel fotografii nacistické uniformy doplněnou o slovo „retro“. V popisku se navíc objevil hashtag „módní“. Mělo jít o upoutávku na kostým z filmu Valkýra vystavený v Drážďanech. Německé ministerstvo obrany se již omluvilo za nevhodný popisek a špatné vysvětlení a příspěvek nechalo odstranit.

Snímek nacistické uniformy, která nese hned 3 svastiky (dvě na Železných křížích a jednu na říšské orlici), byl doplněn blyštivou samolepkou „retro“ a v popisku uváděl autor: „Nutno zvážit také #módní hledisko. I dnes jsou zde prvky vojenského stylu v nejluxusnějších kusech od nejdražších módních domů.“ 

Jako první o tom informoval britský server Telegraph.

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který...

Screenshot již smazaného příspěvku z instagramového účtu německé armády, který zobrazoval nacistickou uniformu s třemi svastikami.

Příspěvek v Německu vzbudil vášnivé reakce. Gen Hans-Lothar Domröse, bývalý velitel jednotek NATO, popsal událost jako „naprosto netaktní“. Německý politik Florian Hahn vystupující za bavorskou CSU, sesterskou stranu CDU Angely Merkelové, příspěvek označil za jeden z těch, které se nikdy neměly stát.

„Uniforma se svastikami nikdy není jen módní či retro, ale vždy jde o připomínku zločinů, kterých se nacistický režim dopustil,“ sdělil Cem Özdemir, německý politik reprezentující stranu Svaz 90/Zelení pro deník Bild.

Fotografie byla z účtu rychle odstraněna. Mluvčí ministerstva obrany se veřejně omluvil za to, co nazval „nepřijatelnou chybou“. Příspěvek přidal zaměstnanec z řad civilního obyvatelstva, který tvrdí, že si snímek spletl s jiným, který chtěl přidat na sociální síť. Podobný snímek opravdu nyní na účtu figuruje.

27.listopadu 2019 v 11:15, příspěvek archivován: 28.listopadu 2019 v 13:16

Záměrem původního příspěvku měla být propagace výstavy v Drážďanském vojensko-historickém muzeu, kde je vystaven hollywoodský kostým z válečného dramatu Valkýra, v kterém hrál například Brad Pitt. Právě tato rekvizita byla sdílena na Instagramu. „Nezařadili jsme kostým správně do historických souvislostí a přiřadili jsme mu špatný a nesouvisející popisek,“ sdělila armáda dle serveru New York Post.

Marcus Faber, který je německým poslancem za Stranu svobodných demokratů, prohlásil, že nikdo, kdo je slepý k historii, nesmí spravovat příspěvky spolkové armády.

V létě přejala ministerstvo obrany pod svou správu Annegret Krampová-Karrenbauerová, nástupkyně Angely Merkelové ve straně. Její předchůdkyně Ursula von der Leyenová, která od 1. prosince 2019 nastupuje do funkce předsedkyně Evropské komise, dříve spustila rozsáhlou kampaň na odstranění zbývajících insignií z vojenských kasáren a dalších budov, kde stále přežívají.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.