Lidovky.cz

Svět

Íránci uvěřili fámě, že alkohol léčí nemoc covid-19. Na otravu metanolem zemřelo 300 lidí, tisíc se přiotrávilo

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - V Íránu zemřelo téměř 300 lidí po požití metanolu, průmyslového lihu, o kterém lidé na sociálních sítích šíří nepravdivou zvěst, že je lékem na nový koronavirus, informovala místní média. Více než 1000 lidí se po vypití tekutiny přiotrávilo. V zemi, v níž je pití alkoholu všeobecně zakázáno, se zboží získává od ilegálních domácích paličů. Informoval o tom server The Washington Post.
  11:03

Otravu íránská média demonstrovala na případu pětiletého chlapce, jemuž rodiče podali metanol ve snaze ochránit ho před koronavirem. Chlapec oslepl a nyní leží na jednotce intenzivní péče.

Játra jsou oknem s žaluziemi. Alkohol pro není jedinou hrozbou, škodí hlavně tuky a cukry

„Jakoby lidé uprostřed zuřící koronavirové nákazy, na kterou mnoho z nich  umírá, zapomněli, že tu stále jsou i ostatní rizika a stále jim hrozí i jiná nebezpečí,“ doktor Knut Erik Hovda, klinický toxikolog působící v norském hlavním městě Oslu, kde zkoumá právě i otravy metanolem. Bojí se, že počty obětí a zraněných by mohly být ve skutečnosti ještě vyšší.

Írán má podle pátečního oznámení ministerstva zdravotnictví potvrzených více než 32 300 případů koronaviru a 2378 mrtvých. Za 24 hodin tak přibylo téměř 3000 nakažených a počet úmrtí se zvýšil o 144. Ministerstvo oznámilo, že registruje koronavirus u 32 332 lidí, zatímco ve čtvrtek jich bylo přes 29 400.

Za jediný den tak v Íránu, který má v blízkovýchodním regionu nejvíce případů infekce, přibylo 2926 nakažených. Počet nových úmrtí se ve srovnáním se čtvrtkem nepatrně snížil - ze 157 na pátečních 144. Na nemoc zatím neexistuje ověřený účinný lék ani vakcína.

„Již dlouho se mezi lidmi proslýchá, že alkohol může vyčistit a vydezinfikovat zažívací ústrojí,“ říká doktor Javad Amini Saman působící v západoíránském městě Kermánšáh, kde se otrávily tucty obyvatel. „Což samozřejmě není pravda.“ Další případy lidí, kteří museli být kvůli otravě metanolem hospitalizováni v provincii Chúzistán, se nachází ve městech Šíráz, Karadž a Jazd.

Američan zemřel po požití ‚léku proti koronaviru‘. Látka se běžně používá na čištění akvárií

K „tsunami“ otrav navíc přispělo to, že na sociálních sítích se začal šířit příběh domnělého britského učitele, který vyléčil sebe a své žáky pitím whiskey s medem. Šlo o bulvární příběh z počátku února.

Zahraniční experti varují, že Írán může úmyslně podhodnocovat nynější počty obětí a infikovaných, protože v únoru, kdy země stála na počátku šíření koronavirové nákazy, se konaly parlamentní volby, které byly důležité pro teokratický režim. Připomeňme, že u íránského ministra zdravotnictví Irádže Harírčího byl koronavirus potvrzen den poté, co uklidňoval veřejnost, že se nic neděje. Obavy z nákazy se nakonec na volbách podepsaly, hlasovalo jen něco málo přes 40 % voličů, jak jsme psali ZDE.

Povinné přidávání barviva do metanolu

„Určitě uslyšíme o dalších případech, pokud s tím okamžitě nepřestanou,“ říká Hovda. Methanol se v laboratořích prokazuje metodou plynové chromatografie, podle chuti, vůně ani vzhledu ho od ethanolu rozeznat nelze. Nebezpečím metanolové otravy je, že dochází k útlumu centrálního nervového systému, častým příznakem je poškození sítnice a může dojít až ke ztrátě zraku. Důvodem poškození sítnice je pravděpodobně fakt, že vyjma jater k odbourávání metanolu na jeho jedovaté produkty dochází právě mimo jiné v sítnici.

Íránu by podle Rúháního nejvíc pomohlo zrušení amerických sankcí. Pomoc od USA přijmout nehodlá

Íránští výrobci jedovatého a bezbarvého metanolu musí povinně do látky přimíchávat barvivo, aby jej odlišili od poživatelného etanolu. Ten lze používat k čištění ran a je součástí alkoholických nápojů. Ti, kdo se zabývají domácí výrobou alkoholu, se snaží zbavit metanol zbarvení přidáváním čistidel. Tekutinu pak vydávají za poživatelný alkohol.

Íránští muslimové jsou za popíjení alkoholu trestáni pokutami nebo až osmdesáti ranami bičem. V soukromí však mohou popíjet náboženské menšiny jako jsou Židé, Křesťané či Zoroastriáni. Nicméně Farhad, žijící v centru Teheránu, který sebe sama popisuje jako těžkého alkoholika, říká, že alkohol zůstává snadno dostupným pro ty, kdo ho hledají.

Od převratu v roce 1979 se na 40 íránských lihovarů proměnilo v dodavatele dezinfekcí či v producenty léků. Írán měl případy otravy metanolem i před epidemií koronaviru - jenom v září a říjnu 2018 se tam otrávilo 768 lidí a zemřelo téměř 80. V Česku je známá především metanolová aféra z roku 2012, kdy po požití metanolu, vydávaného za běžný alkohol, zemřelo více jak 40 Čechů a desítky lidí byly hospitalizovány.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.