Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránu by podle Rúháního nejvíc pomohlo zrušení amerických sankcí. Pomoc od USA přijmout nehodlá

„Američané už jsou naštvaní, rozrušení a chtějí záležitost řešit v Radě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Američané už jsou naštvaní, rozrušení a chtějí záležitost řešit v Radě... | foto: AP Photo

Teherán/Washington Pokud USA chtějí Íránu pomoci zastavit šíření koronaviru, měly by zrušit protiíránské sankce. Řekl to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí americkou pomoc v neděli odmítl - podle něj virus šíří Spojené státy záměrně.

Rúhání prohlásil, že jeho země nemá v úmyslu přijmout nabízenou humanitární pomoc od USA. „Američtí politici lžou. Pokud Íránu chtějí pomoci, stačí k tomu jediné - zrušit sankce. Pak se můžeme zabývat epidemií koronaviru,“ řekl Rúhání v projevu, který vysílala televize.

Z blízkovýchodních států má Írán nejvíce infikovaných (přes 21 000) i mrtvých (asi 1700).

Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od roku 2018, kdy Washington odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil sankce.

Íránští politici se dožadují jejich zrušení. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v tweetu napsal: „USA nenaslouchají, brání boji proti COVID-19. Existuje jediná léčba - postavit se americkému kolektivnímu trestu.“ USA ale daly najevo, že šíření koronaviru Írán před sankcemi neuchrání.

„Zablokovaly jste Íránu vývoz ropy, znemožnily bankovní transakce. Vaše nabídka pomoci je největší lež historie,“ sdělil Rúhání na adresu USA.

Írán má podle ministerstva zdravotnictví přes 23 000 případů nákazy koronavirem. Zemřelo tam více než 1800 lidí, za poslední den bylo 127 úmrtí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Profesor trestního práva Jiří Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...