Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Íránu by podle Rúháního nejvíc pomohlo zrušení amerických sankcí. Pomoc od USA přijmout nehodlá

Svět

  9:44aktualizováno  11:01
Teherán/Washington - Pokud USA chtějí Íránu pomoci zastavit šíření koronaviru, měly by zrušit protiíránské sankce. Řekl to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí americkou pomoc v neděli odmítl - podle něj virus šíří Spojené státy záměrně.

„Američané už jsou naštvaní, rozrušení a chtějí záležitost řešit v Radě bezpečnosti OSN. Chceme, aby se čtyři stálí členové Rady Americe postavili,“ uvedl v projevu vysílaném v televizi íránský prezident Hasan Rúhání. foto: AP Photo

Rúhání prohlásil, že jeho země nemá v úmyslu přijmout nabízenou humanitární pomoc od USA. „Američtí politici lžou. Pokud Íránu chtějí pomoci, stačí k tomu jediné - zrušit sankce. Pak se můžeme zabývat epidemií koronaviru,“ řekl Rúhání v projevu, který vysílala televize.

Z blízkovýchodních států má Írán nejvíce infikovaných (přes 21 000) i mrtvých (asi 1700).

Chameneí odmítl pomoc USA. Označil je za původce koronaviru, odvolával se na konspirační teorii

Napětí mezi USA a Íránem se stupňuje od roku 2018, kdy Washington odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovil sankce.

Íránští politici se dožadují jejich zrušení. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v tweetu napsal: „USA nenaslouchají, brání boji proti COVID-19. Existuje jediná léčba - postavit se americkému kolektivnímu trestu.“ USA ale daly najevo, že šíření koronaviru Írán před sankcemi neuchrání.

„Zablokovaly jste Íránu vývoz ropy, znemožnily bankovní transakce. Vaše nabídka pomoci je největší lež historie,“ sdělil Rúhání na adresu USA.

Írán má podle ministerstva zdravotnictví přes 23 000 případů nákazy koronavirem. Zemřelo tam více než 1800 lidí, za poslední den bylo 127 úmrtí.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč