Lidovky.cz

Dusím se! křičel na policisty, pak zemřel. Francie kráčí ve stopách USA, nově má i svého ‚Floyda‘

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Měsíc po smrti George Floyda dále pokračují demonstrace proti rasismu, objevují se informace o tom, jak policie zabila muže smrtícím chvatem a vandalové poškozují sochy. Nejde však o události v USA, ale ve Francii.

Záběr ze zatýkání Cédrica Chouviata. foto: youtube.com/Le Monde

Ničení soch se poprvé objevilo i ve Francii. Vandalové si ‚vyšlápli‘ na připomínku autora otrockých zákonů

„Dusím se,“ opakoval v agonii třiačtyřicetiletý Cédric Chouviat. Při jeho zatýkání v lednu letošního roku mu na krku podle zjištění deníku Le Monde klečel policista a další tři byli kolem. Chouviat ležel na zemi a sedmkrát zopakoval, že nemůže dýchat. Po několika minutách policisté povolili sevření, ale muž již utrpěl zástavu srdce. Do nemocnice byl odvezen v kómatu a dva dny nato zemřel.

Přestože jde o příběh až příliš podobný zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu, jehož smrt vyvolala masivní vlnu nepokojů a protestů, ve Francii jej slyšel málokdo. Až tento týden pronikl do médií.

Policisté, kteří se na zatčení Chouviata podíleli, byli po několika měsících vyšetřování zadrženi a obviněni z „neúmyslného zabití“. Deník Le Monde, který detailně popsal poslední minuty života zabitého muže, uvádí, že třiačtyřicetiletý muž byl zatčen, protože policisty urážel.

Podle rodinných příslušníků konstatovala Chouviatova pitva zlomeninu hrtanu. Představitel policejních odborů Denis Jacob uvedl, že policisté jednali podle zákona, neboť prý museli Chouviata krotit kvůli jeho agresivnímu chování. „Justiční orgány musejí záležitost vysvětlit,“ řekl televizi BMF.

Nejsme rasisté, tvrdí francouzští policisté a na protest zahazují pouta. Úřady jim zakázaly užívat škrtící chvaty

Zveřejnění další zprávy o policejním násilí v zemi opět vyvolalo vlnu nevole. Francouzi stejně jako Američané již tři týdny protestují proti rasismu v řadách policie. Na demonstracích pravidelně zaznívají jména černošských obětí policejní brutality, stejně jako požadavky, aby vláda zakázala používání některých smrtících chvatů. Bezpečnostní složky ale odolávají a zavedení nových regulí odkládají. USA a Francie se však v posledních dnech nepodobají jen demonstracemi.

Posprejované sochy

V zemi galského kohouta se v posledních dnech začal stejně jako v dalších zemích Evropy šířit trend ničení pomníků a soch osobností, které se podílely na otrokářství. Na rozdíl od USA sice Francouzi zatím žádnou sochu nesvrhli, několik z nich však vandalové poškodili.

V pondělí neznámí pachatelé v Paříži polili barvou sochu francouzského filozofa Voltaira, který obchodoval s otroky, či pomník generála Huberta Lyauteye, jenž sloužil jako administrativní šéf v koloniích v Maroku, Alžírsku, Indočíně a na Madagaskaru. K ničení pomníků došlo i ve francouzském zámořském regionu Martinik, kde obyvatelé svrhli sochu Victora Schoelchera, který vedl zemi v 19. století a zasloužil se o konec otroctví na ostrově. Místním však vadí, že všechny otrokáře na ostrově omilostnil. V úterý pak přišel na řadu největší kalibr – socha Jeana-Baptisty Colberta.

Socha významného francouzského politika je bezpochyby nejprominentnějším pomníkem, jejž protestující ve Francii poničili. O tom, že se něco podobného stane, přitom média spekulovala již několik dní předtím, jelikož si je veřejnost vědomá, že má Colbert značně komplikovanou historii.

Pracovníci radnice odstraňují barvu ze Colbertovy sochy.

V 17. století byl Jean-Baptiste Colbert prominentní postavou na dvoře Ludvíka XIV. a jako ministr vytvořil ekonomickou doktrínu o nutnosti zásahů vlády do hospodářství. Mnoha lidem však vadí, že sestavil i tzv. Code Noir – černý zákoník. Tento soubor zákonů určoval pravidla o životě, smrti, prodeji i náboženství otroků. Jeho socha v nadživotní velikosti dodnes stojí před budovou Národního shromáždění v Paříži a shlíží na řeku Seinu. Nebylo tak velkým překvapením, když se v úterý večer pomník stal obětí vandalismu.

„Jeden ze členů hnutí Oddíl proti negrofobii byl večer zatčen četníky u Národního shromáždění. Na sochu Colberta, který v 17. století vytvořil tzv. černé zákony, napsal ‚Státní negrofobie‘,“ uvedla na Twitteru novinářka Sihame Assbagueová a připojila snímek sochy, na němž je vidět nápis na podstavci i rozlitá barva po soše. 

Podobné záběry se následně začaly množit na sociálních sítích. Šířila je sama aktivistická skupina Oddíl proti negrofobii, stejně jako snímky jejich aktivisty zadrženého četníky. Skupina se podle svého vyjádření snaží vyvolat debatu o podobných památnících lidí, kteří se podíleli na vytváření systematického rasismu ve Francii.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.