Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Konec autonomní zóny v Seattlu? O víkendu se tam střílelo, jeden člověk zemřel, starostka chce obnovit pořádek

Protestující proti rasismu a policejnímu násilí v Seattlu. foto: Lindsey WassonReuters

Seattle - Vedení amerického města Seattle plánuje návrat policie do "autonomní zóny" ve čtvrti Capitol Hill, v níž se v první půlce měsíce zabydleli účastníci protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Starostka Jenny Durkanová v pondělí lidem vzkázala, že "je načase jít domů" poté, co se v okupované oblasti o víkendu dvakrát střílelo. Poukazovala při tom na dopady na místní obyvatele a firmy.
  7:31aktualizováno  14:43
Protestující proti rasismu a policejnímu násilí v Seattlu.
Protestující proti rasismu a policejnímu násilí v Seattlu.

Z části Capitol Hill se policie stáhla asi před dvěma týdny po opakovaných násilných střetech s demonstranty. Ti zde podobně jako lidé v nespočtu dalších amerických měst po zabití neozbrojeného černocha George Floyda protestují rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. Když strážci zákona vyklidili místní policejní stanici, demonstranti oblast na jihu uvedené čtvrti prohlásili za „autonomní zónu“.

Vývoj opakovaně kritizoval americký prezident Donald Trump, který obviňoval Durkanovou a guvernéra státu Washington Jaye Insleeho z nečinnosti a tvrdil, že „domácí teroristi se zmocnili Seattlu“. Po odchodu policistů ovšem byly protesty v CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone) převážně poklidné, napsal zpravodajský web BBC.

Oznámení starostky o návratu strážců zákona přichází poté, co byl v dané lokalitě v noci na sobotu zastřelen devatenáctiletý mladík, při další víkendové střelbě pak byli dva lidé zraněni. Pozadí těchto útoků zatím není příliš jasné.

Durkanová násilí odsoudila a uvedla, že nebylo správné nechat prostor bez dozoru policie. Dodala ale, že strážci zákona se do oblasti vrátí poklidným způsobem. „Městská policie se vrátí do (okrsku) East Precinct. Uděláme to bez násilí a v blízké budoucnosti,“ citovala starostku agentura Reuters.

Vedení města chce demonstranty přesvědčit k odchodu prostřednictvím konzultací s organizátory protestu. „Stále můžeme vycházet vstříc lidem, kteří chtějí pokojně protestovat. Ale dopady na podniky a členy komunity už jsou příliš velké,“ vysvětlovala Durkanová.

Vlna manifestací, jakou země nezažila od 60. let minulého století, zachvátila Spojené státy před čtyřmi týdny po smrti Afroameričana Floyda. Tomu při zatýkání ve městě Minneapolis bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat