Lidovky.cz

Svět

BBC možná vyřadí tradiční písně ze slavného festivalu. Jsou urážlivé, nikdo by je neměl zpívat, tvrdí aktivisté

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Londýn/Praha - Britská BBC zvažuje o vyřazení dvou tradičních vlasteneckých písní z každoročního hudebního programu festivalu The Proms, který pořádá. V písních totiž někteří vnímají vazby na kolonialismus a otroctví.
  16:34

The Proms neboli Henry Wood Promenade Concerts je světově proslulým osmitýdenním festivalem, během kterého se v londýnské Royal Albert Hall každý den uskuteční několik živých koncertů klasické hudby společně s dalším doprovodným  programem.  

V návaznosti na hnutí Black Lives Matter, které brojí proti různým projevům systémového rasismu, zvažují organizátoři letošního ročníku změnu programu. „Dvě klasické britské písně: Panuj, Británie! a Země naděje a slávy pravděpodobně závěrečným večerem nezazní,“ uvedl server listu Newsweek.

Americkou hymnu podle aktivistů složil bílý otrokář. Chtějí ji nahradit písní Imagine od Johna Lennona

Píseň Panuj, Británie! byla napsána v roce 1740 a původní text má pocházet z básně Jamese Thomsona, který si přál definovat britskou národní identitu právě skrz své texty. Mezi ně však patří části jako: „Britové nikdy, nikdy, nikdy nebudou otroky“ a „Národy ne tak požehnané jako Ty/: Musejí brzy podlehnout tyranům:/Zatímco Ty budeš vzkvétat/Budeš vzkvétat, velká a svobodná/K děsu i závisti jim všem.“

Podle deníku The Independent na tento text už skrze instagramový příspěvek upozornila v roce 2019 i zpěvačka Lily Allenová. Ta uvedla, že by měl „jít do koše“ a „nikdo už by ho neměl znovu zpívat“.

Země naděje a slávy, napsaná v roce 1901 Arthurem Christopherem Bensonem, pak údajně výslovně odkazuje na britský kolonialismus, který je typicky spojován s lidmi, jako je Cecil Rhodes, který v závěti daroval velkou část svého bohatství na podporu „rozšíření britské vlády po celém světě“. Části textu, které pak aktivisté považují za projev kolonialismu, zní takto: „Širší a širší budou tvé hranice/Bůh, který tě učinil mocným, tě ještě učiní silnějším.“

Organizace Nahraďme BBC, která požaduje omezení televizní licence BBC, v neděli kvůli odstranění písní odeslala několik žádostí.

Britský herec Laurence Fox napsal na Twitter, že se cítí velmi hrdý na to být Britem a tím být součástí moderní a diverzifikované společnosti. „Bez minulosti bychom nebyli tam, kde jsme dnes. Přeji si, aby BBC přestalo Británii tak moc nenávidět,“ napsal na svůj twitterový účet herec. 

Také Chi-chi Nwanoku, zakladatel Chineke!, orchestrového souboru, ve kterém hrají lidé různých barev pleti, napsal organizátorům BBC Proms, aby odstranili píseň „Panuj, Británie!“ z programu. „Texty jsou tak urážlivé, když mluví o„ povýšených tyranech “. A o tom, že Britové nikdy nebudou otroky, což znamená, že je v pořádku, aby ostatní byli otroky, ale ne my,“ řekl Nwanoku pro deník The Guardian. „Pro dnešní společnost je to tak irelevantní. Pro předchozí generace to bylo irelevantní a zdá se, že se nás tento trend stále drží,“ dodal.

Odstraňte sochy bílého Ježíše. Jsou jen ukázkou bílé nadvlády, tvrdí aktivista

Dalia Stasevská je podle vlastních slov připravena naplánovat nový program závěrečného večera festivalu Proms. Podle deníku The Sunday Times je velkým stoupencem hnutí Black Lives Matter. Kromě změn v programu, které se týkají aktuální politické a společenské situace, zaznamená festival změnu i vzhledem ke koronavirové pandemii. Soubory totiž letos budou hrát bez diváků.  

Poslední noc Proms je naplánována na 12. září, nicméně přesný program ještě stanoven nebyl. „Stále dokončujeme opatření pro závěrečnou noc, abychom byli schopni reagovat na nejnovější opatření týkající se covidu a poskytnout tu nejlepší možnou nabídku programu,“ uvedla BBC v prohlášení pro Newsweek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.