Lidovky.cz

Svět

Přes USA se valí další vlna covidu. Kosí také voliče z klíčových států, kteří brzy rozhodnou o prezidentovi

Američan hlasuje v předtermínu v Nationals Park, baseballovém parku podél řeky Anacostia v sousedství Navy Yard ve Washingtonu v USA. foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA - V USA jsou počty nakažených virem SARS-CoV-2 opět na vzestupu, ve čtvrtek zaznamenaly Spojené státy vůbec nejvyšší přírůstek od začátku pandemie, kdy za jeden den přibylo přes 91 tisíc případů. K výraznému nárůstu počtu nakažených dochází i v „nerozhodnutých“ státech, které již za pár dní sehrají klíčovou roli ve volbě nového amerického prezidenta.
  5:00

V USA zaznamenali nejvyšší přírůstek od začátku pandemie. Za den v zemi přibylo přes 91 tisíc případů

Rozhodující státy:

  • Swing state je označení pro stát USA, který má tradičně a historicky vyrovnanou podporu obyvatelstva ve volbě politických zástupců rozloženou mezi demokratickou a republikánskou stranou.
  • Z toho vyplývá, že u politické kampaně (zejména těch celonárodních, jako ta nejprestižnější – prezidentská) se kandidáti obzvláště zaměřují na tyto státy, kde mají vyrovnané šance na to, aby se vítězství přehouplo (anglicky swing – odtud název) na jejich stranu.
Zdroj: Wiki

Ve 13 státech, které nezávislá analýza The Cook Political Report považuje za klíčové při rozhodování o nové hlavě velmoci, vyskočil týdenní průměr nových případů infekce koronavirem za poslední dva týdny o 45 procent: z méně než 21 tisíc případů 14. října na více než 30 tisíc 28. října, píše americký deník The Washington Post. Iowa, Michigan, Minnesota a Pensylvánie v posledních dnech dosahují nových maxim, na Floridě a v Georgii počet případů opět šplhá vstříc rekordním letním hodnotám.

Zřejmě nejvíce alarmující situace ohledně rostoucího počtu případů koronaviru je v Minnesotě a ve Wisconsinu na severu USA. Těmto dvěma státům se přitom úspěšně povedlo vyhnout se největší vlně úmrtí na covid, která zasáhla Spojené státy americké přes léto. Nejvíce pozvolný nárůst z nerozhodnutých států nyní evidují Severní Karolína a New Hampshire, i když také zde se čísla výrazně zvyšují.

Američanka přichází vhodit svůj hlas.
V některých mohou lidé strávit až několik hodin.

Americká volební noc v úterý 3. listopadu se přitom tryskem blíží a covid-19 zůstává jedním z nejvýraznějších témat. Od konce května stále více voličů v průzkumech prohlásilo, že nesouhlasí se způsobem, jakým Donald Trump pandemii zvládá. Když se virus přehnal právě přes klíčový Wisconsin, vnímání Trumpova výkonu pokleslo. Podle průzkumu uskutečněného servery Washington Post a ABC News, který se konal mezi 20. a 25. říjnem, schvalovalo v celkovém hodnocení prezidentovy kroky 41 % voličů, 58 % bylo naopak proti.

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií. Média o ní podle něj informují jen proto, aby ho poškodila

Ztráta důvěry

Ve stejném průzkumu uvedlo 57 % voličů ve Wisconsinu, že důvěřují Bidenovi ve zvládnutí pandemie, Trumpovi důvěřovalo pouze 37 %. V Michiganu je výsledek obdobný: 53 % pro Bidena a 39 % pro Trumpa. Administrativa současného amerického prezidenta nedávno uvedla, že nehodlá nadále kontrolovat pandemii, ale bude se starat o vakcínu a léky.

Trumpův rival Joe Biden poté nařkl prezidenta z toho, že vzdává boj s pandemií, což Trump následně popřel. „Virus porazíme. Nebudeme jej kontrolovat. Ale budeme se snažit jej zbrzdit, jak jen to dokážeme,“ mírnil kritiku mířenou na prezidenta personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Trump tvrdí, že se lidé nesmějí nového koronaviru příliš bát a dávat mu mnoho prostoru ve svém životě. Činí tak od chvíle, kdy se sám z nákazy - za pomoci nejlepší dostupné léčby - uzdravil. Po této několikadenní nucené pauze, kterou strávil v nemocnici, se opět pustil do předvolebních mítinků. Jenže ty, jakožto velké akce s mnoha lidmi povětšinou bez roušek, začaly být následně spojovány s klastry nemoci covid-19. V Minnesotě, jednom z nerozhodnutých států, spojili dle amerického deníku The New York Times Trumpovu návštěvu s dvěma tucty nákaz.

Dle amerického serveru CNN, který zkoumal 17 shromáždění Trumpovy předvolební kampaně, mělo zase 14 hostitelských okrsků - tedy 82 % ze zkoumaného vzorku - měsíc po shromáždění zvýšenou míru nových covidových případů ve srovnání s místy, které Trump nenavštívil. Naopak Biden pořádá jen malé, pečlivě organizované akce, kde obvykle nosí masku a žádá účastníky, aby stáli daleko od sebe. I když ani jeho akcím se nevyhýbají případy, kdy se zde lidé nakazili. 

Biden obviňuje prezidenta, že dostatečně nekontroloval šíření viru, a volby označuje za referendum o Trumpově vedení během krize.

Prezidentské volby v USA budou nejdražší v historii země. Kandidáti za ně celkem utratí 14 miliard dolarů

Jak odvolit bez rizik?

Jenže ačkoliv na jedné straně může pandemie hrát do karet Bidenovi, protože účet za její (ne)zvládnutí jde na vrub současného prezidenta, zvýšené riziko nákazy může na druhou stranu odradit nerozhodnuté voliče k účasti ve volbách, což by dle odborníků mohlo pomoci Trumpovi. Každopádně pandemie a strach o vlastní bezpečí daly vzniknout jednoznačnému fenoménu letošních amerických prezidentských voleb: předčasnému hlasování. 

Dílčí vítězství demokratů. Soud v USA umožnil v klíčové Severní Karolíně prodloužit hlasování poštou

Přes 73 milionů Američanů, což je více než polovina z celkového počtu voličů, kteří hlasovali v roce 2016, již takto odhlasovalo. Ve 13 klíčových státech je toto procento ještě vyšší: přibližně 61 procent všech voličů v roce 2016, tedy zhruba 34 milionů lidí, hlasovalo předem. Také v Texasu, jednom z pouhých pěti států, které se bránily uvolnění volebních pravidel v reakci na pandemii, již předčasně hlasovalo 8,2 milionu voličů. To představuje asi 91 procent z celkového počtu hlasů, které voliči před čtyřmi lety v Texasu vhodili do uren.

Navíc Wisconsin, Arizona a Iowa, všechny tři spadající mezi rozhodující státy, značně rozšířily možnost absenčního hlasování. Připojily se tak k dalším devíti státům, které každému registrovanému voliči zasílají formulář, díky němuž může hlasovat dálkově. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.