Lidovky.cz

Svět

Dohra demonstrace v Kapitolu? Dva policisté, kteří zasahovali na místě, spáchali sebevraždu

Policisté zasahující u Kapitolu. foto: Reuters

Washington - Hned dva američtí policisté spáchali sebevraždu od doby, kdy 6. ledna zasahovali proti demonstrantům u budovy Kapitolu. Celkem tak má protest ve jménu Donalda Trumpa tři oběti z řad policistů, jak uvedl úřadující šéf metropolitní policie Robert J. Contee před jednou z komisí sněmovny reprezentantů.
  11:37

Contee stanul v úterý před legislativní komisí, aby hovořil o tom, proč došlo k proniknutí davu do budovy Kapitolu. Policie totiž podle dostupných informací o blížícím se davu věděla včas a mohla se na něj připravit. Během svého proslovu Contee rovněž oznámil, že dva policisté, kteří u Kapitolu zasahovali, si vzali život, uvádí server CNN.

Je to zrádce, křičeli demonstranti v Kongresu o Penceovi. Ochranka viceprezidenta málem nestihla schovat

„Jde o tragickou událost. Dva policisté, kteří byli šestého ledna u kapitolu, si po té bitvě vzali život. Jeden z nich, Howard Liebengood, byl přímo příslušníkem jednotky, která trvale chrání Kapitol, druhý policista, Jeffrey Smith, byl příslušníkem metropolitní policie,“ uvedl Contee, který detaily úmrtí strážníků neprozradil, pouze zákonodárcům naznačil, že sebevraždy přímo souvisely s událostmi ze šestého ledna. Třetí policista, Brian D. Sicknick, podlehl zraněním, která utržil během útoku. 

Policie zajišťuje oblast amerického Kapitolu.
Kapitol ve Washingtonu DC obsazen příznivci Donalda Trumpa.

„Ctíme památku a oběť těchto strážníků a naše soustrast směřuje všem pozůstalým,“ uvedl Contee, který vůbec jako první informoval o tom, že sebevraždu spáchali hned dva policisté. Před výborem ale hovořil i o tom, jak je možné, že k celé situaci vůbec došlo. Zákonodárci z obou stran politického spektra byli totiž podle serveru Politico zhrozeni tím, kolik lidí během útoku zemřelo (počítáme-li obě sebevraždy, jednalo se celkem o sedm obětí - pozn. red.). Proto si výbory postupně zvou představitele ozbrojených složek, aby jim vysvětlili, co se šestého ledna stalo.

V úterý si zákonodárci předvolali také současnou šéfku kapitolské policejní jednotky Yoganandu D. Pittmanovou, která mimo jiné uvedla, že v den útoku neměl její útvar dostatek strážníků a nebyl připravený na útok podobného rozměru. Pittmanová podle svých slov už o dva dny dříve žádala o podporu na šestého ledna, kdy se dalo čekat, že se v hlavním městě sejdou tisíce lidí na protest proti zvolení Joea Bidena. Jenže její žádost byla zamítnuta.

Demokratická předsedkyně legislativního výboru Rosa DeLaurová pro Politico uvedla, že nechápe, jak celá záležitost mohla dojít tak daleko. „Rozvědka, tajné služby i policie měly k dispozici širokou škálu indícií, že se dav vrhne právě k budově Kapitolu a stejně selhaly v adekvátní přípravě na tuto hrozbu,“ uvedla DeLaurová. 

Šéf metropolitní policie Contee uvedl, že na místě v den demonstrace zasahovalo jen z jeho útvaru zhruba 850 policistů, z nichž 65 utrpělo větší zranění. „Mnoho dalších policistů utržilo menší zranění, jako jsou modřiny a škrábance, s nimiž se ani neobtěžovali nikomu hlásit,“ doplnil Contee s tím, že zásah stál policii asi 8,8 milionu dolarů (téměř 190 milionů korun). „Náklady na toto povstání byly vysoké jak na lidské, tak na finanční úrovni. Okamžitý dopad na rozpočet se ale stále ještě vypočítává,“ dodal.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.