Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tři roky vězení pro Janouška? Pirát Lacina si odpykává pětiletý trest

Česko

  16:34
PRAHA - Kontroverzní lobista a "politický" podnikatel Roman Janoušek dostal u pražského městského soudu 3 roky vězení a zákaz řízení na 5 let. Žalobkyni se zdá trest mírný, protože na rozdíl od jiných případů Janoušek podle posudku ženu před autem viděl. Podívejte se, jak soudy rozhodovaly v dalších, mediálně sledovaných případech automobilových nehod.

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

Luboš Lacina, který v březnu vytlačil vozidlo z dálnice D1.

Luboš Lacina
Za mřížemi skončil Luboš Lacina. Ten v roce 2010 svým autem vytlačil z dálnice D1 pomaleji jedoucí řidičku. Incidentu předcházela situace, kdy řidička ve své mazdě předjížděla kamion. Lacina ve své Škodě Superb řidičku dojel a snažil se ji blikáním a troubením přimět, aby mu uvolnila cestu. Když se řidička po předjíždění zařadila zpátky do pravého pruhu před kamion, Lacina do ní bočně najel. Mazda vylétla do pole, přetočila se přes střechu a nakonec narazila do stromu. Řidička i spolujezdec vyvázli jako zázrakem bez vážných zranění. Pachatel následně přivolal pomoc (více ZDE)

Soud ve svém rozsudku nehodu kvalifikoval jako úmyslný trestný čin a uložil mu pětiletý trest v nejmírnějším typu vězení s dohledem, jelikož pachatel dosud nebyl souzen.

Herečka Deana Horváthová-Jakubisková u soudu

Deana Horváthová-Jakubisková, herečka
Nehoda se stala v říjnu 2011 na křižovatce v pražské Krči, která nebyla řízená semafory. Obžaloba tvrdila, že Jakubisková dostatečně nesledovala provoz a důsledkem toho srazila dvaašedesátiletého muže, který přecházel silnici. Chodec zemřel podle lékařské zprávy hodinu po nehodě na otok mozku (více ZDE).

Podle dechové zkoušky herečka nepila alkohol. Chodce podle své obhajoby neviděla přes odbočující auto. Soud vyměřil Jakubiskové podmínku na 2,5 roku a čtyřletý zákaz řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Dara Rolins čeká na soudní jednání.

Dara Rolins, zpěvačka
Nehoda způsobená Darou Rolins se stala v červenci 2010 v pražském Šáreckém údolí. Zpěvačka se svým vozem Mercedes Benz projížděla pravotočivou zatáčkou, ve které se střetla s řidičem na skútru. Po nehodě Rolins zavolala záchranku, ale i když byl řidič skútru po nehodě při vědomí, po třech hodinách v nemocnici zemřel (více ZDE).

Zpěvačka dostala v prosinci 2013 od soudu za způsobení smrtelné nehody trest 18 měsíců se zkušební dobou na dva a půl roku. Nakonec byl trest zpěvačce kvůli amnestii prezidenta Václava Klause prominut. Zpěvačka před jízdou nepožila žádný alkohol.

Anketa

Jak hodnotíte trest pro Romana Janouška

Trest mi připadá mírný 3730
Odpovídá činu, který spáchal. Soudce nepodlehl volání davu 934
Podle mne jde o přísný trest 166

Martin Langmajer

Martin Langmajer, pražský exradní
V září 2007 způsobil Langmajer na rychlostní silnici R4 u Dobříše dopravní nehodu, při které zemřela mladá řidička. Žena měla přejíždět do pravého jízdního pruhu a poté se měla vracet zpět do odstavného. Langmajer ji chtěl objet zprava, ale při manévru došlo k nehodě. Žena svým zraněním podlehla, její tehdy šestiletá dcera přežila s otřesem mozku, oděrkami a psychickou újmou (více ZDE).

Soud v roce 2012 Langmajerovi vyměřil trest ročního vězení s odkladem na tři roky a 2,5 roku zákazu usednutí za volant. Langmajer nepožil před jízdou alkohol.

Jaroslav Šmíd, manžel bývalé koulařky Heleny Fibingerové. V pozadí silnice mezi Vnorovy a Strážnicí, kde došlo ke smrtelnému střetnutí.

Jaroslav Šmíd, manžel Heleny Fibingerové
Za způsobení autonehody byl odsouzen i Jaroslav Šmíd, manžel slavné atletky a podnikatelky Heleny Fibingerové, když v roce 2009 svým vozem usmrtil 36letého cyklistu u Vnorov na Hodonínsku. Šmíd přiznal, že několik minut před kolizí vypil zhruba litr vína. Chtěl tak prý zabránit hypoglykemickému záchvatu, který ho jakožto cukrovkáře za volantem stihl. Ihned po nehodě mu policisté zabavili řidičský průkaz a soud mu nařídil zákaz řízení na sedm let.

Soud mu v roce 2011 za usmrcení cyklisty a za jízdu v opilosti vyměřil 3,5 roku za mřížemi. Někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nicméně podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Domníval se totiž, že justice rozhodovala pod tlakem médií a veřejnosti. Nejvyšší soud však loni stížnost ministra zamítl, a potvrdil tak dřívější rozsudek.

Autoři: