Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Milion za smrt otce? Jakubisková nám nic platit nebude, říká dcera oběti nehody

Lidé

  10:07
PRAHA - Ani 2,5 roku od dopravní nehody, kterou z nedbalosti zavinila Deana Horváthová-Jakubisková, se se smrtí otce nemůže vyrovnat dcera Kateřina Schwarzová. Soud v první instanci herečce a producentce uložil podmínku na 2,5 roku, zákaz řízení na čtyři roky a odškodné jeden milion korun. Schwarzová ovšem odmítá všeobecně prezentovaný názor, že odškodné bude pozůstalým platit Jakubisková. "Ona nic platit nebude," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Deana Horváthová-Jakubisková foto: ČTK

Lidovky.cz: Ohradila jste se proti tvrzení, že odškodné za nehodu bude platit paní Jakubisková. Proč?
To jde z povinného ručení. Když někoho srazíte autem, platí to pojišťovna. Paní Jakubisková nebude platit nic, ani nám nic nenabídla, to prostě nejde z jejích peněz. Ona to ví, ale nezmíní to. Kdyby alespoň řekla, že pozůstalým nic neplatí, a uvedla vše na rovinu. Uvidíme, jak to půjde dál, protože kvůli dalšímu odročení musíme počkat.  

  • Nehoda se stala na křižovatce v pražské Krči v říjnu roku 2011. Podle tvrzení obžaloby Jakubisková nesledovala provoz a dvaašedesátiletého muže, který přecházel silnici, srazila.
  • Chodec zemřel asi hodinu po nehodě na otok mozku. Měl zlomená i žebra a ruku.
  • Jakubisková však vinu odmítá, chodce kvůli dalšímu odbočujícímu autu prý neviděla.
  • Poté, co redakci kontaktovala Kateřina Schwarzová, se server Lidovky.cz obrátil i na paní Deanu Jakubiskovou. Ta však nereagovala.

Lidovky.cz: Jak by to podle vás tedy mělo vypadat?
Nedá se říct, že čekáme, až něco nabídne, ale chceme, aby se to vyřešilo. Je to dva a půl roku, trvá to strašně dlouho. Nemáme klid my ani táta.  Měla by se k tomu postavit čelem. Když byl táta odmrštěn 22 metrů dál, tak nemohla jet rychlostí 44 km/h. Musela to být rychlost v rozmezí 58 až 64 km/h.

Lidovky.cz: A jak o nehodě hovoří posudky? Jakou rychlost uvádějí?
Paní Jakubisková si samozřejmě nechala vypracovat nějaké posudky. Ale když si nechám vypracovat posudek, tak je logické, aby posudek vyzněl pro mě. My máme k dispozici posudky od policie a z Brna, kde je jediný ústav, který se tomu věnuje precizně. Jejich posudek mluví jasně. Paní Jakubisková nemohla jet 44 km/h.

Lidovky.cz: Rozsudek padnul v září minulého roku, kvůli průtahům ale stále nenabyl právní moci. Jak si to vysvětlujete?
Paní Jakubisková dodala omluvenku vždy v den konání soudu. Naše právnička říkala, že předseda soudu bude nyní kontaktovat jejího lékaře a bude se chtít informovat, jak to s ní vypadá a jak dlouho bude nemocná. Nyní je jednání odročeno na neurčito. Čekáme na to, až se uzdraví. Zdali je nemocná, nebo není, to ať si srovná sama v sobě. Pokud to doložila, tak by to mělo být směrodatné.

Lidovky.cz: Soud uložil paní Jakubiskové podmínku 2,5 roku, uhradit milion korun odškodné a zákaz řízení na čtyři roky. Zdá se vám rozsudek nedostatečný?
Já si myslím, že by mohla být ráda, že to takhle vůbec dopadlo, že dostala podmínku. Normální člověk by určitě dostal nepodmíněný trest. Myslím, že by se k tomu mohla konečně postavit čelem, říct, že udělala chybu, omlouvám se, beru to. Jsem zklamaná z toho, že se k tomu nedokáže postavit. Takhle jen ukazuje svoji aroganci.

Lidovky.cz: Nehoda se stala v říjnu roku 2011. Proč se věc dostala k soudu teprve nedávno?
Soud byl až v září roku 2013, tedy po dvou letech. Paní Jakubisková si nechala vypracovat dva posudky, nesouhlasila s tím od policie. A proto byl soud až v září. Nám tento rozsudek přišel do 14 dnů, ale paní Jakubisková si ho odmítala převzít až do února dalšího roku. Její právník to měl samozřejmě v datové schránce. Tím to prodlužovala, byť byla odsouzená podmíněně, ale odvolala se. Nakonec byl soud stanoven na březen, ale tam nedorazila. Těsně před procesem paní Jakubisková oznámila, že dostala akutní zápal plic. Soud se proto zase odročil na 16. dubna, ale ona se opět nedostavila, protože se údajně psychicky zhroutila.

Lidovky.cz: Jak vnímáte mediální pozornost, kterou na sebe celá kauza poutá?
Ze začátku jsme se tomu samozřejmě vyhýbali, nechtěli jsme to medializovat či se k tomu vůbec vyjadřovat. Ale jelikož paní Jakubisková se k tomu třikrát vyjádřila do médií, a tak jsme začali mluvit i my, protože ona lže, pořád si vymýšlí nesmysly. Nechceme, aby tátu haněla. Ze dne na den ale přijdete o tátu, máma o manžela, pořád s tím nejsem srovnaná. A když čtete nesmysly, které paní Jakubisková povídá, tak jsme se po dohodě s právničkou rozhodly, že se k tomu vyjádříme. Aby pořád nemluvila jen paní Jakubisková, protože si teď každý myslí, že tam táta vběhnul.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!