Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Posílí Turci v referendu Erdogana? Ten s ‚plánem B‘ moc nepočítá

Svět

  5:00
ANKARA/PRAHA - Současné turecké vedení si neúspěch ústavního referenda nepřipouští a s nějakým „plánem B“ příliš nepočítá. Pokud by voliči posílení prezidentských pravomocí odmítli, snažilo by se zřejmě docílit ústavní většiny v předčasných volbách.

Erdogan před nedělním referendem apeloval na občany Istanbulu, aby podpořili navrhované ústavní změny. foto: Reuters

„Evet“, nebo „Hayir“, tedy ano, nebo ne? Celkem 55 milionů Turků rozhodne v neděli v ústavním referendu o zavedení prezidentského systému v zemi.

MACHÁČEK: NATO, Turecko a demokracie

Změny prosazuje současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan a vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Díky nim by prezident napříště předsedal vládě, mohl řídit zemi pomocí dekretů a měl by i rozhodující slovo při jmenování soudců. Prezidentské a parlamentní volby by se navíc konaly současně. Vedle AKP podporuje posílení prezidenta i vedení nacionalistické strany MHP.

Jako další důvod vládní tábor uvádí, že dosavadní základní zákon pochází ještě z dob, kdy Turecku vládla armáda, a je tudíž překonán.

Naopak kritici úprav, kteří pocházejí hlavně z řad opozičních stran, poukazují na to, že změny, které se dotknou osmnácti z celkového počtu 177 článků ústavy, povedou k oslabení parlamentní kontroly vlády a Turecko bude mít nakročeno k diktatuře. Obávají se navíc, že Erdoganova AKP by mohla dostat do rukou nástroj na likvidaci dosavadního světského charakteru státu.

Turecký prezident Erdogan s malou Turkyní, ilustrační foto.
První výsledky by mohly být známy kolem nedělní půlnoci.

Poslední průzkumy zveřejněné před hlasováním naznačovaly, že výsledek bude těsný. Odpůrcům změn ale nahrává předpoklad, že ne všichni oponenti prezidentského systému jsou ochotni se ke svým postojům otevřeně přiznat a mohou tak učinit až ve volební místnosti.

Vládní strana AKP vyhlásila referendum poté, co ztroskotaly její snahy získat v parlamentu potřebnou dvoutřetinovou většinu, která by stačila na přijetí nové ústavy.

Plebiscitu předcházela i cílená předvolební kampaň mezi příslušníky tureckých komunit v zahraničí. Na řadu z nich, jako do Německa, Švýcarska nebo Nizozemska, přijeli i členové vlády, aby prezidentský systém podpořili.

To vyvolalo i ostré diplomatické spory. Například nizozemská vláda zakázala v březnu vystoupení tureckých politiků v zemi a nechala vyhostit ministryni pro rodinné záležitosti Fatmu Betül Sayan Kayaovou a za dramatických okolností ji eskortovala na hranici s Německem.

V případě neúspěchu v nedělním hlasování je pravděpodobné, že se Erdogan a jeho strana pokusí co nejrychleji vyvolat předčasné parlamentní volby s cílem dosáhnout v nich dvoutřetinové ústavní většiny, jež by dovolila původní návrhy schválit.

Poničil jim města, zatknul politiky, teď chce Erdogan od Kurdů podporu. A může ji dostat

To by bylo s největší pravděpodobností doprovázeno zintenzivněním represí hlavně vůči politikům opozičních stran, jako například prokurdské Lidově demokratické strany (HDP).

Pod záminkou boje proti terorismu by zřejmě zesílila i vojenská kampaň proti Kurdům na jihovýchodě země, což by mohlo vyvolat atmosféru nahrávající obavám z chaosu v zemi.

AKP se chce zbavit „spolujezdce“

Změna současného parlamentního systému na prezidentský je dlouhodobým cílem vládní AKP i jejího zakladatele Erdogana.

Místopředseda strany Mustafa Sentop nedávno přirovnal v rozhovoru se zahraničními novináři Turecko k autu, kde sedí vedle řidiče již mnoho desítek let na místě spolujezdce armáda, což mají ústavní změny odstranit.

Policie v Istanbulu zatkla 41 cizinců. Měli plánovat ‚velký‘ teroristický útok

Sám Erdogan usiluje o posílení prezidentských pravomocí od roku 2014, kdy opustil úřad premiéra a nechal se zvolit do čela státu. Svým stoupencům slibuje, že silný prezident dokáže nastartovat „znovuzrození“ země, již čeká „velká budoucnost“.

V kampani označoval odpůrce reforem jako „teroristy“ nebo „pučisty“, a to v narážce na neúspěšný pokus o státní převrat z července loňského roku.

Pokud by voliči změny podpořili, většina z nich by začala platit okamžitě. První společné volby prezidenta a parlamentu by se pak konaly až v listopadu 2019, kdy by vypršel stávající mandát prezidenta Erdogana.

Pokud by pak byl opět zvolen do čela státu, bylo by to považováno za jeho první období, a mohl by proto po pěti letech usilovat o znovuzvolení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!