Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

U muže v břeclavské nemocnici se potvrdila západonilská horečka, nakazil se zřejmě v tuzemsku

Virus přenáší komár Aedes Aegypti. foto: Reuters

Břeclav - Testy potvrdily západonilskou horečku u muže, který je v péči Nemocnice Břeclav. V pondělí to řekla mluvčí nemocnice Táňa Svobodová. V břeclavské nemocnici v srpnu zemřela na západonilskou horečku dvaasedmdesátiletá žena, byla prvním pacientem, který se nemocí prokazatelně nakazil na českém území. Ani nemocný muž podle dostupných informací nepobýval v zahraničí, nakazil se tedy zřejmě také v tuzemsku. Podle Svobodové nemocnice dočasně zastavila odběry krve na transfuzním oddělení.
  11:55aktualizováno  16:22

Pacient je na infekčním oddělení. „Je již ve stabilizovaném stavu. O jeho propuštění se uvažuje,“ uvedla Svobodová. „Mohlo by to být tento týden,“ dodala.

Nemocnice další opatření nechystá. „Choroba je přenositelná pouze určitým druhem komárů. Zatím nebyl prokázán přenos z člověka na člověka,“ uvedla mluvčí. Nemocnice jedná s hygieniky, kteří by měli vydat doporučení dalšího postupu týkající se provozu transfuzního oddělení. Břeclavská nemocnice zatím nebude krev od pacientů odebírat, ale bude ji nejspíš nakupovat.

Západonilská horečka má první oběť, zemřelá se nakazila v Česku

Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek řekla, že situace se v tuzemsku v tomto směru monitoruje už několik let. „Problém je širší a týká se především zemí jižní Evropy, kde je výskyt onemocnění daleko vyšší než u nás. Situace u nás monitorujeme po mnoho let, děláme monitoring komárů, o tom problému se ví. Je ale velice těžké dát nějaké opatření, vakcinace není a z člověka na člověka se nemoc nepřenáší. Prevencí je, aby člověk nebyl komáry poštípán,“ uvedla Ciupek. Doporučila používat repelenty a v oknech sítě proti hmyzu, aby se zabránilo zalétávání komárů do obydlí. Totéž se doporučuje i pro cestovatele do zemí jižní Evropy.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová v prohlášení uvedla, že krajská hygienická stanice informovala všechny příslušné transfuzní stanice, aby přijaly náležitá opatření. „Další opatření v této souvislosti probíhají. Již v souvislosti s prvním případem jsme kontaktovali všechny relevantní národní kompetentní autority, jako je například Společnost transfúzního lékařství ČLS JEP, Státní veterinární správu, Státní zdravotní ústav či experty z akademického sektoru a samozřejmě úzce spolupracujeme s místní hygienickou stanicí,“ uvedla Gottvaldová.

Onemocnění způsobuje vir zvaný západonilský virus, který přenášejí zejména komáři rodu Culex. Inkubační doba je tři až 14 dnů. Virus může dětem, starším lidem a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku, jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan.

Podle odborníků je virus opakovaně nalézán i u komárů, ptáků nebo koní v Česku, mnozí považovali jen za otázku času, kdy nakazí člověk. V Řecku, Itálii, Maďarsku, Srbsku a dalších evropských státech je letos podle odborníků abnormálně vysoký počet případů této choroby.

Západonilskou horečkou se v minulosti v roce 2007 na Kypru nakazil i populární herec Pavel Nový. Několik měsíců strávil v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde se znovu učil chodit.

Základní údaje o západonilské horečce a jejím výskytu v ČR

  • Západonilská horečka je virové onemocnění doprovázené vysokými horečkami a bolestmi kloubů, které se vyskytuje zejména v Africe, jihozápadní Asii a na Blízkém východě. Virus byl pojmenován podle oblasti v Ugandě, kde byl v roce 1937 poprvé identifikován. Inkubační doba nemoci se pohybuje od tří do 14 dnů, většina nakažených nevykazuje žádné nebo jen mírné příznaky, pětina postižených má vážnější potíže.
  • Přibližně u jednoho procenta infikovaných propukne vážné onemocnění, virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Nemoc může u takto vážně nemocných lidí vést až k postižení očí nebo hybnosti končetin. Při závažném průběhu onemocnění hrozí u rizikových pacientů dokonce i smrt.
  • Virus přenášejí v krvi migrující ptáci, kteří do Evropy přilétají ze saharské Afriky, od nich se nakazí komáři, kteří virus nakonec přenesou na člověka. Na území Československa byl virus poprvé objeven na jižním Slovensku v roce 1972.
  • V uplynulých letech se občas objevily informace o lidech nakažených západonilskou horečkou, jejichž onemocnění mělo vážný průběh, vesměs se ale nakazili v cizině.
  • Letos se v České republice vedle nemoci dovezené z ciziny objevily i případy, kdy se západonilskou horečkou nakazili i lidé, kteří nikam necestovali. Letos v srpnu pak dokonce na komplikace vyvolané tímto onemocněním zemřela v břeclavské nemocnici dvaasedmdesátiletá žena.
  • Česká republika není jedinou zemí, kam byla západonilská horečka v poslední době zavlečena, od roku 2012 s ní setkávají lékaři například v Srbsku, kde na ni letos zemřely dvě desítky lidí, jednoho mrtvého hlásilo i sousední Chorvatsko. V Řecku se nemoc vyskytuje od roku 2010, letos jí podlehlo podle dostupných údajů 11 lidí, stejně jako v Itálii. Na přelomu tisíciletí se epidemie západonilské horečky vyskytla také v USA.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!