Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Slovensku rekordně přibývá nakažených virem HIV, jejich počty rostou i v Česku

Zdraví

  15:18
Bratislava - Slovensko se v EU s ohledem na počet obyvatel řadí k zemím s nejnižším počtem nakažených virem HIV, v posledních letech ale pacientů přibývá rychleji než v minulosti. Uvedl to úřad hlavního slovenského hygienika (ÚVZ). Počty nových případů nakažených rostou také v České republice.

Verdikt: HIV pozitivní (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ke konci prvního letošního pololetí počet nakažených virem HIV dosáhl na pětimilionovém Slovensku 1022 osob, poprvé tak od začátku monitorování v roce 1985 překročil hranici 1000 lidí. Za období od ledna do konce června přibylo 52 nových případů. Pokud by dosavadní vývoj pokračoval i v dalších měsících, letošní rok by mohl zaznamenat historicky nejvyšší počet nových případů HIV pozitivních. Dosud nejvíce nakažených v jednom roce slovenské úřady zaznamenaly v letech 2014 až 2016, a to 80 až 90 případů ročně.

Výrazná většina HIV pozitivních na Slovensku jsou muži, zhruba ve dvou třetinách případů se nakazili při homosexuálním styku. Sedm desítek nakažených dosud zemřelo.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Podle odborníků včasným odhalením nemoci a léčbou lze předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS.

V Česku se za pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV 94 osob. Celkově od roku 1985 to bylo 3254 osob, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat