Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na Slovensku rekordně přibývá nakažených virem HIV, jejich počty rostou i v Česku

Verdikt: HIV pozitivní (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Verdikt: HIV pozitivní (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bratislava Slovensko se v EU s ohledem na počet obyvatel řadí k zemím s nejnižším počtem nakažených virem HIV, v posledních letech ale pacientů přibývá rychleji než v minulosti. Uvedl to úřad hlavního slovenského hygienika (ÚVZ). Počty nových případů nakažených rostou také v České republice.

Ke konci prvního letošního pololetí počet nakažených virem HIV dosáhl na pětimilionovém Slovensku 1022 osob, poprvé tak od začátku monitorování v roce 1985 překročil hranici 1000 lidí. Za období od ledna do konce června přibylo 52 nových případů. Pokud by dosavadní vývoj pokračoval i v dalších měsících, letošní rok by mohl zaznamenat historicky nejvyšší počet nových případů HIV pozitivních. Dosud nejvíce nakažených v jednom roce slovenské úřady zaznamenaly v letech 2014 až 2016, a to 80 až 90 případů ročně.

Výrazná většina HIV pozitivních na Slovensku jsou muži, zhruba ve dvou třetinách případů se nakazili při homosexuálním styku. Sedm desítek nakažených dosud zemřelo.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Podle odborníků včasným odhalením nemoci a léčbou lze předejít rozvinutí viru HIV v nemoc AIDS.

V Česku se za pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV 94 osob. Celkově od roku 1985 to bylo 3254 osob, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...