Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Video

V Zoo Dvůr se narodilo mládě vzácného nosorožce dvourohého

Čerstvě narozené mládě nosorožce v  Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvě narozené mládě nosorožce v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem. | foto: ČTK

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM V Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se ve čtvrtek narodilo mládě nosorožce dvourohého, druhu, který je ohrožen vyhynutím. Jde o 42. mládě nosorožce dvourohého, které se v této zoo narodilo. Další dvě samice nosorožců dvourohých jsou březí, informovala mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v České republice.

„Matka i mládě jsou v pořádku, mládě váží 32 kg a ihned po porodu začalo sát mléko,“ uvedla zoo. Otcem malého nosorožce je desetiletý Davu, který pochází ze zoo v německém Krefeldu. Samec Davu ve Dvoře Králové zplodil už třetího potomka.

„Samice začala rodit ve čtvrtek před 18:00. Porod proběhl zcela hladce a bez jakéhokoli zásahu ošetřovatelů, což považujeme za velký úspěch. Jasmína je prvorodička,“ uvedla ošetřovatelka nosorožců Veronika Hošková. Březost samice trvala 452 dní, to je u nosorožců dvourohých standardní délka.

Narozením mláděte se skupina nosorožců dvourohých ve dvorské zoo rozrostla na 16 jedinců. Představuje to největší skupinu chovanou v Evropě. Další dvě samice Eva a Jola jsou březí. Zatím poslední dva nosorožci dvourozí se v zoo narodili loni v lednu.

Na konec června zoo plánuje převoz dalšího nosorožce dvourohého z dvorského chovu, samice Elišky, do národního parku Mkomazi v Tanzanii. „Eliška se připojí ke skupině nosorožců, kterou sem dvorská zoo vrátila už v roce 2009 a která pod africkým sluncem úspěšně odchovala už dvě mláďata,“ uvedla mluvčí.

Zoo chová i jiné druhy nosorožců. Z celkem 54 dosud narozených nosorožců v zoo bylo 42 dvourohých. Dále se narodilo pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, jeden kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí. Vůbec první nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...