17. května 2010 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Voda uvěznila těhotnou ženu s dětmi, hasiči se k nim nemohli dostat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dobrovolní hasiči pomáhají s evakuací obyvatel zatopených domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrovolní hasiči pomáhají s evakuací obyvatel zatopených domů. | foto: ČTK

ZLÍN/PRAHA Záplavy ohrožují i životy lidí. Voda stoupá rychle a záchranářům komplikuje práci. V obci Jarcová odřízla rozvodněná Vsetínská Bečva dům s těhotnou ženu a dětmi. Hasiči se k nim nemohli dostat téměř hodinu.

"Volala nám, že si přes vodu sama s dětmi z  domu netroufá. Snažili jsme se přes hodinu k nim dostat," popsal dramatickou situaci mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Záchranáři přemýšleli, že na místo pošlou vrtulník. "Nakonec na pomoc vyjeli dobrovolní hasiči a s vozem Praga V3S, který má lepší prostupnost  terénem i vodou, a rodinu zachránili," dodal Mitáček.

Sledujte on-line reportáž


Rozvodněné řeky trápí celé Vsetínsko, zaplaveny jsou desítky domů. Radnice v Rožnově i Valašské Meziříčí požádaly hejtmana o vyhlášení stavu nebezpečí.

Ve Valašském Meziříčí, v části Juřinka bylo podle mluvčí radnice Venduly Šmídové evakuováno asi 30 osob. Ohroženo je asi 20 rodinných domů, v nichž bydlí na 100 lidí. "Ostatní jsou například v práci. Evakuovaní budou přes den ve Středisku volného času Domeček. V případě, že by nebezpečí ohrožení trvalo i v nočních hodinách, budou ubytováni na zajištěné ubytovně," uvedla Šmídová.

V Bohumíně zase začali kvůli povodni evakuovat pacienty z místní nemocnici.  V průběhu hodin se čeká příchod stoleté vody. Hrozí zaplavení místní elektrorozvodny.

Povodně si připsaly v České republice už jednu oběť. V Třinci se v rozvodněném potoce utopila 69letá žena.

Hasiči za dva dny záplav dosud zaznamenali kolem 80 výjezdů a zhruba trojnásobný počet zásahů. V postižených lokalitách pracovali nepřetržitě prakticky celou noc a pokračují i dnes. Kromě záchrany lidí a zvířat pomáhají s čerpáním vody ze zaplavených domů, rozvážejí ochranné prostředky nebo uvolňují koryta řek, potoků a kanalizační vpusti.

Lidovky.cz