Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Za kremelskou zdí: Putinovi oligarchové se začínají bát

USA

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Vděčí Putinovi za miliardy dolarů, jachty i vily na Floridě. Umožnil jim zbohatnout výměnou za bezmeznou loajalitu. Teď mohou přijít o všechno. Putinovi oligarchové se začínají bát.

Hostina v uvolněné atmosféře. Vladimir Putin (vlevo) a Dmitrij Medveděv si pochutnávají na dobrém jídle. Mezi Putinovými nejbližšími rádci však v poslední době panuje rozkol. foto: Reuters

Nejbližší rádci a sponzoři ruského prezidenta Vladimira Putina se začali hádat. Tvrdí to už nejen ruská opoziční média, ale s novými fakty o rozkolu v Kremlu přišla podle časopisu Der Spiegel německá rozvědka.

Už několik dnů se objevují informace, které svědčí o tom, že část oligarchů obklopujících Putina je rozhodnuta své obchodní zájmy nadřadit politickým. I když navenek nikdo z ruských politiků ani podnikatelů zařazených do sankčních seznamů nepřiznal, že by kvůli sankcím strádal, ve skutečnosti panuje obrovské napětí.

Oligarchové nebo alespoň jejich nejvlivnější část v čele se známým miliardářem Gennadijem Timčenkem se snaží naznačit Putinovi, že režim sankcí Rusko nemůže dlouhodobě vydržet.

K TÉMATU:

Křídlo války vs. křídlo míru

Pragmatický pohled zbohatlíků ale tvrdě naráží na odpor fanatických zastánců nejtvrdšího protizápadního kurzu. Ruské sdělovací prostředky už dokonce rozdělily skupiny ovlivňující Putina na „křídlo války“ a „křídlo míru“.

Ty první reprezentuje především Putinův poradce Sergej Glazjev a vicepremiér Dmitrij Rogozin. Oba sice nejsou řazeni do kategorie oligarchů, ale jejich majetky nejsou zanedbatelné, neboť jejich politický vliv a schopnost dostat se k uchu prvního muže v zemi, který rozhoduje o všem, bývají náležitě odměňovány. Právě tito dva muži jsou autory ideje „obnovy impéria“, která se Putinovi tak zalíbila. „Křídlo válka“ doplňují logicky silové resorty, především Putinovi vždy věrné tajné služby.

PSALI JSME:

Jenže podle německých rozvědčíků už některým oligarchům dochází trpělivost. Pokud se jim nepodaří dohodnout se s politickou elitou po dobrém, zastavit izolaci Ruska a blokování miliardových účtů v zahraničí, může část finančních zdrojů, díky kterým Putin žije v přepychu, pořádá olympiády a vede války na několika frontách, vyschnout.
Bývalý ministr financí Ruska Alexej Kudrin nedávno prohlásil, že pokud sankce zasáhnou celý ruský finanční sektor, ruská ekonomika se zhroutí zhruba za šest týdnů. Ví to nejen Kudrin, ale i jiní ekonomové.

Jsou tady ovšem ještě tak zvaní Putinovi oblíbení „experti“ – vystupují v médiích a vysvětlují občanům, proč je třeba zříci se evropských potravin a namísto toho financovat Krym a rebely bojující za připojení Donbasu k říši. Mezi nejznámější patří Alexandr Prochanov, prezidentův oblíbenec, i hlavní komentátoři státní televize. Právě je poradce hlavy státu Glazjev využívá k šíření idejí, jako je ta o „preventivních úderech na ukrajinské cíle“ nebo konstatování, že ukrajinský prezident Petro Porošenko je „nacista“, jehož hordy se ženou na východ.

ČTĚTE TAKÉ:

Miliardy v ohrožení

Obavy o našetřené miliardy ale vedou některé oligarchy, jako třeba šéfa Lukoilu Vagita Alekperova, Putinova přítele Gennadije Timčenka, bratry Rotenbergy a další, aby se pokoušeli Putinovu bojovou vášeň zmírnit. Ne jeho, ale jejich účty jsou zablokovány.

I když komentátoři nyní hodnotí síly obou křídel – válečného i mírového – jako vyrovnané, „mírotvůrcům“ chybí něco velmi důležitého – podpora veřejnosti. A té si Putin cení především. Miluje, když ho davy zbožňují. Dokud budou státní média pod vlivem sil vyzývajících k tvrdému postupu proti Ukrajině, EU a USA, občané Ruska se nechají přesvědčit o nutnosti „bránit vlast před západním fašismem“. Budou ochotni k šetření.

Přesto důvody k optimismu existují, tvrdí znalec Putinovy duše, psychiatr Semjon Gluzman. Pozoruje na prezidentovi změny. „Putin bude vždy demonstrativně sebejistý, i když bude tonout v atomové ponorce,“ tvrdí lékař. „Ale zdá se, že se dnes začíná bát svého okolí víc než Západu.“

Putinovi blízcí totiž už nehrají unisono v jednom orchestru, ale rozpoltili se.

Dmitrij Rogozin

Dmitrij Rogozin.

Vicepremiér ruské vlády, doktor filozofie, předseda zbrojní a průmyslové komise při ruské vládě. Do roku 2011 byl velvyslancem Ruska při NATO v Bruselu. S Putinem pracuje od chvíle, kdy se ujal nejvyšší funkce v zemi. Těší se jeho velké důvěře. Například na Putinův pokyn vedl jednání s NATO o protiraketové obraně. Ve vládě Dmitrije Medveděva je v roli „prodloužené ruky“ Vladimira Putina.

Sergej Glazjev

Sergej Glazjev.

Je poradcem prezidenta Putina zodpovědným za vztahy s Ukrajinou. Ekonom a politik. Bývalý ministr pro zahraničně-ekonomické vztahy. Stoupenec nejtvrdší zahraničněpolitické linie. Navrhuje, aby se Rusko definitivně odvrátilo od Evropy a za svého hlavního partnera přijalo Čínu. Na sankční seznam USA se dostal poté, co na poloostrově Krym proběhlo referendum o připojení k Rusku.

Gennadij Timčenko

Gennadij Timčenko.

Jeden z Putinových nejbližších oligarchů; spřízněnost obou mužů se projevila i tím, že od prezidenta dostal štěně jeho milované labradorky Koni. Znají se přes 20 let. Podle časopisu Forbes má oligarcha na svých účtech 15,3 miliardy dolarů. Drží se na 6. místě v žebříčku nejbohatších Rusů. Ovládá firmy jako Novatek, Volga Group či Transoil. V březnu byl zařazen na sankční seznam USA.

Arkadij Rotenberg

Arkadij Rotenberg.

Spolu s bratrem Borisem je dávným přítelem prezidenta Putina, mj. je spojuje láska k judu. Bratři zbohatli na dodávkách potrubí Gazpromu a dalším energetickým firmám. Oba patří do kategorie nejbohatších ruských miliardářů. Vlastní banku Severní mořská cesta. Snaží se vyhýbat médiím, rozhovory nedávají. Nevyslovují se k politickým ani mezinárodním událostem

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.