Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zásahovka v Brodě měla ještě velmi dobrý čas, míní bývalý policejní analytik

Česko

  7:00
PRAHA - Kvůli policejnímu zásahu v restauraci Družba v Uherském Brodě, kde střelec zabil osm lidí, se vyostřil boj mezi policií a jejími kritiky. Byl policejní zásah v pořádku a jednal velitel zásahu správně? Jednotka postupovala zcela logicky, řekl serveru Lidovky.cz bývalý analytik zlínské policie.

Policie zasahovala 24. února v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku kvůli střelbě v hotelu Družba v centru města. foto: ČTK

Zpovídaný si nepřál být jmenován, server Lidovky.cz ale zná jeho identitu.

Lidovky.cz: Jak vnímáte policejní zásah v restauraci Družba v Uherském Brodu? Jednala policie správně? 
Dle mého názoru postupovala policie zcela správně. Zasahující jednotka, která dorazila jako první na místo, postupovala zcela logicky. Když střelec na policisty vystřelil, tak se stáhli, protože viděli, že jsou na místě nějaké sedící či ležící osoby. Nevěděli, jestli je tam ten pachatel sám nebo jich je více. Logicky se stáhli a postupovali podle předpisů s tím, že museli zavolat zásahovou jednotku z Brna, která vystupuje proti takto nebezpečným pachatelům. 

Lidovky.cz: Bylo dobře, že zásahovka vyjela auty a ne vrtulníkem?
Autem jela zcela logicky. V počtu, v jakém oni na místo jezdí, není možné, aby je přepravil vrtulník a navíc úspora vrtulníků oproti vozidlům je podle mě asi deset minut. 

Lidovky.cz: Zaznívá ale kritika, že policie byla příliš pomalá a že se zasahující policisté neměli z objektu stahovat. Kritici jim vyčítají, že nenasadili vlastní životy, aby případně zachránili lidi před střelbou a že přivolání posil na místo činu bylo špatné rozhodnutí. Proč zásahovka vpadla do objektu až krátce před půl třetí? 
Zásahovka přijela na místo, seznámila se s terénem, snažila se kontaktovat toho útočníka nebo útočníky (v době zásahu nebylo známé, že jde pouze o jednoho pachatele - pozn. red.). Po vyhodnocení těchto informací zasáhli. Takže to tak bohužel časově odpovídá... A podívejte se, jak to funguje ve světě. Například zásah v kavárně v Austrálii, kam před nedávnem vpadl ozbrojený muž (a zhruba 16 hodin držel skupinu rukojmích - pozn. red.), trval mnohem déle. 

Lidovky.cz: Jaký byl ale ten důvod, že tam zásahovka nevtrhla dříve? Nemohli by přeci jen ještě někoho zachránit, jak nyní často zaznívá? 
Pokud tu otázku pokládáte takto, tak samozřejmě, že ano. Je ale potřeba vyšetřit veškeré záležitosti. Policisté zjistili, jak to na místě vypadá, zkoumali třeba půdorys budovy, a navázali kontakt s pachatelem. Dozvěděli se od něj nějaké informace. Nevím, jestli byl vstřícný nebo ne, ale předpokládám, že neměl velkou potřebu s nimi komunikovat. Až potom vnikli do budovy. Hlídka byla na místě ve 12:47, informovala důstojníka a ten do toho zainteresoval policii Jihomoravského kraje. Zásahovka tam byla před druhou hodinou, snažili se s ním zkontaktovat a jakmile si to vyhodnotili, tak tam vletěli. Takže to bylo hned. To nebylo tak, že by čekali.

Lidovky.cz: Když se ale podíváme jen na ten chronologický sled událostí...
Tak prostě řeknu, že ta doba tomu odpovídá, že to bylo v pořádku. A navíc já to vidím na ještě velmi slibný čas. Z mého pohledu jako bývalého příslušníka policie to byl úspěšný čas. 

Autor: