13. května 2010 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zázračné dítě. Vědci dumají na tím, jak mohl chlapec přežít pád letadla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Chlapec jako jediný přežil leteckou havárii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec jako jediný přežil leteckou havárii | foto: Foto: Tripoli Post / Barcroft Media

AMSTERDAM/TRIPOLIS Chlapec se vracel se svou matkou, otcem a bratrem z prázdnin v Jihoafrické republice. Jeho rodiče tam slavili holandské tradiční výročí 12 a půl let od svatby. Z Tripolisu měli pokračovat do Londýna, ale airbus se při přistávání vzňal a v jeho troskách nalezlo smrt 104 cestujících. Jediný, kdo neštěstí přežil je devítiletý Nizozemec Ruben. Zázračné dítě, říkají mnozí.

Chlapcova rodina patřila k početné skupině holandských turistů, kterých podle poslední informace nizozemského ministra zahraničí při nehodě zahynulo 70.


Záchranáři našli Rubena zhruba 800 metrů od trosek ocasu letadla. Všimli si, že chlapec dýchá a okamžitě ho převezli do nemocnice.

Pasažéři tragického letu

Nizozemští turisté patřili k nejpočetnější skupině na palubě letadla, které letělo z Johannesburgu do Tripolisu. Podle informací letecké společnosti byli mezi pasažéry také občané Velké Británie, Jihoafrické republiky, Rakouska, Německa, Francie, Zimbabwe a Libye. Všech 11 členů posádky byli Libyjci. Většina cestujících se zřejmě vracela z dovolené v Jihoafrické republice.

O smrti rodičů a bratra neví
Tam se kromě dlaších lékařských zákroků podrobil operaci dolních končetin. V současnosti zůstává na jednotce intenzivní péče, ale údajně normálně komunikuje, i když je omámený anestetiky. Chlapec ještě neví, že celá jeho rodina zemřela.

Do Tripolisu dorazili chplapcovi příbuzní

Ještě ve čtvrtek ráno panovaly pochybnosti o jeho identitě, kterou potvrdili až jeho příbuzní. Rubenovu tetu a strýce spolu se speciálním vyšetřovacím týmem do Libye vyslala zvláštním letounem nizozemská vláda.

Ingrid van Assouw a Jeroen van der Sande v chlapci okamžitě rozpoznali svého synovce.

Čtěte více


Letečtí experti dosud nedokážou vysvětlit, jak se chlapcovi podařilo přežít nehodu, při které se letadlo libyjských aerolinek Afriquiah  Airways doslova roztříštilo o zem několik stovek metrů před začátkem ranveje tripoliského letiště.

Vyšetřovatelé v současné době prohledávají trosky letadla. Na místo dorazil také vyšetřovací tým společnosti Airbus, která letadlo vyrobila. Takzvané černé skřínky letounu byly předány expertům, kteří se s jejich pomocí pokusí z elektronických záznamů objasnit příčinu nehody.

Podle odborníků je vyloučena možnost, že by nehodu zavinilo špatné počasí, nebo popílek ze sopečného mraku. Letadlo typu A330-200 bylo vyrobeno teprve před několika měsíci a podle technických kontrol bylo ve výborném stavu.

jvJana Vrubelová
  • 0Diskuse