4. listopadu 2012 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vládu opřenou o KSČM bych jmenoval, řekl Zeman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Miloš Zeman při rozhovoru pro LN (2008) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při rozhovoru pro LN (2008) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pro prezidentského kandidáta Miloše Zemana je představitelné, že by v prezidentské funkci jmenoval vládu, která by se vzhledem k výsledku voleb přímo či nepřímo opírala o KSČM.

Prezidentský kandidát TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že v takové situaci by respektoval ústavu. Oba kandidáti to řekli v televizním diskusním pořadu Partie na Prima Family. "Samozřejmě, je to pro mě naprosto představitelné, protože každý rozumný politik musí respektovat vůli voličů," řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Schwarzenberg zdůraznil, že jako prezident bude především respektovat ústavu. "A je-li prezident postaven před situaci, že vládu je možné vytvořit pouze ze součástí komunistů, tak samozřejmě budu respektovat ústavu," řekl Schwarzenberg.

Snaha o zamezení

Jak ale dodal, předtím, než by takováto situace nastala, snažil by se ze všech sil dalšímu postupu této strany zamezit. Ústava mimo jiné uvádí, že předsedu vlády jmenuje prezident a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Například podle říjnového průzkumu CVVM by komunisté v případných současných volbách do Sněmovny skončili hned jako druzí s 22,5 procenta. Vítězná ČSSD by získala 33 procent. Vládní TOP 09, jíž předsedá právě Schwarzenberg, by podle tohoto průzkumu získal 8,5 procenta. Podle agentur Median a ppf Factum by KSČM skončila sice až třetí se ziskem 16,5 respektive 16,4 procenta hlasů, ale TOP 09 by skončila až za ní.

Zeman také řekl, že on by se jako prezident častěji účastnil jednání vlády i parlamentu, aby o svých názorech přesvědčoval ministry i zákonodárce. Schwarzenberg s tím souhlasil a popsal to tak, že prezident se nemá vznášet na Hradě nad politikou, ale má být její součástí.

Zeman také řekl, že pokud má prezident výhrady k zahraniční politice, má já sdělovat členům vlády. V této souvislosti vyslovil své výhrady k tomu, že ČR uznala Kosovo. "Kosovo je teroristická diktatura financovaná narkomafiemi a demokratická země by ji uznat neměla," prohlásil Zeman.

Ministr zahraničí v debatě o zahraniční politice podotkl, že on by se vyvaroval příliš silných slov vůči jakémukoli státu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
  • 23Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz