29. listopadu 2017 14:37, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel jeden z ‚otců privatizace‘, exministr Tomáš Ježek. Bylo mu 77 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tomáš Ježek, český ekonom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Ježek, český ekonom | foto: Archiv

PRAHA Ve středu zemřel bývalý politik, ekonom a pedagog Tomáš Ježek. Bylo mu 77 let. O jeho úmrtí informoval LN někdejší premiér Petr Pithart, v jehož vládě Ježek zastával post ministra bez portfeje. Podle něj byl ekonom vážně nemocný.

„Zpráva o úmrtí mého dlouholetého kolegy a přítele Tomáše Ježka mne velmi zarmoutila. Má velkou zásluhu na naší ekonomické transformaci a na úspěšném průběhu a výsledcích privatizace,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Klaus. „Mrzelo mne, že se mi v jisté chvíli začal politicky a později i lidsky vzdalovat a jeho pozdější zahořklost mne velmi trápila.“

„Zemřel člověk, který upřímně věřil své práci a jejímu smyslu,“ vzkázal pro server Lidovky.cz prezident Miloš Zeman přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Tomáš Ježek spolu s Václavem Klausem a Dušanem Třískou navrhli kupónovou privatizaci, která proběhla ve dvou vlnách v letech 1992 a 1994. Tato metoda prodeje státního majetku spočívala v tom, že každý občan mohl získat knížku s kupony za tisíc korun, které se pak mohly vyměnit za akcie státních podniků.

Později však privatizaci kritizoval. Trh s akciemi podle něj fungoval příliš dlouho bez dozoru, což na celou privatizaci vrhlo stín, jelikož mohlo docházet k podvodům. V posledních letech proto říkal, že s Václavem Klausem by již znovu nespolupracoval.

Ježek se podílel i na takzvané malé privatizaci, kdy se do soukromých rukou převáděly prodejny či restaurace.

Ježek pomáhal v roce 1989 založit stranu ODA a ve volbách v roce 1990 byl zvolen za Občanské fórum do České národní rady. V první polovině tohoto roku byl poradcem ministra financí Václava Klause, od června byl poté ministrem bez portfeje pro správu národního majetku ve vládě Petra Pitharta.

Znovu zvolen byl v roce 1992 a po přeměně národní rady v poslaneckou sněmovnu byl poslancem do roku 1996. V roce 1995 přitom po sporech s předsedou ODA Janem Kalvodou vystoupil ze strany a přešel do ODS. Později dvakrát neúspěšně kandidoval do Senátu.

Mezi lety 1992 a 1994 byl také předsedou výkonného výboru Fondu národního majetku ČR.

Od devadesátých let také vyučoval na Národohospodářské fakultě pražské Vysoké školy ekonomické.

Vysokou školu ekonomickou Ježek sám v roce 1962 absolvoval. Ještě při studiích vstoupil do KSČ, z které odešel v roce 1968. Pracoval mimojiné v Ekonomickém ústavu akademie věd a druhou polovinu 80. let pak strávil jako zaměstnanec Prognostického ústavu.

Lidovky.cz


11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?

Najdete na Lidovky.cz