Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Berte to jako školu života.' Vypověděla smlouvu, OVB ji poté žalovala o provizi

Česko

  6:00
PRAHA - Po střední škole přemýšlela, čím by se mohla živit. Spolužačka ji přivábila do poradenské firmy OVB Allfinanz. Půlroční negativní zkušenost ovšem Markétu Brožovou donutila s klienty uzavřené smlouvy vypovědět. Firma po ní následně požadovala proplacení provizí ve výši zhruba 15 tisíc korun. Spor se dostal až k soudu, OVB ale později žalobu stáhla.

Markéta Brožová u soudu. foto: Archiv Jakuba Charváta.

S prací finanční poradkyně začala Markéta Brožová v roce 2011. Do jedné z největších poradenských firem na tuzemském trhu ji přilákala spolužačka ze střední školy, které podle svých slov plně důvěřovala.

‚Nepřítel‘ firmy OVB natáčí nový dokument o poradcích. Tentokrát i o konkurenci

„Přišlo mi to jako dobrý způsob vydělávání peněz,“ vysvětluje Markéta serveru Lidovky.cz, co ji ke vstupu do oboru přimělo. „Ze začátku to vypadalo slibně. Po půl roce jsem ale změnila názor. Dělala jsem samá investiční životní pojištění, která pro klienty nebyla úplně výhodná, jak jsem později zjistila,“ vypráví. Jako příklad zmiňuje případ, kdy se jedna z jejích klientek neúspěšně snažila vybrat investované prostředky.

OVB se k soudnímu sporu s Markétou Brožovou odmítá vyjadřovat. „Právní záležitosti týkající se spolupracovníků nekomentujeme,“ vzkázala serveru Lidovky.cz prostřednictvím svého mediálního zástupce Jiřího Reichla.

‚Berte to jako školu života‘

Brožová se proto následně snažila situaci s klienty napravit, což se také podařilo. Podepsané smlouvy zrušila a lidem navrátila všechny investované peníze. „To pro mě bylo hlavní. Myslím, že jsem čestný člověk a moc dobře by se mi potom nespalo,“ říká Markéta.

„Chtěli více důkazů, které jsme jim poskytly. Předvolaly jsme svědky a dodaly...
„Přišlo mi to jako dobrý způsob vydělávání peněz,“ vysvětluje Markéta, co ji ke...

Jenže po vypovězení uzavřených smluv po nich OVB vyžadovala vyplacení provizí. „Neměla jsem hotové zkoušky ani oprávnění cokoliv podepisovat, to dělali mí nadřízení. V mé pozici jsem měla pouze domlouvat ‚vhodné obchodní příležitosti‘,“ přibližuje Markéta Brožová s tím, že necítila žádnou větší odpovědnost. Naopak si připadala stejně obelhané jako její klienti. „Svou náplň práce jsem splnila, oni uvedli klienta v omyl,“ doplňuje Markéta.

Tvrdí, že vymahačské agentury po ní údajně tři roky požadovaly zhruba 15 tisíc korun. „Berte to jako školu života,“ reagovala podle její výpovědi společnost.

OVB podalo žalobu, nakonec ji stáhlo

Požadovanou částku odmítla zaplatit. OVB Allfinanz tak proti ní začala podnikat kroky, které vedly až k soudnímu řízení. První líčení Markéta vyhrála, OVB ale v odvolání napadla jeden z důkazů, kvůli čemuž soud rozsudek vzápětí zrušil.

„Chtěli více důkazů, které jsem jim poskytla. Předvolala jsem svědky a dodala patřičné dokumenty. Když OVB vytušilo, že by mohlo prohrát i podruhé, svou žalobu stáhlo,“ uzavírá.

„Obecně je nutné říci, že situace, kdy finanční instituce vymáhají po svých spolupracovnících pohledávky, které vzniknou v souvislosti s obchodní činností, jsou běžné. Tyto případy se řeší individuálně,“ podotkla OVB.

Rychle vydělané peníze a život v luxusu

O praktikách poradců společnosti vznikl v roce 2015 film Rada nad zlato, který natočil student dokumentaristiky Jakub Charvát. OVB autora kvůli poškození pověsti následně loni žalovala o sto tisíc korun, spor je nyní u soudu.

Podle dokumentu měli finanční poradci z OVB nabízet lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim šlo převážně o co největší provizi na úkor dobré rady klientovi. Takzvaný „pyramidový systém“ jim navíc umožňoval získat provizi z každé smlouvy uzavřené kolegy, které do firmy sami naverbovali. Tím byli motivováni k uzavírání co největšího počtu smluv za každou cenu.

Vedle nespokojených klientů tak snímek zachycuje i poradce, kteří se nechali zlákat vidinou peněz a snadno dosažitelného luxusu. Udržovat podobnou iluzi jim podle záběrů dopomáhaly i bouřlivé večírky, jejichž primárním úkolem byla právě motivace mladých poradců. Firma po zveřejnění některé manažery propustila.

Charvát v současnosti připravuje nový dokument (vice ZDE). Prostřednictvím příběhů poškozených lidí v něm upozorní na úskalí tuzemského poradenského trhu. Připomene mimo jiné kauzu Helvag, kvůli níž téměř dva tisíce Čechů přišly o stovky milionů korun.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...