Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britka se vydala s veslicí na oceán a mezi piráty

Lidé

  8:00
SYDNEY/PRAHA - Z australského pobřeží odrazila na vody Indického oceánu Britka Roz Savageová. Pokud zdolá přes šest tisíc kilometrů dlouhou trasu, stane se první ženou, která přeplula s veslicí tři oceány. Tichý a Atlantský už má za sebou.

Do třetice na moři. Roz Savageová chce svou aktivitou přitáhnout pozornost k problematice znečištění světových oceánů. foto: ČTK

Bezmála půl sedmého tisíce kilometrů cesty má před sebou britská milovnice dobrodružství Roz Savageová, která ve středu vyrazila ze západoaustralského Fremantlu, aby s párem vesel překonala Indický oceán. Po zkušenostech z předchozích výprav, během kterých vyvázla z lítých bouří i blízkosti smrti utonutím, se snad o dobrou kondici obávat nemusí, tentokrát jí však starosti dělají somálští piráti.

Eat - Pray - Row
Na čtyřměsíční plavbu se třiačtyřicetiletá Britka vydala ve speciální veslici, dlouhé sedm metrů, již pokřtila jménem inuitské bohyně oceánů Sedny. Má v plánu veslovat po tříhodinových intervalech v průměru zhruba dvanáct hodin denně a urazit celou trasu v kuse - bez plánovaných zastávek na pevnině. Vzhledem k tomu, že v minulých letech už podobným způsobem zdolala Tichý i Atlantský oceán, může ji nynější výprava dovést až k titulu první ženy světa, která převeslovala tři oceány. Uvedla to londýnská Společnost pro oceánské veslařství (Ocean Rowing Society), jež vede seznam takových rekordů v patrnosti.

Na palubě své veslice má malou voděvzdornou kabinu na spaní a odpočinek, filtr na slanou mořskou vodu a zásoby sušeného ovoce, mraženého jídla a energetických tyčinek - pro jistotu na šest měsíců. Dobrodružný námořnický kolotoč, kterému Britka důvěrně přezdívá "Eat - Pray - Row" ("Jíst - Meditovat - Veslovat") tedy mohl začít. "Vypadá to jako jasná a přímá cesta, ale veslovat dvanáct hodin denně může někdy znamenat velkou výzvu," řekla Savageová.

Do třetice na moři. Roz Savageová chce svou aktivitou přitáhnout pozornost k problematice znečištění světových oceánů.

Původně chtěla zakončit náročnou trasu v Bombaji, později však své úmysly z bezpečnostních důvodů přehodnotila, neboť by musela proplout oblastí nedaleko somálského pobřeží, hemžící se piráty. Přesný plán trasy, jakož i cílovou stanici proto nakonec drží v tajnosti.

Osobní hattrick i boj proti znečištění
"Myslívám na to v noci s úzkostí," svěřila se Savageová pár dní před vyplutím reportérům zpravodajské agentury AP s obavami z přepadení piráty. "Udělala jsem vše, abych snížila to riziko, takže teď to prostě zkusím. Utěšuji se tím, že jsem nemohla udělat víc," dodala. Před plavbou sbírala rady od oblastních námořních společností a "na obranu" si s sebou vzala také patřičný talisman - malou figurku Woodyho, piráta s dřevěnou nohou.

Smysl výpravy ovšem Savageová, která se profesně věnuje ochraně životního prostředí, nevidí jen v dovršení osobního oceánského hattricku. Svou aktivitou chce přitáhnout pozornost a rozšířit všeobecné povědomí o znečištění světových oceánů, zejména pokud jde o plastový odpad. Slibuje si od ní větší zájem veřejnosti, odpovědnější přístup v zacházení s odpadem a finanční podporu organizací, jež se problematikou zabývají.