Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Novým ministrem průmyslu má být dosavadní náměstek resortu Havlíček, píše server

Česko

  11:36
PRAHA - Novým ministrem průmyslu se má stát dosavadní náměstek resortu Jiří Havlíček, informoval server iDnes.cz. Premiér Bohuslav Sobotka návrh jména nového ministra ve čtvrtek ponese na Hrad, aby je předložil prezidentu Miloši Zemanovi.

Premiér Bohuslav Sobotka na Ministerstvu průmyslu a obchodu v Praze na tiskové konferenci. foto: ČTK

Na Havlíčka ukázal v rozhovoru pro pro iDNES.cz druhý často skloňovaný kandidát, šéf správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. „Pan náměstek Havlíček je přirozeným kandidátem na post ministra,“ řekl serveru. S premiérem prý o tom mluvil minulý týden a ten tím pádem zná jeho názor.

Premiér Sobotka před setkáním s hlavou státu nechtěl žádná jména komentovat.„Nejprve chci informovat pana prezidenta,“ řekl ve středu Sobotka. Zemana hodlá vyzvat, aby se rozhodoval rychle. „Je potřeba, aby byl do úřadu co nejdříve jmenovaný nový ministr,“ dodal předseda vlády. Právě premiér je už skoro měsíc pověřen řízením resortu poté, co v jeho vedení na konci února nuceně skončil předchozí ministr Jan Mládek.

Zemanův rádce tlačí Havlíčka

Dosazení nového šéfa úřadu je v rukou ČSSD, která průmysl od začátku vládní koalice spravuje. Jedním z kandidátů, jehož jméno se v souvislosti s obsazením uvolněného postu nejčastěji skloňuje, byl náměstek náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček. Mladý člen Sobotkovy sociální demokracie by pravděpodobně nevadil ani Zemanovi. Prezidentův našeptavač Jiří Cienciala, sám bývalý ministr průmyslu, mu Havlíčka doporučil.

„Z jeho hlediska by asi nejzajímavějším a nejerudovanějším kandidátem byl pan Havlíček. Já ho vůbec neznám, takže nemohu tvrdit, že je to můj favorit. Pouze vám bezelstně říkám názor svého poradce,“ řekl Zeman ve vysílání TV Barrandov, v níž má vlastní „prezidentský“ pořad.

Sobotka v ministerském křesle nechce řešit jen operátory, ale i dostavbu Dukovan

Pro Havlíčka ale nemusí být ministerské křeslo tak lákavé, jak se jeví na první pohled. Jakožto nepolitický náměstek má v současnosti komfortní pozici pod služebním zákonem. Kdyby chtěl do čela ministerstva, musel by ji opustit. Nikdo mu přitom nezaručí, že se šéfem resortu stane i po podzimních volbách do sněmovny.

Ke změně přístupu ho podle některých zákulisních hlasů může přimět argument, že ani ochrana služebního zákona nezamezí tomu, aby se ho nový ministr z jiné strany či hnutí nezbavil az pozice náměstka ho nevytlačil.

Ilustrace prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky.

Počátkem minulého týdne potvrdilo Lidovým novinám pět na sobě nezávislých zdrojů, že se premiér Sobotka rozhoduje právě mezí Havlíčkem a předsedou Správy státních hmotných rezerv Pavlem Švagrem. Absolvent Vysoké školy ekonomické je v čele správy od roku 2014. Předtím působil v Českých drahách.

Švagr mohl být ministrem už v roce 2005. Tehdy se objevoval v úvahách o obsazení postu ministra dopravy ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD). Na vysokých pozicích státní správy se pohybuje už dlouho. Na přelomu století byl třeba poradcem ministra pro místní rozvoj, poté sedm let vedl Státní fond dopravní infrastruktury.

Urbanův comeback odložen

Předseda vlády a ČSSD Sobotka na uvolněný post prosazoval Tomáše Prouzu. Státní tajemník pro evropské záležitosti patřil ke žhavým kandidátům. Prezident Miloš Zeman dal ale nejprve najevo, že mu taková nominace není po chuti, sám Prouza pak překvapil nečekaným krokem, když náhle oznámil odchod ze služeb státu do soukromého sektoru. Sobotkův favorit se nelíbil mnoha zasloužilým sociálním demokratům, kteří ho považují za kariéristu a stranickou „náplavu.“

Urban, Havlíček, Švagr? Sobotka jedná s kandidáty na post ministra průmyslu

Možná z důvodu současné obliby retra se v kuloárech před časem objevilo i jméno z politického pravěku. O návrat na výsluní se hlásil Milan Urban, který ministerstvo průmyslu vedl v letech 2003 až 2006. Politik s výrazným knírem je však ještě větší konzervativec než dlouho kritizovaný a nakonec odvolaný Jan Mládek. Nenadálé zjevení Urbanova jména vyvolalo v ČSSD poprask. Exministr totiž upomíná na éru Mirka Topolánka (ODS) s nekontrolovaným solárním boomem a hlavně nechvalně proslulou toskánskou aférou. Při ní byl Urban v luxusním letovisku spolu s dalšími politiky, lobbisty i vlivnými podnikateli – nechyběli dnes uvězněný Marek Dalík či tehdejší šéf ČEZ Martin Roman.

Autoři: ,