Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Čínu rozčilily vadné čínské vlajky v Riu. Pak se ukázalo, že byly made in China

Svět

  16:01aktualizováno  16:31
PEKING/RIO DE JANEIRO - Trefa do vlastních řad. Tak se dá nazvat rozhořčení, s nímž v Číně reagovali na vadné čínské vlajky na olympiádě v Riu de Janeiru. „Národní vlajka je symbolem země. Žádné chyby nejsou povoleny,“ uvedla státní televize CCTV. Ukázalo se však, že pranýřované prapory s chybně pootočenými hvězdami byly „made in China“. V nemilosti se kvůli klání v Riu ocitla i Austrálie, již vládní list označil za „periferii civilizace“.

Čínské plavce a střelce uvítaly na ceremoniálech prapory, které proslulé rudé vlajce s pěti žlutými hvezdami zdánlivě odpovídaly, bližší pohled však prozradil, že čtveřice menších hvězd stojí vodorovně, místo aby byla natočena směrem k velké hvězdě ústřední - tak, jak tomu je na skutečné vlajce Čínské lidové republiky. foto: CCTV / TwitterReprofoto

Vypjaté emoce a nadmíru vysoká očekávání, ještě umocněné monumentální přípravou vyvolených atletů a dřívějšími slavnými úspěchy nejlidnatější sportovní velmoci světa. Taková bývá atmosféra v Číně v pomyslný předvečer olympijských her.

Když pak započne samotné klání, na zkoušené nervy může brknout i zdánlivá maličkost. Je ovšem pravda, že pokud vítězného sportovce uctí pořadatelé vlajkou jeho státu, slušelo by se, aby byl tento státní symbol bez vady. Což se tento víkend v Riu jaksi nepovedlo.

Správná poloha hvězd na vlajce ČLR.

Čínské plavce a střelce uvítaly na ceremoniálech prapory, které proslulé rudé vlajce s pěti žlutými hvezdami zdánlivě odpovídaly, bližší pohled však prozradil, že čtveřice menších hvězd stojí vodorovně, místo aby byla natočena směrem k velké hvězdě ústřední - tak, jak tomu je na skutečné vlajce Čínské lidové republiky.

Olympijské faux-pas, které nedá nevzpomenout na rok 2012, Kuvajt a tamní Velkou cenu ve sportovní střelbě. Kazašskou šampionku tehdy organizátoři místo hymny Kazachstánu „potěšili“ parodií ze satirického pseudodokumentu Borat, který středoasijskou republiku nelíčí v nikterak lichotivém světle.

Výprava Libanonu na Zahajovacím ceremoniálu.
Michael Phelps a jeho vítězná radost.

Kdo za to může?

Jenže letošní přešlap v Riu de Janeiru má ještě pikantní dohru. Pohoršení, s nímž Číňané chybnou podobu své vlajky glosují, je pochopitelné - „Národní vlajka je symbolem země. Žádné chyby nejsou povoleny!“, napsal podle státní CCTV jeden z online komentátorů. Nicméně jak později upozornil stranický list Global Times, kritizovaný šlendrián koření na domácí půdě - celá řada propriet letošních olympijských her, mezi nimi i vlajky soutěžících států, byla totiž vyrobena právě v Číně.

Za výrobce, a tedy i viníka celé situace, čínská média označila společnost Zhejiang Wuyi Jinyu Textile Company, deklarovaného největšího výrobce vlajek na pevninské Číně. Firma se však ohradila, že na olympiádu nedodává velké slavnostní prapory, ale menší, prodejné vlajky pro fanoušky. „Jsme Číňané, jak bychom mohli vyrobit vadnou vlajku?“ cituje server Shanghaiist.com z jejího pohoršeného vyjádření.

Čínský olympijský výbor věc zatím nekomentoval, napsala v neděli agentura Reuters. Olympijský výbor v Riu de Janeiru však zjednává nápravu a organizátoři olympiády se již čínské straně omluvili. „Všechny použité vlajky (...) jsou schvalovány národními olympijskými výbory. S čínskou delegací pracujeme na řešení tohoto problému,“ potvrdila Reuters jeho mluvčí.

Ať ho klokan kopne!

A přestože pondělkem vstoupila olympiáda v Brazílii do svého teprve čtvrtého dne, kromě nepovedených vlajek už stihla Čínu popudit i Austrálie - respektive její reprezentant, plavec Mack Horton.

Ten v sobotu v závodu na 400 metrů porazil hvězdu čínské delegace Sun Janga a zklamal tak zástupy Sunových fanoušků, které si čínský atlet vydobyl nejen svým plaveckým umem, ale rovněž atraktivním zevnějškem. Kromě nich se ovšem v Sunových patách táhne nepříjemná dopingová aféra, jež mu před dvěma lety vysloužila tříměsíční zákaz. A do které Horton těsně po závodě rýpl, když Sun Janga označil za „drogového podvodníka“.

Tím na sebe přivolal oheň a síru od Sunových obdivovatelů, upozornil The Guardian. Smršť nejprve zasáhla čínskou komunitní síť Weibo, kde zaznělo například, že „(Horton) nemá žádnou sportovní morálku! Co ho kvalifikuje k výhře zlaté medaile? Jak nás může pomlouvat!!“ či vysvětlení, že Hortonova poznámka byla „útočným trikem“, který měl zdeptat Sun Jangovu psychickou kondici. Jiný uživatel se spokojil s lakonickým přáním, aby Australana „zabil místní klokan“.

Následně Hortonova slova glosovala čínská média. Ta se však nespokojila s pouhou kritikou Macka Hortona, ale dotkla se rovnou celé jeho země. Global Times Austrálii v pondělí vyzval, že by se za „Hortonovy poznámky měla stydět“, pokračoval však tím, že v podstatě není divu. „Mnoho seriózních studií sepsaných na Západě zmiňuje Austrálii jako periferii civilizace. V některých případech se odkazují na rané dějiny (Austrálie) jako zámořního vězení Británie. Nikoho by tak nemělo překvapit, že z (této) země proudí tak necivilizované chování.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...