Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

David Koller slaví padesátiny. Jeho snem je odchod komunistů z politiky

Lidé

  17:00
Jméno bubeníka a zpěváka Davida Kollera s patří k "inventářům" české rockové hudby posledních třiceti let. Prošel řadou kapel, pohyboval se v undregroundu i na samém komerčním výsluní a jeho projekty patří mezi ty nejsledovanější. Jeden z lídrů slavné kapely Lucie, který dnes slaví 50. narozeniny, na podzim připravuje vydání další sólové desky.

Bubeník a zpěvák David Koller (na snímku z roku 2007). foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Vyučený elektrikář David Koller se narodil se 27. září 1960, má čtyři sourozence. První muzikantské zkušenosti sbíral v dětském sboru Bambini di Praga. Za bicí si poprvé sedl ve čtyřech letech, postupně se naučil i na housle, klavír a trumpetu. Jako malý prý miloval Waldemara Matušku a později Rolling Stones. V roce 1995 se dokonce se svými idoly sešel na jednom koncertu, když jeho skupina Lucie dělala "stounům" na Strahově předkapelu.

'Práce, kde si můžeš vybírat kámoše'
Už na základní škole začal hrát na kytaru, nakonec ale zvítězily bubny. Jeho první velkou štací byla v roce 1980 dnes už legendární novovlnná Jasná páka. Kromě bubnování dostal v Jasné páce možnost předvést i svůj typický vokální rejstřík a jím zpívaná Majolenka byla velmi oblíbeným koncertní číslem.

"Bavilo mě, že je to svobodné povolání, kde si můžeš vybírat kámoše, se kterými budeš spolupracovat," řekl Koller.

Na Jasnou páku ale dopadly zákazy ze strany komunistického

Všestranný Koller

Koller patří mezi muzikanty, za kterými zůstává řada projektů - skládá filmovou hudbu (spolu s Michalem Dvořákem například k filmu Amerika), zahrál si v Kocábově a Pavlíčkově kapele Výběr a sestavil "superskupinu" Alias s Ivanem Králem, Karlem Šůchou a Ivanem Hlasem. Také produkoval alba Oskara Petra, Miroslava Žbirky a Lucie Bílé či skupin Alice, Walk Choc Ice nebo Plexis.

V roce 2003 byl spoluautorem výzvy S komunisty se nemluví a do předvolební kampaně na podporu výměny politické reprezentace se zapojil i před letošními sněmovními volbami.

Od roku 2005 je členem správní rady (spolu s výtvarníkem Davidem Černým a režisérkou Alicí Nellis) multikulturního centra MeetFactory na Smíchově, kde má i své nové nahrávací studio. Je podruhé ženatý a má tři syny.

režimu, a tak Koller postupně vystupoval například s Lubošem Pospíšilem, Leškem Semelkou, skupinou ZOO a pak na několik let zakotvil v Žentouru zpěváka Janka Ledeckého.

Na konci roku 1987 Koller stále více popový Žentour opustil. Poté ho oslovil hráč na klávesové nástroje Michal Dvořák, se kterým se potkal během předchozího působení v ZOO a nabídl mu hraní s amatérskou skupinou Lucie. V ní se Koller s Dvořákem dali dohromady s tehdy "novoromantickou" dvojicí Robert Kodym (kytara) a Petr Chovanec (známý jako P.B.CH.; baskytara). Lucie v roce 1988 vydala první singl, na kterém se ale z kapely podílel jen Koller jako zpěvák, všechno ostatní bylo dílem studiové dvojice s názvem ORM, která tehdy produkovala vesměs diskotékovou hudbu. Tato komerční úlitba se ale nakonec Lucii vyplatila a píseň Pár fíglů se stala hitem.

Hlavní tvář nejúspěšnější kapely 90. let
Kapela se postupně dala dohromady muzikantsky i autorsky a koncem roku 1990 vydala první desku s názvem Lucie, která se prodala ve stotisícovém nákladu. Rok poté ji následovalo druhé album, Lucie In The Sky, kterého se prodalo již na 140 tisíc kusů.

Hudebník David Koller.Koller v Lucii nejen bubnoval, ale zároveň zvládnul i většinu vokálních partů a byl ústřední tváří skupiny, která se stala nejúspěšnější českou poprockovou kapelou 90. let. Chytře napsané písničky, v nichž se mísila komerční chytlavost s přijatelnou příměsí rockové agrese a rebelství, byly podpořené i mediální přitažlivostí jednotlivých muzikantů. Vztahy uvnitř Lucie ale nebyly idylické. "Prakticky po celou dobu jsme byli čtyři kohouti na jednom smetišti," komentoval to s odstupem Kodym. V dalším období už skupina nefungovala naplno, její další desky se však stále setkávaly s velkým ohlasem.

V roce 2005 Koller opustil Lucii a věnoval se sólové dráze. Sestavil si svoji kapelu Kollerband a taky vydal dvě sólová alba (1993 a 2006).  "Se všemi kapelami jsem hrál rád. Zahrál jsem si i s těma 'šílencema' z Výběru. Lucie byla taky skvělá parta, s tou jsem hrál nejdéle," vzpomíná Koller.

S komunisty se nemluví
Nyní Koller spolupracuje s dirigentem Petrem Kofroněm, který se zabývá osobitou kombinací vážné a populární hudby. "Má k hudbě úplně jiný přístup. Vzájemně se ovlivňujeme a je to jiná práce, než jsem dělal dřív," konstatoval Koller. Výsledkem spolupráce by ještě na podzim mělo být nové album. Věnuje se i obnovené Jasné páce.

Muzikant David Koller vystoupil na pražském Majálesu (2008).

Za svůj největší úspěch Koller považuje, když se jeho písničky líbí fanouškům. "Když se jim líbí věci, kterých jsem se nějak dotknul, ať už jsem je napsal nebo dostal od někoho dobrý nápad a pak jsem ho nazpíval a někoho to zaujalo. To mi připadá dobré, i když je to vždycky trochu náhoda," konstatoval.

A jaký má skoro padesátník Koller největší nesplněný sen? "Bylo by prima, kdyby nám už prostřednictvím zákonů nevládli komouši," netají se svými politickými názory muzikant, který byl před pěti lety jednou z vůdčích osobností iniciativy S komunisty se nemluví.

Autoři: ,