Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Designblok potřetí: Tipy na dětský design i zahraniční hvězdy

Design

  13:00
Kreativní konzultantka magazínu Esprit Tereza Kozlová pro vás vybrala pět věcí, které byste si v rámci letošního Designbloku rozhodně neměli nechat ujít.

Instalace Jana a Henryho foto: Kristina Hrabětová

Patricia Urquiola v Praze

Mezi největší události letošního Designbloku rozhodně patří návštěva původem španělské designérky a architektky Patricie Urquioly.  Tato žena, které spolupracovníci a kolegové přezdívají Vulkán, pracovala ve studiích v Madridu a Miláně po boku slavných designérských mágů Vica Magistrettiho a Achillea Castiglioniho.  Teprve v roce 2001, ve svých čtyřiceti letech, založila vlastní studio. Kromě návrhů pro renomované firmy – od Alessi po Rosenthal – se věnuje architektuře a interiéru.  Na kontě má řadu mezinárodních ocenění, na Designbloku – kromě přednášky – uvidíte její práci pro italské značky v rámci Týdne italského designu. Tomu bude patřit celé patro superstudia Kafkův dům na náměstí Franze Kafky. V Clam-Gallasově paláci najdete její práce pro firmy Hansgrohe a Mutina.  Zvláštní výstavu vytvořila Patricia Urquiola s návrhářkou Liběnou Rochovou, architektkou Magdaleou Rochovou a designérem Janem Činčerou na pozvání firmy Koncepti. 

Patricia Urquiola

Z Designbloku do světa

Mladí designéři Jan Plecháč a Henry Wielgus směle pronikají na zahraniční trh. Na letošním milánském veletrhu designu vystavovali své práce pro italské firmy Kubikoff a Cappellini a holandské NgispeN.  Před dvěma lety pomohl jejich mezinárodní kariéru odstartovat právě Designblok, kde Jan Plecháč představil svou diplomovou práci, kolekci Icons. Mezi ikonami sedacího nábytku převedenými do drátěných konstrukcí byla i slavná židle Gerrita Rietvelda z roku 1917. Ta zaujala holandského designéra Richarda Huttena, kreativního ředitele firmy NgispeN. Hutten právě sestavoval novou kolekci s názvem Playing with Tradition, kam se Plecháčovy drátěné ikony náramně hodily.  „Loni jsem vystavoval na milánském SaloneSatellite, kde mne oslovil kreativní ředitel firmy Kubikoff, abych pro ně z drátu navrhl legendární židli pantonku,“ říká Jan Plecháč.  Na milánském veletrhu Plecháč zaujal také Itala Giulia Cappelliniho: „Jednoho dne mi Cappellini napsal, že se mu líbí moje práce a jestli bychom se mohli potkat. Za pár týdnů přiletěl, dali jsme si kafe a popovídali si o designu, jeho dětech i našich plánech. Zeptal se mě, jestli bych chtěl pro jeho firmu něco navrhnout. Cokoliv, co mě napadne. Tak začala naše spolupráce. Výsledek pak byl vystaven na letošním Salone del Mobile v Miláně. Jelikož jsme v té době už spolupracovali na projektech s kolegou Henrym Wielgusem, věci pro Cappellini jsme navrhli spolu. Křesílkem Circles jsme se pokusili převést jednoduchý motiv dvourozměrného dekoru do trojrozměrné struktury. Křeslo si uchovává svou grafičnost, a přesto splňuje ergonomické požadavky,“ popisuje designér objekt, který najdete v Openstudiu Šporkovský palác – stejně jako drátěnou pantonku Wire S Chair a kolekci dřevěného nábytku.  Proč se designéři rozhodli pracovat právě se dřevem? „Letos jsme představili drátěnou židli, křeslo a pohovku, takže jsme měli chuť pustit se i do jiného materiálu. Již delší dobu jsme měli v hlavách pár nápadů na dřevěný nábytek, tak jsme si řekli, že bychom to mohli připravit na letošní Designblok.“

Henry Wielgus a Jan Plecháč

Pivař Vratislav Šotola

Kdo zmeškal díla Vratislava Šotoly, jednoho z nejvýznamnějších představitelů sklářského designu u nás, na červnovém festivalu Křehký Mikulov, dostává novou šanci v rámci Designbloku. Ve spolupráci s kurátory Janou Zielinski a Jiřím Mackem výstavu připravila Šotolova dcera Anna Issa Šotolová, tvář z obálky tohoto Espritu. Dva roky po své smrti se tak Vratislav Šotola dočkal retrospektivy; výstava nazvaná jednoduše Táta odhaluje postavu tvůrce, který byl léta skryt za známými předměty. Slavný pivní půllitr i pohár na zmrzlinu přenese do dětství i vás. 

Díla Vratislava Šotoly na festivalu Křehký Mikulov.

Dětský design

Přízemí Kafkova domu bude patřit dětem, neboť současní designéři se nyní hojně stávají rodiči, a tak vymýšlejí hračky pro nejmenší. Dětskou odpočinkovou zónu a výstavu současného dětského designu vytvořil Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj ve spolupráci se svými studenty z VŠUP. Výstava se uskuteční v Galerii umění pro děti (GUD), která v Kafkově domě zahájila činnost letos v březnu. Vedle autorského dětského designu se zde představí také firma Pana s r. o., která se zabývá distribucí dětských produktů především ze Švédska a Dánska, podle vlastních návrhů vyrábí dětský nábytek i doplňky a zařizuje dětské pokoje na míru. Půjdete-li na Designblok s holčičkou, ve Šporkovském paláci na ni čeká limitovaná kolekce nábytku pro panenky značky Emagame.

Rocking Bully Jana Čapka

Simple Concept Store

V rámci Designbloku představuje obchod Simple Concept Store „ikonický plášť“ dvou předních českých módních návrhářek – Denisy Nové a Liběny Rochové. Obě návrhářky totiž oslovil kreativní ředitel obchodu Lukáš Loskot, aby vytvořily plášť, nezbytnou součást dámského šatníku. Liběna Rochová zvolila vajíčkový střih a černou barvu, Denisa Nová zase použila své charakteristické prvky – kimonový střih, stojací límec v podobě šály a tělovou barvu.  Každý z plášťů vytvořily oděvní designérky ve čtyřech variantách z různých materiálů – v expozici v superstudiu v Clam-Gallasově paláci jsou vystavené jako zarámované obrazy.  Po skončení Designbloku budou pláště v prodeji právě v Simple Concept Store v Praze.

Autoři:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...