Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy se vrátí Stephan Micus, praotec world music

Blízký východ

  15:00
Multiinstrumentalita, jeden ze zakladatelů a průkopníků world music, německý rodák Stephan Micus bude dalším hostem volné koncertní série Music Infinity. V pražském kostele U Salvatora vystoupí 30. září spolu s Irenou a Vojtěchem Havlovými, kteří zde oslaví třicet let svého hudebního působení.

Stephan Micus foto: Wolfgang Krebs /ECM Records

Micus, považovaný za jednoho ze zakladatelů world music, je na hudební scéně činný už po čtyři dekády, věnované neúnavnému hledačství a navazování intenzivních kontaktů s hudebními tradicemi celého světa.

Zásadní událostí v jeho životní i profesní dráze byla cesta do Maroka, kterou podnikl v šestnácti letech, od té doby zasvětil své směřování proudu nazvaném později world music. První album Archaic Concerts nahrál v roce 1976 a kombinoval na něm bambusovou flétnu šakuhači a citeru, další deska Implosions byla poznamenána pobytem v klášteře v japonském Kjótu. Micus spolupracuje už od 70. let s renomovaným vydavatelstvím ECM, kde vydal přes dvě desítky alb, z nichž každé nabízí unikátní zvukové dobrodružství. Na Towards The Winds je ke slyšení arménský duduk, na Twillight Fields ozvučené kameny a loňské album Panagia je zasvěcené osobním interpretacím modliteb byzantských Řeků.

Stephan Micus

Na jeho nahrávkách se už počátku objevují tradiční nástroje od Afriky po Blízký Východ až po Orient, které Micus vždy ovládl pod dohledem lokálních učitelů. Cizí postupy Micus neimituje, ale používá postupy etnické hudby pro své vlastní skladatelské účely. "Existují hudební nástroje, u nichž stačí jeden tón a přenesou vás do svého přirozeného prostředí. Mým cílem je s těmito nástroji stvořit celý nový svět." vysvětluje Micus svoji metodu.

Irena a Vojtěch Havlovi.

Koncert v kostele U Salvátora bude patřit také manželům Havlovým - tito výrazní představitelé domácí experimentální hudby zde oslaví třicet let své spolupráce. Jejich tvorba kombinuje prvky etnické a duchovní hudby, zasahuje ale i do vážnohudebních experimentů či moderního ambientu. Charakteristickým nástrojem Ireny a Vojtěcha Havlových je středověký smyčcový nástroj viola da gamba, kterou doplňují například tibetské mísy, piano či violoncello. Havlovi pravidelně koncertují po celém světě,  vystupovali například po boku Sufjana Stevense či Clogs, napsali také soundtracky k několika filmům, audiovizuálním projektům či divadelním a tanečním vystoupením.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.